Scenariusz zajęć dla 4-latków Autor: Marta Jaszczuk

Transkrypt

Scenariusz zajęć dla 4-latków Autor: Marta Jaszczuk
Scenariusz zajęć dla 4-latków
Autor: Marta Jaszczuk
Obszar podstawy programowej:
13. Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną.
Grupa wiekowa: 4-latki
Blok tematyczny: Fascynuje mnie matematyka, coraz więcej rozumiem
Temat: W państwie króla Matematyka.
Cele operacyjne:
Dziecko:
 rozróżnia prostokąt wśród innych figur geometrycznych;
 grupuje prostokąty zgodnie z podanymi cechami jakościowymi (np. wielkość i kolor),
próbuje je przeliczać.
Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia
dziecka kończącego przedszkole):
Dziecko:
 liczy obiekty, rozróżnia błędne liczenie od poprawnego;
 grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje), formułuje uogólnienia typu: to do
tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne;
 zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem
artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym, składniowym;
 uczestniczy w zajęciach ruchowych, zabawach oraz grach w ogrodzie przedszkolnym,
w parku, na boisku, w sali gimnastycznej.
Treści kształcenia:
 kształtowanie umiejętności liczenia obiektów w zakresie 3 lub większym zależnie od
indywidualnych możliwości dziecka;
 grupowanie obiektów, klasyfikowanie (klasyfikowanie obiektów zgodnie z podaną
cechą);
 kształtowanie umiejętności społecznych (obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych, zgodne
funkcjonowanie w zabawie, uczestnictwo w tworzeniu gazetki Prostokąty wokół nas,
stosowanie form grzecznościowych wobec innych dzieci oraz dorosłych,
porządkowanie po sobie miejsca zabawy, pomaganie innym, uważne słuchanie
wypowiedzi innych osób);
 wzbogacanie i rozwój mowy (wyraźne mówienie, bogacenie słownictwa);
 kształtowanie sprawności fizycznej poprzez uczestnictwo w zajęciach ruchowych
w sali oraz na powietrzu;
 rozwijanie sprawności manualnej – wykonywanie prac plastyczno-technicznych
Jamnik;
 rozumienie sensu informacji podanych w formie symbolu (rysunek).
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Opis sposobu realizacji:
Lp.
Część dnia
aktywności
dziecka
I.
Zajęcia
poranne
Przebieg zajęć
Uwagi
o realizacji, warunki
pobudzające aktywność
dziecka
1.Schodzenie się dzieci, zabawa na W czasie realizacji zabawy
przywitanie Witam tych, którzy. Dzieci bawią na przywitanie dzieci stoją
się swobodnie w kącikach zainteresowań.
w okręgu, a nauczyciel
(N) zwraca się do nich
słowami:
Witam tych, którzy:
- lubią liczyć;
- są w dobrym humorze.
Dzieci, które czują się
przywitane „odmachują” N.
1. Gdzie są prostokąty?:
rozmowa z dziećmi na temat prostokątów.
Prezentacja owych figur geometrycznych
w różnej wielkości, kolorze itp. Szukanie
przedmiotów w kształcie prostokątów w sali
lub na zewnątrz.
Tego dnia w kąciku
matematycznym powinny
znaleźć
się
ilustracje,
zdjęcia,
przedmioty
przedstawiające
rzeczy
w kształcie prostokątów.
Chętne dzieci mogą spośród
narysowanych prostokątów
wybierać
największy
i najmniejszy (załącznik
nr 4).
Materiały: ilustracje, plakat
(załącznik nr 1), tablica
korkowa lub magnetyczna,
szpilki lub magnesy.
N zachęca dzieci do
swobodnych wypowiedzi na
temat stworzonej gazetki.
N zachęca dzieci do
swobodnych wypowiedzi.
Wyjście na spacer, w trakcie
którego
dzieci
szukają
obiektów
w
kształcie
prostokąta.
Zabawa multimedialna dla chętnych dzieci układanka multimedialna - ułóż prostokąty od
najmniejszego do największego.
2. Prostokątne klocki:
wybieranie klocków w kształcie prostokątów
spośród innych. Grupowanie prostokątów
Materiały:
gra
multimedialna
(załącznik
nr 7).
Materiały: klocki klocki
w kształcie różnych figur
geometrycznych,
gra
2. Prostokąty wokół nas:
urządzanie gazetki ściennej. Dzieci wybierają
z przygotowanych przez N wycinków z gazet
oraz ilustracji te, które przedstawiają
przedmioty w kształcie prostokąta.
II.
Zajęcia
dydaktyczne
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
według wybranej cech (koloru, wielkości).
Dla chętnych dzieci ćwiczenie utrwalające
wygląd figur – gra typu połącz połówki.
3. Prostokąty z części ciała:
dzieci w czteroosobowych zespołach układają
prostokąt z własnych ciał.
III.
Zajęcia
popołudniowe
multimedialna
nr 6).
(załącznik
Dzieci, po prezentacji przez
N
innych
figur
geometrycznych, również
mogą próbować je ułożyć.
4. Jamnik:
Materiały:
szablon
każde dziecko dostaje szablon, według (załącznik nr 2), papierowe
którego próbuje ułożyć podobnego psa prostokąty.
z papierowych prostokątów.
1. Prostokątny rytm:
Materiały: prostokąty różnej
N tłumaczy, czym jest rytm, następnie układa wielkości
i
koloru
przykładowy: czerwony, mały prostokąt – (plastikowe lub papierowe).
duży, biały prostokąt – mały, niebieski
prostokąt. Dzieci układają dalszą cześć rytmu.
2. Mój blok:
Materiał:
ilustracja
rysowanie
po
śladzie.
Dla
dzieci (załącznik nr 3), gry
zainteresowanych tematem zajęć dodatkowe multimedialne
(załącznik
zabawy multimedialne.
nr 5 i 8).
Uwaga: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby
nauczyciel mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie
oraz z zachowaniem tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej
zalecanych warunków i sposobu jej realizacji.
Jeżeli niektóre dzieci pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami
nie należy im przerywać tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny
sposób powracają do realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju
aktywności (np. zabawowej).
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: ćwiczeń praktycznych.
Słowne: objaśnienia i instrukcje, rozmowy.
Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.
Formy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita, zbiorowa jednolita
i zróżnicowana.
Środki dydaktyczne:
ilustracje, zdjęcia, wycinki z gazet, przedmioty przedstawiające rzeczy w kształcie
prostokątów, tablica korkowa/magnetyczna, szpilki/magnesy, klocki w kształcie figur
geometrycznych, papierowa prostokąty różnej wielkości, komputer z dostępem do Internetu
oraz głośnikami lub tablica multimedialna, środki dydaktyczne zamieszczone na portalu
Scholaris (dla nauczyciela, do wykorzystania w pracy z dzieckiem):
1. Prostokąty wokół nas - plakat;
2. Jamnik – szablon;
3. Budynki z prostokątów – ilustracja do rysowania po śladzie;
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Prostokąty – materiał do wydrukowania;
Prostokąty – znajdź takie same – multimedialna gra memo;
Figury geometryczne – gra multimedialna typu połącz połówki;
Małe i duże prostokąty – gra multimedialna typu ułóż od najmniejszego do
największego;
8. Kolorowanka multimedialna: Moje osiedle.
4.
5.
6.
7.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego