Scenariusz Lekcji - Kompetentny e

Transkrypt

Scenariusz Lekcji - Kompetentny e
Autor: Elżbieta Lewicka
Gimnazjum
Przedmiot: wychowanie fizyczne
Klasa: 3 dziewczęta
Czas trwania: 45 min
Układanie i prezentowanie piramid gimnastycznych
Odniesienie do podstawy programowej: 2.5 Trening zdrowotny.
Uczeń:
5) opracowuje i demonstruje zestaw ćwiczeń kształtujących wybrane zdolności motoryczne,
w tym wzmacniające mięśnie brzucha, grzbietu oraz kończyn górnych i dolnych, rozwijające
gibkość, zwiększające wytrzymałość, a także ułatwiające utrzymywanie prawidłowej postawy
ciała.
Cel ogólny:
Zapoznanie z różnymi rodzajami piramid gimnastycznych
Cele operacyjne:
Umiejętności:
1.
2.
3.
4.
Doskonalenie przewrotów w przód i tył
Doskonalenie mostku z leżenia tyłem
Ćwiczenia leżenia przerzutnego
Nauka wykonywania piramidy statycznej w grupie 5 – 6 osobowej: (budowa, wytrzymanie obrazu
piramidy 3 – 5 s., rozbudowa, zakończenie)
Motoryczność:
1.
2.
3.
4.
Rozwijanie gibkości, siły, zwinności
Rozwijanie dynamiki ruchu
Rozwijanie estetyki ruchu
Kształtowanie równowagi
Wiadomości:
1. Poznanie zasad budowania piramid wieloosobowych
2. Doskonalenie umiejętnej asekuracji i pomocy współćwiczącym
Wychowawcze:
1. Doskonalenie umiejętności współpracy i zgodnego współdziałania w zespole
Metody pracy:
- pokaz
- zadaniowo – ścisła
- twórcza
Projekt "Kompetentny e-Nauczyciel" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w
ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
1
Formy pracy:

ze względu na prowadzenie zajęć:
- ścisła
- zadaniowa
ze względu na liczbę uczestników:
- indywidualna
- w grupie

Środki dydaktyczne:
- prezentacja (laptop, projektor, ekran)
- połączona muzyka do aerobiku (magnetofon, pen drive)
- losy z numerkami 1-5 (w ilości uczennic)
Przygotowanie nauczyciela (opcjonalnie): wykorzystanie urozmaiconych środków dydaktycznych
Przebieg lekcji:
Część
Prolog
1.Wprowadzenie
5-10 min
2.Część zasadnicza
ok.35 min
Przebieg
Zorganizowanie grupy i sprawdzenie gotowości do
zajęć.
2. Nawiązanie do tematu zajęć –
Rozmowa na temat występów w programach typu
„Mam Talent” grup akrobatycznych i ich sukcesów
(uczniowie podają przykłady, które pamiętają
z telewizji, np. Merkalt Ball – I miejsce, Bartek i
Delfina – I miejsce, występy Cyrku Korona itp.)
1. Podanie tematu lekcji
2. Omówienie znaczenia nauczanych i doskonalonych
elementów
3. Ćwiczenia przy muzyce:
- Marsz z wymachami ramion w bok i górę - 8X
- krok podstawowy step touch, ręce w przód – 4X
- krok podstawowy grape vine, ręce w górę – 4x
- 4 kolano (przejście na drugą nogę)
następnie:
- ćwiczenia rozciągające
1.
Uwagi
Tablet –
elektroniczny
system kontroli
frekwencji
i wyników
w nauce - Librus
muzyka
do aerobiku
i stretchingu
połączona przez
nauczyciela
1. Podział uczennic na 2 grupy i rozłożenie 2 materaców.
prezentacja
Grupy wykonują następujące ćwiczenia, które nauczyły
się na poprzednich lekcjach:
1) wykonywanie przewrotów w przód lub wersja
łatwiejsza – przetoczeń (uczestnicy grupy
wzajemnie się asekurują)
2) wykonywanie przewrotów w tył lub wersja
łatwiejsza: jw.
3) wykonywanie mostka z leżenia tyłem lub wersja
łatwiejsza: podporu tyłem (uczestnicy grupy asekuracja przez
wzajemnie się asekurują)
nauczyciela
4) wykonywanie leżenia przerzutnego lub wersja
łatwiejsza – w leżeniu tyłem wznos nóg w górę
Projekt "Kompetentny e-Nauczyciel" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w
ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
2
(uczestnicy grupy wzajemnie się asekurują)
ew. 5) – dodatkowe (dla szczególnie sprawnych
uczennic): stanie na rękach przy drabinkach
2. Omówienie zasad tworzenia prostych piramid
wieloosobowych
i prezentacja
przykładowych
propozycji zawartych w prezentacji, próba wykonania
ich i podawanie własnych pomysłów rozwiązań
3. Układanie
prostych
piramid
wieloosobowych
w wylosowanych grupach 5 osobowych według
inwencji uczennic, pod kierunkiem nauczyciela
(uczennice losują numerki 1 – 5 i w ten sposób tworzą
grupy)
obowiązuje
zasada doboru
ćwiczących:
podstawa –
cięższy, góra –
lżejszy;
nauczyciel
prezentuje
grupom proste
piramidy
wieloosobowe
(prezentacja)
4. Prezentacja ułożonych piramid gimnastycznych przez
poszczególne grupy, ocena i uwagi nauczyciela
Jedna z uczennic fotografuje zaprezentowane piramidy
gimnastyczne, a jako dodatkowe zadanie domowe
przygotowuje kolaż tych zdjęć.
3.Ewaluacja/podsu
mowanie
ok. 5 min
1. Ćwiczenia rozciągające – stretching przy muzyce
2. Podsumowanie lekcji i postawy uczennic
3. Zadanie domowe: ułożyć własną rozgrzewkę
do gimnastyki
Sportowe pożegnanie, sprzątnięcie sprzętu
uczennice
w rozsypce
przodem
do nauczyciela
Załączniki: (materiały TIK przygotowane przez N)
Muzyka do aerobiku i stretchingu przygotowana przez nauczyciela
www.youtube.com/watch?v=MKBxpXDD58Y
www.youtube.com/watch?v=70VrvkfjJjg
www.youtube.com/watch?v=UyGQC-cyiHk
Prezentacja multimedialna – przykładowe piramidy wieloosobowe
Prezentacje wykorzystane w lekcji, zostały wykonane przez nauczyciela, podano źródła wszystkich pobranych
plików. Nie naruszyłam praw autorskich ani dóbr osobistych osób trzecich, udostępniam swoją pracę na
zasadach uznania autorstwa lub uznania autorstwa na tych samych warunkach.
Projekt "Kompetentny e-Nauczyciel" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w
ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
3

Podobne dokumenty