"Na wiejskim podwórku" - autor mgr Honorata Cieplik

Transkrypt

"Na wiejskim podwórku" - autor mgr Honorata Cieplik
Scenariusz zajęć
Prowadząca zajęcia: Honorata Cieplik-Dedyk
Skład zespołu: uczniowie z głębszym upośledzeniem
Data: 20 kwietnia 2009 rok
Temat: Na wiejskim podwórku
Cele
• poznawcze:
- prawidłowe określenie aury,
- zapoznanie z tekstem „Opowieść dziadka Leona: O zwierzętach z
wiejskiego podwórka”,
- poznanie nazw zwierząt wiejskich oraz odgłosów wydawanych przez
zwierzęta.
• kształcąco-rewalidacyjne:
- doskonalenie znajomości nazw figur geometrycznych,
- utrwalanie nazw podstawowych kolorów,
- umiejętne różnicowanie dźwięków,
- prawidłowy wybór etykiety z imieniem,
- doskonalenie umiejętności pisania po śladzie,
- rozwijanie poczucia rytmu,
- doskonalenie umiejętności słuchania czytanego tekstu,
- umiejętne rozumienie zasad gier zespołowych,
- doskonalenie umiejętności logicznego myślenia,
- przyporządkowywanie domostw do zwierząt żyjących na wsi,
- rozwijanie mowy czynnej i biernej,
- utrwalenie znajomości pojęć małe-duże.
• wychowawcze:
- kształtowanie szacunku do pracy (własnej i innych uczniów),
- wdrażanie do pozostawiania miejsca pracy w należytym porządku,
- prawidłowe zachowanie się podczas zajęć ruchowych.
Metody: oglądowe, słowne, praktyczne.
Formy: grupowa, indywidualna.
Pomoce dydaktyczne: płyty z nagraniami, figury geometryczne, ilustracje
przedstawiające pory roku, ilustracje zwierząt, ilustracje przedstawiające
domy zwierząt, ilustracje kota i psa utworzona z figur geometrycznych,
zwierzęta plastikowe, zwierzęta wycięte z tektury, kleje, nożyczki, ołówki,
flamastry, film przedstawiający różne zwierzęta.
Przebieg zajęć
Część wstępna
1. Powitanie.
2. Piosenka na powitanie i rozruszanie uczniów( „Nie chce Cię znać”).
3. Wybór figury geometrycznej wyciętej z kartonu technicznego, która
stanowić będzie kartkę z zeszytu.
4. Odnalezienie koperty z imieniem ucznia
- określenie pory roku (wybór ilustracji),
- dnia tygodnia (wybór etykiety),
- stanu pogody (wyklejenie z plasteliny).
Część właściwa
1. Wysłuchanie tekstu „Opowieść dziadka Leona: O zwierzętach z
wiejskiego podwórka.”
- rozmowa na temat tekstu,
- powtórzenie nazw dni tygodnia,
- wybór ilustracji zwierząt, o których była mowa w opowiadaniu i
przyczepienie ilustracji na tablicę,
- wysłuchanie odgłosów zwierząt i nazwanie ich,
- nauczyciel wskazuje podobiznę zwierzaka, a uczniowie wydają odgłosy
zwierzęce.
2. Domino kołowe-zwierzęta.
3. „Gdzie kto mieszka”- przyporządkowywanie zwierzęciu jego domostwa
(duże ilustracje na tablicy, małe dla każdego ucznia).
4. Idziemy na spacerek – zabawa muzyczno – ruchowa.
5. Kot i pies z figur geometrycznych:
- kot- tworzenie z gotowych figur geometrycznych,
- pies- kolorowanie według podanego kodu.
6. Zwierzęta małe i duże. Określanie wielkości i nazw zwierząt przy pomocy
modeli zwierząt.
7. Praca plastyczna – kolaż ze zwierzętami z tektury
8. Wręczenie uczniom prac do domu.
9. Obejrzenie filmu pt. „Zwierzęta”.
Część końcowa
1.Wyeksponowanie prac uczniów.
2. Nagrodzenie uczniów po uprzednim określeniu nazwy i koloru figury
geometrycznej wyciągniętej z kosza.
3. Sprzątanie miejsc pracy.
4. Pożegnanie.