scenariusze zajęć

Transkrypt

scenariusze zajęć
Program „Ćwiczyć każdy może”
Nr obszaru: 2 – Ruch na świeżym powietrzu.
Zabawy i gry śniegu.
Zadanie główne: doskonalenie zdolności motorycznych i koordynacji wzrokowo-ruchowej. Zwiększenie
umiejętności ruchowych.
Klasa: 4b, – 21 osób.
Cel główny – hartowanie organizmu i kontakt z przyrodą oraz wykorzystanie naturalnych przeszkód
terenowych do zabawy.
Realizacja zadania – zabawy:
– nauka celności w rzutach śnieżkami,
– ćwiczenie refleksu i reakcji na nagłą zmianę sytuacji,
– umiejętność współdziałania w grupie,
– pokonywanie własnych słabości.
Zabawa „Walka śnieżkami”.
Dzielimy dzieci na dwie grupy. Wybieramy teren koło boiska z linią krzaków. W odległości 20 kroków
rysujemy linię i każdą grupę dzielimy na połowę. Jedna połowa staje za linią krzaków (Podawacze) i lepi
kulki – na początek po 30 dla każdego, druga połowa (Miotacze) staje za linią i czeka na podanie kulek.
Zabawa polega na zbijaniu przeciwnika, z tym że Podawacze tylko podają kulki a Miotacze tylko rzucają.
Nie można celować w Podawaczy. Po zbiciu Miotacza przechodzi on do grupy Podawaczy i może ją
opuścić dopiero po zrobieniu 30 kulek. Po upływie wyznaczonego czasu zliczamy kulki i ilość nie zbitych
Miotaczy – 1 punkt za kulkę i 30 punktów za Miotacza. Wygrywa drużyna z największą ilością punktów.
Zabawa „Celowanie”
Wybieramy 3 pary (Słupy), 3 trójki (Zaprzęgi) oraz 3 Obserwatorów. Słupy lepią kulki i się okopują na
pozycji – okręgu o średnicy 5 kroków którego nie mogą opuścić. Zaprzęgi wybierają sanki - jedna dwójka
ciągnie a trzecia osoba rzuca śnieżkami. Po ulepieniu wystarczającej ilości wyznaczamy trasę przejazdu
Zaprzęgów w odległości 10 kroków od Słupów. Zaprzęgi przejeżdżają w wybranym tempie i starają się
trafić w Słupy a Słupy bronią się rzucając w zaprzęgi. Po każdym przejeździe można zamienić się
miejscami. Podczas przejazdów Obserwatorzy zliczają trafienia w korpus. Wygrywa drużyna z
najmniejszą ilością otrzymanych trafień.
Zabawa „Lepienie bałwana”
Dzielimy dzieci na 7 grup, każda grupa lepi swojego bałwana. Po ukończeniu pracy dzieci oglądają
wszystkie bałwany i oceniają który ładniejszy.
Anna Skibicka
Łukasz Grabia
Program „Ćwiczyć każdy może”
Nr obszaru: 2 – Łyżwy
Wycieczka na lodowisko.
Zadanie główne: doskonalenie zdolności motorycznych i koordynacji wzrokowo-ruchowej. Zwiększenie
umiejętności ruchowych. Poprawa radzenia sobie ze stresem w sytuacjach nietypowych w nieznanym
środowisku.
Wycieczka klas: 4b, 5b, 5c – 60 osób.
Cel wycieczki – intensywny ruch odbywający się na świeżym powietrzu wpływa korzystnie na stan
zdrowia, hartuje organizm a także sprawia dużo radości. Wzbogacenie i uatrakcyjnienie zajęć
wychowania fizycznego dających równocześnie alternatywę dla sposobu spędzania wolnego czasu.
Realizacja zadania – wycieczki:
– nauka podstawowej jazdy na łyżwach,
– wdrażanie uczniów do regularnego uprawiania ćwiczeń ruchowych,
– umiejętność współdziałania w grupie,
– pokonywanie własnych słabości.
Zajęcia odbyły się na sztucznym lodowisku „Ligawa” przy ul. Bułgarskiej w Poznaniu. Podczas nauki
jazdy dzieciom towarzyszył instruktor, który uczył poszczególnych elementów i stopniowo łącząc je
dochodził do umiejętności jazdy na łyżwach. Dzieciom wycieczka sprawiła dużo radości i dała okazję do
poznania jednego ze sportów zimowych, co niejednokrotnie wyzwalało chęć do kontynuowania jazdy na
łyżwach w chwilach wolnych od nauki.
Anna Skibicka
Łukasz Grabia
Program „Ćwiczyć każdy może”
Nr obszaru: 1 – Gimnastyka
Miejsce – sala gimnastyczna szkoły.
Zadanie główne: stanie na rękach przy drabinkach.
Klasy: 5a, 5c – 26 dziewczyn.
Cele operacyjne w zakresie:
– umiejętności – kształtowanie zwinności, rozwijanie koncentracji i uwagi przy wykonywaniu ćwiczenia,
– wiadomości – uczeń potrafi wykonać stanie na rękach samodzielnie,
– wychowania – kształtowanie dyscypliny na lekcji W–F.
Realizacja zadania:
Układ działań:
1. Czynności
porządkowe
organizacyjno
Treść zadań:
Część wstępna:
– 1. Zbiórka w dwuszeregu i powitanie klasy
3. Sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć
4. Podanie tematu oraz głównych zadań lekcji
2. Motywacja do udziału lekcji
Część główna A
3. Rozgrzewka psychomotoryczna, 1. Rozgrzewka – zabawa „pająk i muchy”.
ćwiczenia
kształtujące Ćwiczenia kształtujące
i rozciągające
- krążenia ramion,
- skłony w przód i w tył,
- skłony w bok,
- przysiad podparty, wyrzut nóg w tył, powrót do przysiadu
podpartego,
- skrętoskłony w tył,
- krążenia tułowia,
- kocie grzbiety,
- podskoki obunóż z wysokim unoszeniem nóg,
- krążenie głową z równoczesnym krążeniem nadgarstków,
- klęk podparty, wymachy nóg lewa i prawa noga,
- siad prosty, skłony do prawej i lewej nogi i do środka – wypady
pogłębiane,
- noga na szczebelku, przyciąganie do drabinek,
- leżenie tyłem do drabinek, przenos nóg,
- nożyce poziome i pionowe,
Bokiem do drabinek, rozciąganie.
Część główna B
4.
Kształtowanie
umiejętności Stanie na rękach.
i doskonalenie sprawności
Zwis na drabinkach, swobodne ruchy nóg – wahadełko.
Część końcowa
5. Podsumowanie lekcji
Podsumowanie dydaktyczno – wychowawcze.
Pożegnanie.
Anna Skibicka
Łukasz Grabia
Program „Ćwiczyć każdy może”
Nr obszaru: 1 – Tańce
Miejsce – sala gimnastyczna szkoły.
Zadanie główne: krótkie układy choreograficzne do muzyki nowoczesnej – poszukiwanie inspiracji,
równowagi i relaksu.
Klasy: 5a, 5c – 24 dziewczyny.
Cele operacyjne w zakresie:
– umiejętności – uczeń potrafi wykonać osobiście wybrany układ do muzyki oraz wykonać 3 elementy
obowiązkowe (równowaga, zwinność, siła),
– wiadomości – uczeń potrafi wykonać odpowiedni utwór do wykonywanego tańca,
– motoryczności – uczeń doskonali koordynację wzrokowo-ruchową, wzmocni mięśnie posturalne
poprzez prawidłową sylwetkę podczas tańca,
– wychowania – uczeń potrafi współpracować w grupie i w parze.
Realizacja zadania:
Układ działań:
Treść zadań:
Część wstępna:
1.
Zorganizowanie
grupy 1. Zbiórka w dwuszeregu
i sprawdzenie gotowości do zajęć
2. Powitanie klasy
3. Sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć
4. Podanie tematu lekcji oraz głównych zadań lekcji
2. Motywacja do udziału lekcji
Część główna A
3. Rozgrzewka psychomotoryczna, 1. Rozgrzewka do muzyki
profilaktyka
Ćwiczenia kształtujące
- krążenia głowy w prawo i w lewo
- krążenia ramion oburącz w przód i w tył połączone z podskokami
w miejscu
- skłony tułowia: na 1 w przód, na 2 w tył, na 3 w lewo i na 4 w
prawo
- podskok na prawej nodze z uniesieniem lewej nogi ugiętej w
kolanie połączone z wznosem rąk bokiem w górę na 1, 2, 3, 4; to
samo druga noga
- ręce na biodra, nogi skrzyżowane, prawa stopa przed lewą,
podskokiem zmiana ustawienia stóp na 1, 2
Marsz w miejscu na 1, 2, 3, 4
Marsz – krok w przód na 1, 2 i krok w tył ma 3, 4
Marsz – krok w prawo na 1, 2 i krok w lewo na 3, 4
Część główna B
4.
Kształtowanie
umiejętności Wykonywanie układów tanecznych w 2, 3 i 4-osobowych
i
doskonalenie
sprawności zespołach pod dowolnie wybraną muzykę
w różnych zakresach
Część końcowa
5. Podsumowanie lekcji
Podsumowanie dydaktyczno – wychowawcze
Pożegnanie
Anna Skibicka
Łukasz Grabia
Program „Ćwiczyć każdy może”
Nr obszaru: 5 – Siatkówka.
Miejsce – sala gimnastyczna szkoły.
Zadanie główne: ćwiczenia, gry i zabawy przygotowawcze w nauczaniu techniki siatkówki.
Klasy: 5 – 6, – 28 uczniów.
Cele operacyjne w zakresie:
– umiejętności:
1. odbicie piłki oburącz sposobem górnym i dolnym w postawie wysokiej i niskiej,
2. kierowanie piłki sposobem górnym na boisko przeciwnej drużyny – w tył, w przód, w bok,
3. zagrywka sposobem górnym prawą i lewą ręką,
4. gra.
– motoryczności:
1. rozwijanie orientacji i szybkości reakcji,
– wiadomości:
1. podstawowe zasady gry,
2. różnica w zagrywce sposobem górnym i dolnym,
3. rozwijanie cech motorycznych, orientacji i szybkości,
4. współpraca w zespole dwójkowym,
– wychowawcze:
1. współpraca w zespole dwójkowym i w grupie
Realizacja zadania:
Tok zajęć lekcyjnych:
Treść i przebieg ćwiczeń – gier:
Część I – wstępno – przygotowawcza:
1. Organizacja zajęć lekcyjnych Zbiórka w szeregu, powitanie, sprawdzenie gotowości do zajęć.
Podanie zadań głównych lekcji.
2. Zabawa „Trzeciak”
Uczestnicy stają dwójkami na obwodzie dużego koła zachowując
odstęp 3-4 kroków pomiędzy poszczególnymi dwójkami. Spośród
dwójek wybiera się jedną która rozpoczyna zabawę – jeden z niej
ucieka z drugi go goni. Uciekający chroniąc się przed schwytaniem
staje przed najbliższą dwójką jako pierwszy, wówczas ostatni z
powstałej w ten sposób trójki musi uciekać lub przystawać przed inną
dwójką. Jeżeli zostanie schwytany wówczas zmieniają się role.
3. Ćwiczenia ramion
1. Bieg dookoła Sali w tempie średnim. Wymachy ramion w przód i w
tył.
2. Krok odstawno – dostawny przy drabinkach, rozgrzewanie pleców
i nadgarstków o szczeble drabinek.
4. Ćwiczenia nóg
Bieg – na sygnał raz siad skrzyżny, raz siad prosty – poprawna
sylwetka.
5. Ćwiczenia tułowia
Siad prosty – skłon tułowia w przód z dotknięciem czołem kolan,
ramiona w przód.
6. Ćwiczenia mięśni grzbietu
Leżenie przodem- chwyt za stopy – kołyska.
Leżenie tyłem – skłon tułowia do przodu z jednoczesnym ugięciem
kolan w kierunku tułowia (głowy).
7. Ćwiczenia ramion (podania)
Pobranie piłek – 1 piłka na parę.
Podanie piłki oburącz sprzed piersi.
Podanie piłki znad głowy dużym łukiem.
8. Ćwiczenia ramion (odbicie)
W dwójkach dokładne podania piłki w siadzie.
W dwójkach w siadzie przyjęcie piłki nad sobą i oddanie jej odbiciem
1. Ćwiczenie techniki odbicia
2. Ćwiczenie techniki podania
3. Gra szkolna – właściwa
1. Ćwiczenia uspokajające
2. Zakończenie lekcji
do partnera.
Postawa wysoka – w dwójkach odbicie piłki w miejscu i w ruchu na
małej przestrzeni.
Część II – główna:
W dwójkach jeden z ćwiczących odbija piłkę sposobem górnym
oburącz, zaś drugi ćwiczący odbija piłkę sposobem dolnym.
Postawa wysoka i niska.
1. Zespoły ustawiają się dowolnie na boisku.
Kierowanie piłki sposobem górnym na boisko przeciwnika w przód, w
tył i na boki przez siatkę.
2. Zagrywka sposobem górnym – tenisowa.
Ustawienie w zespołach po każdej stronie siatki.
Zagrywka tenisowa z połowy boiska przez siatkę do
współćwiczących którzy przyjmują piłkę do pionu nad głową.
6 x 6 – gra szkolna.
Część III – końcowa:
Marsz połączony z rytmicznym wdechem i wydechem – wznos
ramion w bok, opust w dół.
Omówienie zagrywki dolnej i górnej – wskazanie różnic.
Zebranie sprzętu, sprawdzenie stanu ćwiczących, pożegnanie.
Anna Skibicka
Łukasz Grabia
Program „Ćwiczyć każdy może”
Nr obszaru: 5 – Unihokej.
Miejsce – sala gimnastyczna szkoły.
Zadanie główne: Nauka podania piłki oraz doskonalenie zwodu.
Klasy: 4 – 6, – 24 uczniów.
Cele operacyjne w zakresie:
– umiejętności – nauka poruszania się z piłką i bez piłki, opanowanie podstawowych zwodów,
– wychowania – zasady rywalizacji w grach drużynowych.
Realizacja zadania:
Tok zajęć lekcyjnych:
Treść i przebieg ćwiczeń – gier:
Część I – wstępno – przygotowawcza:
1. Organizacja zajęć lekcyjnych Zbiórka w szeregu, powitanie, sprawdzenie gotowości do zajęć.
Podanie zadań głównych lekcji.
2. Zabawy ożywiające
Zawodnicy na linii końcowej boiska na sygnał starają się
przeprowadzić piłkę na drugą stronę. W połowie boiska berek
próbuje przechwycić jak największą ilość graczy.
Grupa ćwiczących porusza się środkiem sali w dwóch rzędach w
odległości 3m między ćwiczącymi:
Kij trzymany w prawej ręce wyprostowanej w połowie długości
przenosimy prawą ręką z boku w przód i powrót,
Tak samo tylko lewa ręka,
Kij trzymany oburącz w połowie długości, skręty RR przed sobą,
Kij trzymany na końcach, krążenia RR w płaszczyźnie czołowej,
W parach twarzami do siebie poruszamy się krokiem odstawnodostawnym z jednoczesnym przerzucaniem kija do siebie,
Bieg bez dotykania kijów, nogi na zmianę w polach pomiędzy kijami,
Skoki przodem ponad kijami,
Skoki bokiem ponad kijami z obrotem o 1800.
Część II – główna:
1.
Zabawa
doskonaląca Ćwiczący ustawieni na obwodzie pola gry, piłki u ćwiczących po
szybkość i dokładność podania
przekątnej, na sygnał prowadzącego wykonują jak najszybciej
podania po obwodzie pola.
2.
Zabawa
doskonaląca Ćwiczący ustawieni w parach po przekątnej pola gry na sygnał
prowadzenie piłki i podanie w prowadzącego uczeń prowadzi piłkę wzdłuż jednego boku, po
ruch
minięciu chorągiewki podaje piłkę wzdłuż drugiego boku i biegnie do
chorągiewki za piłką.
3. Metoda nauczania zwodu Ćwiczenia metodyczne: zwody bez piłki, zwody przy chorągiewce,
pojedynczego
zwody w prowadzeniu piłki, zwody w slalomie, zwody w
ograniczonym polu.
Część III – końcowa:
1. Ćwiczenia uspokajające
Uczniowie starają się trafić do wyznaczonego celu z odległości 10m.
2. Zakończenie lekcji
Omówienie zadań lekcji.
Pożegnanie.
Anna Skibicka
Łukasz Grabia