Bożena Tutaj Puck, dnia 17.12.2012r. Scenariusz zajęć

Transkrypt

Bożena Tutaj Puck, dnia 17.12.2012r. Scenariusz zajęć
Bożena Tutaj
Puck, dnia 17.12.2012r.
Scenariusz zajęć edukacyjnych dla uczniów z niepełnosprawnością
intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym ( kl. I-II gim..
Rodzaj zajęć: Funkcjonowanie w środowisku.
TEMAT: Ostrożnie z fajerwerkami.
CZAS TRWANIA: 90 minut
CELE OGÓLNE:
- uświadomienie uczniom zagrożeń, jakie niesie nieostrożne używanie
fajerwerków;
- udzielenie uczniom praktycznych porad jak bezpiecznie korzystać
z fajerwerków;
- zapoznanie z zasadami udzielania pierwszej pomocy w przypadku poparzenia;
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Uczeń samodzielnie lub z pomocą:
- wykazuje zainteresowanie tematem zajęć;
- w skupieniu ogląda emisję filmu;
- pełnymi zdaniami udziela odpowiedzi na zadawane przez nauczyciela pytania
dotyczące treści filmu;
- wymienia zagrożenia wynikające z nieostrożnej zabawy petardami
i fajerwerkami;
- podaje i zapisuje na tablicy numery alarmowe ( 112, 997, 998, 999), wie jakie
informacje dotyczące zdarzenia należy przekazać operatorowi (adres wypadku,
co się stało, ile osób potrzebuje pomocy, podanie własnego imienia i nazwiska,
numeru telefonu);
- wykonuje obliczenia sum i różnic;
- według instrukcji nauczyciela układa i odczytuje hasło z rozsypanki
wyrazowej;
- pisze po śladzie;
- dopasowuje cyfry numerów alarmowych według wzoru, dobiera i przykleja
etykiety;
- rysuje na dużym kartonie przekraczając linię środkową własnego ciała;
- poznaje zasady postępowania w przypadku poparzenia;
METODY:
podająca (rozmowa, opowiadanie nauczyciela, higienistki), eksponująca
(projekcja filmu), problemowa (analiza i ocena oglądanych scen z filmu),
praktycznego działania ( rozwiązywanie tematycznych kart pracy), elementy
Kinezjologii Edukacyjnej P. Dennisona (praca plastyczna);
FORMY:
indywidualna, grupowa;
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
petardy, film, tematyczne karty pracy, czarny brystol, pastele olejowe,
długopisy, klej
PRZEBIEG ZAJĘĆ:.
1. Przedstawienie tematu zajęć – oglądanie przyniesionych na zajęcia petard,
głośne czytanie instrukcji obsługi i opisanych na opakowaniu środków
ostrożności podczas ich odpalania;
2. Emisja filmu dotyczącego zasad bezpiecznego postępowania z petardami
i zagrożeń wynikających z nieumiejętnego ich użycia.
3. Analiza obejrzanych scen;
Pytania pomocnicze dla nauczyciela:
- Co jest potrzebne do odpalenia petardy?(ogień)
- Jakie spustoszenia może wyrządzić zapalony petarda lub fajerwerk?
(pożar, obrażenia rąk, twarzy, skóry, oczu, zranienia, poparzenia,
uszkodzenie nerwów itp.)
4. Utrwalenie znajomości numerów alarmowych oraz rodzaju informacji, które
powinno się przekazać operatorowi ( adres wypadku, co się stało, ile osób
potrzebuje pomocy, podanie własnego imienia i nazwiska, numeru telefonu)
- poproszenie uczniów o zapisanie numerów alarmowych na tablicy.
5. Rozwiązywanie tematycznych kart pracy dostosowanych do indywidualnych
możliwości i umiejętności uczniów;
- uczniowie z niepełnosprawnością intelektualna w stopniu umiarkowanym:
 Zadaniem ucznia jest obliczenie dwóch działań, zsumowanie ich
wyników
i wskazanie etykiety z rozsypanki wyrazowej,
której odpowiada uzyskana liczba. Wyniki działań ustawione
w kolejności malejącej tworzą hasło „ Fajerwerki podpalaj tylko pod
opieką osoby dorosłej”.
 Rozmowa na temat utworzonego hasła. Uświadomienie uczniom,
że zakazy i nakazy dorosłych wynikają z troski o ich zdrowie
i życie.
- uczennica z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu znacznym:
 Zadaniem uczennicy jest pisanie z pomocą po śladzie własnego
imienia i nazwiska oraz adresu zamieszkania, dopasowanie według
wzoru cyfr numerów alarmowych, dobranie i przyklejenie etykiet.
 Wykonanie pracy plastycznej pt.; „Fajerwerki” poprzez rysowanie kół,
linii falistych oraz ósemek pastelami olejnymi po czarnym kartonie.
6. Rozmowa z pielęgniarką szkolną na temat urazów, które mogą powstać
w wyniku nieostrożnej zabawy petardami, zwrócenie szczególnej uwagi na
zasady postępowania w przypadku poparzenia;
7. Zajęcia końcowe:
- podsumowanie i ocena pracy uczniów;
- zakończenie zajęć.
KARTA PRACY:
Wykonaj działania, zsumuj ich wyniki i dopasuj wyraz, któremu odpowiada
uzyskana liczba. Wyniki działań ustawione w kolejności malejącej utworzą
hasło.
OPIEKĄ (40)
PODPALAJ (80)
POD(60) OSOBY DOROSŁEJ(30)
FAJERWERKI (100)
FAJERWERKI
17 + 71 = ……….
…….... + ………. =
49 – 37 = ……….
PODPALAJ
42 + 23 = ……….
………. + ………. =
35 – 20 = ……….
TYLKO POD
13 + 7 = ……….
………. + ………. =
17 + 23 = ……….
OPIEKĄ
33 – 13 = ……….
………. + ………. =
8 + 12 = ……….
OSOBY DOROSŁEJ
11 + 6 = ……….
………. + ………. =
26 – 13 = ……….
TYLKO
POLICJA
STRAŻ POŻARNA
POGOTOWIE RATUNKOWE