TM GLOBE w Polsce

Transkrypt

TM GLOBE w Polsce
Program GLOBE w Polsce, www.gridw.pl/globe; [email protected]
Program realizowany jest na podstawie umowy zawartej 22 kwietnia 1997 roku pomiędzy Ministerstwem Edukacji Narodowej
Rzeczypospolitej Polskiej, a Urzędem do Spraw Atmosferycznych i Oceanicznych USA (z późniejszymi aktualizacjami)
Regionalne Projekty Badawcze Programu GLOBE 2010-2011
SCENARIUSZ DO LEKCJI DRUGIEJ.
Temat:
”Szlakiem ciekawych drzew”
Adresat:
Zajęcia są kierowane do uczniów Szkól Podstawowych.
Miejsce:
Park im. W. Szafera w Słocinie
Czas realizacji:
2,5 godziny
Cel główny zajęć:
Uczniowskie Projekty Badawcze
Cele operacyjne:
rozwijanie umiejętności badawczych dzieci w zakresie biologii, chemii, geografii,
matematyki i fizyki,
zapoznanie się z rolą drzew w ekosystemie,
podzielenie wybranych drzew na liściaste i iglaste,
rozpoznawanie gatunków drzew na podstawie kwiatów,owoców, liści i kory,
stworzenie portretu wybranego drzewa
zapoznanie się z metodami ochrony drzew
Umiejętności:
umiejętność rozpoznawania gatunków drzew występujących w parku na podstawie typów
liści, kwiatów, owoców i kory,
przeprowadzenie prostych pomiarów: obwodu oraz wysokości drzewa,
określenie wieku drzewa,
umiejętność posługiwania się kluczami do oznaczania gatunków drzew,
prawidłowe dokonywanie obserwacji i umiejętne ich udokumentowanie,
umiejętność pracy w grupie
uzasadniania potrzeby zakładania parków jako miejsca służącego do wypoczynku
Postawy:
kształtowanie pozytywnych wartości i budowanie szacunku do przyrody
rozwijanie postawy badawczej i potrzeby aktywności pro środowiskowej.
Krajowy Koordynator Programu GLOBE
Centrum UNEP/GRID-Warszawa, Zakład Narodowej Fundacji Ochrony Środowiska, ul. Sobieszyńska 8, 00-764 Warszawa,
tel. +22 8406664, fax +22 8516201, e-mail: [email protected], http://www.gridw.pl;
Dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu
Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Program GLOBE w Polsce, www.gridw.pl/globe; [email protected]
Program realizowany jest na podstawie umowy zawartej 22 kwietnia 1997 roku pomiędzy Ministerstwem Edukacji Narodowej
Rzeczypospolitej Polskiej, a Urzędem do Spraw Atmosferycznych i Oceanicznych USA (z późniejszymi aktualizacjami)
Regionalne Projekty Badawcze Programu GLOBE 2010-2011
zainteresowanie omawianymi zagadnieniami.
badanie więzi emocjonalnej uczniów z przyrodą.
konieczność przestrzegania zasad bezpieczeństwa w trakcie zajęć nad wodą
rozwijanie potrzeby aktywnej działalności na rzecz środowiska.
Metody:
obserwacja
pogadanka
Formy pracy:
grupowa,
zbiorowa
Środki dydaktyczne:
karty pracy (jedna na grupę)
lupy
klucze, przewodniki z fotografiami, ilustracjami i rysunkami do oznaczania organizmów
drzew
plansze drzewa
kijki i lina
aparat fotograficzny
Przebieg zajęć:
1. Omówienie zasad zachowania się w parku i bezpieczeństwa pracy przy zbiorniku wodnym.
2. Zapoznanie się z treścią regulaminu bezpiecznego zachowania się nad wodą:
Krajowy Koordynator Programu GLOBE
Centrum UNEP/GRID-Warszawa, Zakład Narodowej Fundacji Ochrony Środowiska, ul. Sobieszyńska 8, 00-764 Warszawa,
tel. +22 8406664, fax +22 8516201, e-mail: [email protected], http://www.gridw.pl;
Dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu
Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Program GLOBE w Polsce, www.gridw.pl/globe; [email protected]
Program realizowany jest na podstawie umowy zawartej 22 kwietnia 1997 roku pomiędzy Ministerstwem Edukacji Narodowej
Rzeczypospolitej Polskiej, a Urzędem do Spraw Atmosferycznych i Oceanicznych USA (z późniejszymi aktualizacjami)
Regionalne Projekty Badawcze Programu GLOBE 2010-2011
 W czasie prowadzenia badań należy zachować szczególną
ostrożność.
 Nie wolno oddalać się od nauczyciela i grupy.
 Do wody można wchodzić tylko w gumowych butach.
 Nie należy chlapać woda, jeść w trakcie badań oraz pić wody ze
zbiornika.
 Rany i zadrapania należy zabezpieczyć wodoodpornym
plastrem, a następnie założyć gumowe rękawiczki.
 Po zajęciach należy dokładnie umyć ręce.
3. Przedstawienie sprzętu badawczego i zaprezentowanie jego działania.
4. Przeprowadzenie analizy zadań i przeszkolenie w wypełnianiu formularzy.
5. Podział uczniów na grupy, wręczenie kluczy, kart pracy wraz z instrukcją i przydzielenie
zadań do wykonania
6. Wydzielenie sektorów pracy oznaczonych uprzednio chorągiewkami
7. Praca w grupach polega na oznaczaniu gatunków wskazanych drzew pod nadzorem
nauczyciela.
8. Umieszczenie otrzymanych wyników w otrzymanych formularzach zgodnie z kartami
pracy,
9. Stworzenie portretu obserwowanego drzewa.
Nauczyciel czuwa na bezpieczeństwem uczniów. Pomaga w przeprowadzaniu badań, zbiorze
i identyfikacji materiału roślinnego oraz zwierzęcego. Wspólnie z uczniami analizuje otrzymane
wyniki i pomaga w wprowadzaniu ich do przygotowanych kart pracy.
Podsumowanie:
Na zakończenie wszystkie grupy dzielą się swoimi spostrzeżeniami i omawiają otrzymane wyniki
badań. Analizując powyższe wyniki wyciągają odpowiednie wnioski. Nauczyciel dokonuje oceny
prac poszczególnych grup.
Oczekiwane osiągnięcia uczniów po zajęciach terenowych:
Uczeń:
potrafi prowadzić obserwacje i samodzielnie wyciągnąć wnioski.
Krajowy Koordynator Programu GLOBE
Centrum UNEP/GRID-Warszawa, Zakład Narodowej Fundacji Ochrony Środowiska, ul. Sobieszyńska 8, 00-764 Warszawa,
tel. +22 8406664, fax +22 8516201, e-mail: [email protected], http://www.gridw.pl;
Dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu
Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Program GLOBE w Polsce, www.gridw.pl/globe; [email protected]
Program realizowany jest na podstawie umowy zawartej 22 kwietnia 1997 roku pomiędzy Ministerstwem Edukacji Narodowej
Rzeczypospolitej Polskiej, a Urzędem do Spraw Atmosferycznych i Oceanicznych USA (z późniejszymi aktualizacjami)
Regionalne Projekty Badawcze Programu GLOBE 2010-2011
zapoznaje się z gatunkami drzew występujących w parku.
potrafi przeprowadzić pomiar obwodu i wysokości drzewa,
potrafi określić wiek drzewa.
wie jaką rolę odgrywa drzewo w ekosystemie
Krajowy Koordynator Programu GLOBE
Centrum UNEP/GRID-Warszawa, Zakład Narodowej Fundacji Ochrony Środowiska, ul. Sobieszyńska 8, 00-764 Warszawa,
tel. +22 8406664, fax +22 8516201, e-mail: [email protected], http://www.gridw.pl;
Dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu
Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Program GLOBE w Polsce, www.gridw.pl/globe; [email protected]
Program realizowany jest na podstawie umowy zawartej 22 kwietnia 1997 roku pomiędzy Ministerstwem Edukacji Narodowej
Rzeczypospolitej Polskiej, a Urzędem do Spraw Atmosferycznych i Oceanicznych USA (z późniejszymi aktualizacjami)
Regionalne Projekty Badawcze Programu GLOBE 2010-2011
KARTA PRACY – PUNKT 2
W drugim punkcie spotkacie się z okazem drzewa, który jest symbolem długowieczności,
dostojeństwa i siły. Drzewem tym jest dąb szypułkowy. Jest to gatunek drzewa liściastego z rodziny
bukowatych. Rośnie na terenie całego kraju. Jest gatunkiem długowiecznym, osiąga nawet 1200 lat.
Wyrasta do 40m wysokości. Ceniony ze względu na wytrzymałe, twarde i trwałe drewno.
Zadania waszej grupy są objęte następującymi punktami:
1. Dokonajcie pomiaru współrzędnych geograficznych za pomocą odbiornika GPS (zgodnie
z instrukcją) oraz opisu otrzymanego gatunku drzewa. wyniki zanotujcie w [FORMULARZ
ROŚLINY pkt.1-6, 9, 11, 12, 36- 38 i 41] W przypadku określania zwartości korony drzewa
pomoże wam otrzymany gęstościomierz. Sposób posługiwania się nim jest zamieszczony
w instrukcji. Obserwując korę drzewa nie zapomnijcie o wykonaniu jej zdjęcia.
2. Rozglądnijcie się do okoła i co widzicie? Określcieotoczenie i gatunki roślin podszytu oraz
gatunki roślin i grzybów oraz runa wokół zaobserwowanego gatunku drzewa. W razie problemów
zawsze możecie poprosić o pomoc nauczyciela. Wyniki notujecie w [FORMULARZ ROŚLINY
pkt.7, 8 i 35]
3.Oblicz wysokość drzewa. W tym celu zastosuj chyłomierz, którego instrukcję obsługi
otrzymaliście.Wynik zanotujcie w [FORMULARZ ROŚLINY pkt.13]
4. Dokonajcie pomiaru obwodu drzewa a wynik zapiszcie w [FORMULARZ ROŚLINY pkt.13]
5. Wiek drzewa można określić na kilka sposobów.Ja wybrałam dla was jeden z nich, który jest
opisany w instrukcji.Przeczytajcie ją uważnie i dokonajcie obliczeń. Wynik zapiszczie
w [FORMULARZ ROŚLINY pkt.14]
Krajowy Koordynator Programu GLOBE
Centrum UNEP/GRID-Warszawa, Zakład Narodowej Fundacji Ochrony Środowiska, ul. Sobieszyńska 8, 00-764 Warszawa,
tel. +22 8406664, fax +22 8516201, e-mail: [email protected], http://www.gridw.pl;
Dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu
Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Program GLOBE w Polsce, www.gridw.pl/globe; [email protected]
Program realizowany jest na podstawie umowy zawartej 22 kwietnia 1997 roku pomiędzy Ministerstwem Edukacji Narodowej
Rzeczypospolitej Polskiej, a Urzędem do Spraw Atmosferycznych i Oceanicznych USA (z późniejszymi aktualizacjami)
Regionalne Projekty Badawcze Programu GLOBE 2010-2011
6. Wiecie doskonale że większość drzew jest naturalnym domem wielu organizmów żywych.
Sprubójcie odnaleźć ślady ich działalności. Zaobserwowane organizmy zanotuj w [FORMULARZ
ROŚLINY pkt.15-17]
7. Posługując się kluczami do oznaczania drzew przeprowadźcie wspólnie obserwacje liści, pnia,
kwiatu i owocu badanego przez Was gatunku drzewa. W tym celu pomogą wam pytania polecenia
zamieszczone w [FORMULARZ ROŚLINY pkt.27-30, 32,33,41] W przypadku każdego
obserwowanego preparatu wykonaj zdjęcie.
8. Określcie wilgotność i żyzność podłoża. W celu zbadania wilgotności podłoża użyjcie zwykłej
bibuły. Przyłóżcie ją do podłoża na 5 sekund, odgarnij lekko ściółkę, tak aby dobrze przylegała do
podłoża i dokonajcie obserwacji. W tym celu pomogą wam określenia: sucha, średnio wilgotna lub
wilgotna. Wyniki zapiszcie [FORMULARZ ROŚLINY pkt.39 i 40]
Podsumowanie:
Na zakończenie wszystkie grupy dzielą się swoimi spostrzeżeniami, omawiają otrzymane wyniki
badań wykonują szkic otrzymanego drzewa. Analizując powyższe wyniki wyciągają odpowiednie
wnioski.
Krajowy Koordynator Programu GLOBE
Centrum UNEP/GRID-Warszawa, Zakład Narodowej Fundacji Ochrony Środowiska, ul. Sobieszyńska 8, 00-764 Warszawa,
tel. +22 8406664, fax +22 8516201, e-mail: [email protected], http://www.gridw.pl;
Dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu
Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Program GLOBE w Polsce, www.gridw.pl/globe; [email protected]
Program realizowany jest na podstawie umowy zawartej 22 kwietnia 1997 roku pomiędzy Ministerstwem Edukacji Narodowej
Rzeczypospolitej Polskiej, a Urzędem do Spraw Atmosferycznych i Oceanicznych USA (z późniejszymi aktualizacjami)
Regionalne Projekty Badawcze Programu GLOBE 2010-2011
KARTA PRACY – PUNKT 4
W czwartym punkcie spotkacie się z okazem drzewa, który ma doskonałe własności izolacyjne, a z
powodu czerwonych sęków jest dekoracyjne.Okazem tym jest Sosna wejmutka zwana też
sosną amerykańską. Polska nazwa gatunkowa wywodzi się od nazwiska lorda Weymoutha. W
Polsce uprawiana jest w parkach i lasach. Gatunek niewrażliwy na przymrozki i wiatry, znosi
gorące lata, słabo toleruje inne gatunki drzew. Syrop z wejmutki ma właściwości lecznicze.
Zadania waszej grupy są objęte następującymi punktami:
1. Dokonajcie pomiaru współrzędnych geograficznych za pomocą odbiornika GPS (zgodnie
z instrukcją) oraz opisu otrzymanego gatunku drzewa. wyniki zanotujcie w [FORMULARZ
ROŚLINY pkt.1-6, 9, 11, 12, 36- 38 i 41] W przypadku określania zwartości korony drzewa
pomoże wam otrzymany gęstościomierz. Sposób posługiwania się nim jest zamieszczony
w instrukcji. Obserwując korę drzewa nie zapomnijcie o wykonaniu jej zdjęcia.
2. Rozglądnijcie się do okoła i co widzicie? Określcieotoczenie i gatunki roślin podszytu oraz
gatunki roślin i grzybów oraz runa wokół zaobserwowanego gatunku drzewa. W razie problemów
zawsze możecie poprosić o pomoc nauczyciela. Wyniki notujecie w [FORMULARZ ROŚLINY
pkt.7, 8 i 35]
3.Oblicz wysokość drzewa. W tym celu zastosuj chyłomierz, którego instrukcję obsługi
otrzymaliście.Wynik zanotujcie w [FORMULARZ ROŚLINY pkt.13]
4. Dokonajcie pomiaru obwodu drzewa a wynik zapiszcie w [FORMULARZ ROŚLINY pkt.13]
Krajowy Koordynator Programu GLOBE
Centrum UNEP/GRID-Warszawa, Zakład Narodowej Fundacji Ochrony Środowiska, ul. Sobieszyńska 8, 00-764 Warszawa,
tel. +22 8406664, fax +22 8516201, e-mail: [email protected], http://www.gridw.pl;
Dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu
Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Program GLOBE w Polsce, www.gridw.pl/globe; [email protected]
Program realizowany jest na podstawie umowy zawartej 22 kwietnia 1997 roku pomiędzy Ministerstwem Edukacji Narodowej
Rzeczypospolitej Polskiej, a Urzędem do Spraw Atmosferycznych i Oceanicznych USA (z późniejszymi aktualizacjami)
Regionalne Projekty Badawcze Programu GLOBE 2010-2011
5. Wiek drzewa można określić na kilka sposobów.Ja wybrałam dla was jeden z nich, który jest
opisany w instrukcji.Przeczytajcie ją uważnie i dokonajcie obliczeń. Wynik zapiszczie
w [FORMULARZ ROŚLINY pkt.14]
6. Wiecie doskonale że większość drzew jest naturalnym domem wielu organizmów żywych.
Sprubójcie odnaleźć ślady ich działalności. Zaobserwowane organizmy zanotuj w [FORMULARZ
ROŚLINY pkt.15-17]
7. Posługując się kluczami do oznaczania drzew przeprowadźcie wspólnie obserwacje liści, pnia,
kwiatu i owocu badanego przez Was gatunku drzewa. W tym celu pomogą wam pytania polecenia
zamieszczone w [FORMULARZ ROŚLINY pkt.27-30, 32,33,41] W przypadku każdego
obserwowanego preparatu wykonaj zdjęcie.
8. Określcie wilgotność i żyzność podłoża. W celu zbadania wilgotności podłoża użyjcie zwykłej
bibuły. Przyłóżcie ją do podłoża na 5 sekund, odgarnij lekko ściółkę, tak aby dobrze przylegała do
podłoża i dokonajcie obserwacji. W tym celu pomogą wam określenia: sucha, średnio wilgotna lub
wilgotna. Wyniki zapiszcie [FORMULARZ ROŚLINY pkt.39 i 40]
Podsumowanie:
Na zakończenie wszystkie grupy dzielą się swoimi spostrzeżeniami, omawiają otrzymane wyniki
badań wykonują szkic otrzymanego drzewa. Analizując powyższe wyniki wyciągają odpowiednie
wnioski.
Krajowy Koordynator Programu GLOBE
Centrum UNEP/GRID-Warszawa, Zakład Narodowej Fundacji Ochrony Środowiska, ul. Sobieszyńska 8, 00-764 Warszawa,
tel. +22 8406664, fax +22 8516201, e-mail: [email protected], http://www.gridw.pl;
Dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu
Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Program GLOBE w Polsce, www.gridw.pl/globe; [email protected]
Program realizowany jest na podstawie umowy zawartej 22 kwietnia 1997 roku pomiędzy Ministerstwem Edukacji Narodowej
Rzeczypospolitej Polskiej, a Urzędem do Spraw Atmosferycznych i Oceanicznych USA (z późniejszymi aktualizacjami)
Regionalne Projekty Badawcze Programu GLOBE 2010-2011
KARTA PRACY – PUNKT 5
W piątym punkcie spotkacie się z okazem drzewa, który jest ozdobą każdego parku. Drzewem tym
jest Platan klonolistny. Uważa się, że jest on mieszańcem pomiędzy platanem wschodnim i
zachodnim. Jako obcy gatunek wytrzymuje nasze zimy i bardzo dobrze znosi zanieczyszczenia
powietrza CO2 i SO2.Ciekawostką jest obecność, a właściwie brak pewnych porostów na drzewie,
które są najlepszą, zauważalną gołym okiem oznaką zanieczyszczenia atmosfery. Równie ciekawe
jest to, że Platany posiadają wiele naturalnych dziupli, które są przytulnym schronieniem dla
ptaków i ssaków.
Zadania waszej grupy są objęte następującymi punktami:
1. Dokonajcie pomiaru współrzędnych geograficznych za pomocą odbiornika GPS (zgodnie
z instrukcją) oraz opisu otrzymanego gatunku drzewa. wyniki zanotujcie w [FORMULARZ
ROŚLINY pkt.1-6, 9, 11, 12, 36- 38 i 41] W przypadku określania zwartości korony drzewa
pomoże wam otrzymany gęstościomierz. Sposób posługiwania się nim jest zamieszczony
w instrukcji. Obserwując korę drzewa nie zapomnijcie o wykonaniu jej zdjęcia.
2. Rozglądnijcie się do okoła i co widzicie? Określcieotoczenie i gatunki roślin podszytu oraz
gatunki roślin i grzybów oraz runa wokół zaobserwowanego gatunku drzewa. W razie problemów
zawsze możecie poprosić o pomoc nauczyciela. Wyniki notujecie w [FORMULARZ ROŚLINY
pkt.7, 8 i 35]
Krajowy Koordynator Programu GLOBE
Centrum UNEP/GRID-Warszawa, Zakład Narodowej Fundacji Ochrony Środowiska, ul. Sobieszyńska 8, 00-764 Warszawa,
tel. +22 8406664, fax +22 8516201, e-mail: [email protected], http://www.gridw.pl;
Dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu
Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Program GLOBE w Polsce, www.gridw.pl/globe; [email protected]
Program realizowany jest na podstawie umowy zawartej 22 kwietnia 1997 roku pomiędzy Ministerstwem Edukacji Narodowej
Rzeczypospolitej Polskiej, a Urzędem do Spraw Atmosferycznych i Oceanicznych USA (z późniejszymi aktualizacjami)
Regionalne Projekty Badawcze Programu GLOBE 2010-2011
3.Oblicz wysokość drzewa. W tym celu zastosuj chyłomierz, którego instrukcję obsługi
otrzymaliście.Wynik zanotujcie w [FORMULARZ ROŚLINY pkt.13]
4. Dokonajcie pomiaru obwodu drzewa a wynik zapiszcie w [FORMULARZ ROŚLINY pkt.13]
5. Wiek drzewa można określić na kilka sposobów.Ja wybrałam dla was jeden z nich, który jest
opisany w instrukcji.Przeczytajcie ją uważnie i dokonajcie obliczeń. Wynik zapiszczie
w [FORMULARZ ROŚLINY pkt.14]
6. Wiecie doskonale że większość drzew jest naturalnym domem wielu organizmów żywych.
Sprubójcie odnaleźć ślady ich działalności. Zaobserwowane organizmy zanotuj w [FORMULARZ
ROŚLINY pkt.15-17]
7. Posługując się kluczami do oznaczania drzew przeprowadźcie wspólnie obserwacje liści, pnia,
kwiatu i owocu badanego przez Was gatunku drzewa. W tym celu pomogą wam pytania polecenia
zamieszczone w [FORMULARZ ROŚLINY pkt.27-30, 32,33,41] W przypadku każdego
obserwowanego preparatu wykonaj zdjęcie.
8. Określcie wilgotność i żyzność podłoża. W celu zbadania wilgotności podłoża użyjcie zwykłej
bibuły. Przyłóżcie ją do podłoża na 5 sekund, odgarnij lekko ściółkę, tak aby dobrze przylegała do
podłoża i dokonajcie obserwacji. W tym celu pomogą wam określenia: sucha, średnio wilgotna lub
wilgotna. Wyniki zapiszcie [FORMULARZ ROŚLINY pkt.39 i 40]
Podsumowanie:
Na zakończenie wszystkie grupy dzielą się swoimi spostrzeżeniami, omawiają otrzymane wyniki
badań wykonują szkic otrzymanego drzewa. Analizując powyższe wyniki wyciągają odpowiednie
wnioski.
Krajowy Koordynator Programu GLOBE
Centrum UNEP/GRID-Warszawa, Zakład Narodowej Fundacji Ochrony Środowiska, ul. Sobieszyńska 8, 00-764 Warszawa,
tel. +22 8406664, fax +22 8516201, e-mail: [email protected], http://www.gridw.pl;
Dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu
Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Program GLOBE w Polsce, www.gridw.pl/globe; [email protected]
Program realizowany jest na podstawie umowy zawartej 22 kwietnia 1997 roku pomiędzy Ministerstwem Edukacji Narodowej
Rzeczypospolitej Polskiej, a Urzędem do Spraw Atmosferycznych i Oceanicznych USA (z późniejszymi aktualizacjami)
Regionalne Projekty Badawcze Programu GLOBE 2010-2011
KARTA PRACY – PUNKT 8
W ósmym punkcie spotkacie się z okazem drzewa, który zaskakuje swoim pięknem przez cały rok.
Drzewem tym jest klon jawor. Gatunek drzewa z rodziny mydleńcowatych występujący naturalnie
w środkowej Europie. W Polsce występuje głównie w górach jako składnik regla dolnego. Na
nizinach w sztucznych nasadzeniach. Klony charakteryzują się pięknym wyglądem i pełnią funkcję
dekoracyjną w parkach . Ciekawostką jest, że jesienią ich liście zmieniaj barwę z zielonej ( ginie
chlorofil) na żółta (barwę nadają żółte ksantofile) i czerwoną (barwę nadają czerwone karoteny i
antocyjany).Piękne są również w zimie bowiem wyróżniają się kształtem koron, barwą i rysunkiem
kory.
Zadania waszej grupy są objęte następującymi punktami:
1. Dokonajcie pomiaru współrzędnych geograficznych za pomocą odbiornika GPS (zgodnie
z instrukcją) oraz opisu otrzymanego gatunku drzewa. wyniki zanotujcie w [FORMULARZ
ROŚLINY pkt.1-6, 9, 11, 12, 36- 38 i 41] W przypadku określania zwartości korony drzewa
pomoże wam otrzymany gęstościomierz. Sposób posługiwania się nim jest zamieszczony
w instrukcji. Obserwując korę drzewa nie zapomnijcie o wykonaniu jej zdjęcia.
2. Rozglądnijcie się do okoła i co widzicie? Określcieotoczenie i gatunki roślin podszytu oraz
gatunki roślin i grzybów oraz runa wokół zaobserwowanego gatunku drzewa. W razie problemów
zawsze możecie poprosić o pomoc nauczyciela. Wyniki notujecie w [FORMULARZ ROŚLINY
pkt.7, 8 i 35]
Krajowy Koordynator Programu GLOBE
Centrum UNEP/GRID-Warszawa, Zakład Narodowej Fundacji Ochrony Środowiska, ul. Sobieszyńska 8, 00-764 Warszawa,
tel. +22 8406664, fax +22 8516201, e-mail: [email protected], http://www.gridw.pl;
Dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu
Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Program GLOBE w Polsce, www.gridw.pl/globe; [email protected]
Program realizowany jest na podstawie umowy zawartej 22 kwietnia 1997 roku pomiędzy Ministerstwem Edukacji Narodowej
Rzeczypospolitej Polskiej, a Urzędem do Spraw Atmosferycznych i Oceanicznych USA (z późniejszymi aktualizacjami)
Regionalne Projekty Badawcze Programu GLOBE 2010-2011
3.Oblicz wysokość drzewa. W tym celu zastosuj chyłomierz, którego instrukcję obsługi
otrzymaliście.Wynik zanotujcie w [FORMULARZ ROŚLINY pkt.13]
4. Dokonajcie pomiaru obwodu drzewa a wynik zapiszcie w [FORMULARZ ROŚLINY pkt.13]
5. Wiek drzewa można określić na kilka sposobów.Ja wybrałam dla was jeden z nich, który jest
opisany w instrukcji.Przeczytajcie ją uważnie i dokonajcie obliczeń. Wynik zapiszczie
w [FORMULARZ ROŚLINY pkt.14]
6. Wiecie doskonale że większość drzew jest naturalnym domem wielu organizmów żywych.
Sprubójcie odnaleźć ślady ich działalności. Zaobserwowane organizmy zanotuj w [FORMULARZ
ROŚLINY pkt.15-17]
7. Posługując się kluczami do oznaczania drzew przeprowadźcie wspólnie obserwacje liści, pnia,
kwiatu i owocu badanego przez Was gatunku drzewa. W tym celu pomogą wam pytania polecenia
zamieszczone w [FORMULARZ ROŚLINY pkt.27-30, 32,33,41] W przypadku każdego
obserwowanego preparatu wykonaj zdjęcie.
8. Określcie wilgotność i żyzność podłoża. W celu zbadania wilgotności podłoża użyjcie zwykłej
bibuły. Przyłóżcie ją do podłoża na 5 sekund, odgarnij lekko ściółkę, tak aby dobrze przylegała do
podłoża i dokonajcie obserwacji. W tym celu pomogą wam określenia: sucha, średnio wilgotna lub
wilgotna. Wyniki zapiszcie [FORMULARZ ROŚLINY pkt.39 i 40]
Podsumowanie:
Na zakończenie wszystkie grupy dzielą się swoimi spostrzeżeniami, omawiają otrzymane wyniki
badań wykonują szkic otrzymanego drzewa. Analizując powyższe wyniki wyciągają odpowiednie
wnioski.
Krajowy Koordynator Programu GLOBE
Centrum UNEP/GRID-Warszawa, Zakład Narodowej Fundacji Ochrony Środowiska, ul. Sobieszyńska 8, 00-764 Warszawa,
tel. +22 8406664, fax +22 8516201, e-mail: [email protected], http://www.gridw.pl;
Dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu
Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej