Scenariusz sytuacyjnej dla dzieci 5 – letnich

Transkrypt

Scenariusz sytuacyjnej dla dzieci 5 – letnich
K - Koźle 15.10.03r.
Scenariusz sytuacji edukacyjnej dla dzieci 5 – letnich
z obszaru edukacji kulturowo – estetycznej
Zadanie programowe: Tworzenie warunków do wyrażania za pomocą
różnej ekspresji plastycznej własnych emocji przeżyć i zaobserwowanych
zjawisk oraz nabywanie umiejętności posługiwania się narzędziami i
materiałami niezbędnymi przy tej twórczości.
Temat: Ilustracja plastyczna treści wiersza: „Jeż” H. Zdzitowieckiej
z wykorzystaniem różnorodnych technik i materiałów w połączeniu
z tworzywem przyrodniczym (collage, malowanie gliną i lepienie z gliny wg
wyboru dzieci).
Cele operacyjne: Dziecko:
- potrafi określić zjawiska zachodzące w przyrodzie, charakterystyczne dla
jesieni, oraz zna sposoby przygotowania się zwierząt do zimy,
- potrafi rozwiązać zagadkę,
- poznaje jeża ( wygląd, sposób poruszania i odżywiania się),
- nabiera swobody w poruszaniu się podczas opowieści ruchowej,
- ćwiczy mięśnie narządów mowy,
- doskonali mowę powiązaną w czasie wypowiadania się na temat treści
wiersza,
- poznaje materiał plastyczny – glinę,
- potrafi lepić z gliny – tworzy pracę przestrzenną i płaską, łączy glinę z
innymi materiałami plastycznymi i przyrodniczymi.
Środki wspomagające działanie:
Ilustracja jeża, maskotka, figurki jeża, zagadka, inscenizacja wiersza : „Jeż” H.
Zdzitowieckiej w wykonaniu nauczycielki, przebranie strój jeża, szablon jeża,
materiały plastyczne: masa solna, glina, wełna, kartki brystolu, szablony liści,
klej, kolorowy papier, wykałaczki, nożyczki, czarna lub brązowa farba, taśma
klejąca,
Materiał przyrodniczy: igły sosny, liście, źdźbła traw.
Przebieg zajęcia:
1. Zabawa integracyjna: „ Witam was”,
2. Rozmowa z dziećmi na temat przygotowania się ptaków i zwierząt do
zimy.
3. Zabawa integracyjna : „Kasztanki”.
4. Rozwiązanie przez dzieci zagadki.
5. Oglądanie ilustracji i figurek jeża. Prowadzenie rozmowy na temat
wyglądu jeża, jego upodobań, czym się żywi, w jaki sposób się broni ,
czy ma wrogów, gdzie i kiedy można go spotkać, itp.
6. Opowieść ruchowa: „ Spacer jeża” połączona z ćwiczeniami
ortofonicznymi ( na zgłoskach tup, hop, szu, fu, mlask itp.).
7. Ilustrowanie wiersza pt.: „Jeż, ” H. Zdzitowieckiej przez nauczycielkę
– wykorzystanie stroju jeża.
8. Omówienie z dziećmi treści wiersza.
9. Zapoznanie dzieci z materiałem plastycznym – gliną. Dzieci obserwują
sposób lepienia z gliny i malowania gliną przez nauczyciela.
10. Tworzenie przez dzieci ilustracji plastycznej.
11. Sprzątanie po skończonej pracy.
Opracowała i przeprowadziła
Violetta Jaworska