Scenariusz zajęć

Transkrypt

Scenariusz zajęć
Scenariusz zajęć
prowadzonych metodą dobrego startu
w klasie IV w OSW nr 1 w Gdyni
1. Termin i miejsce: 06. 10. 2006, pomieszczenie klasowe;
2. Temat zajęć: Wprowadzenie litery J drukowanej – piosenka „Spotkanie z jeżem”.
3. Osoby prowadzące: mgr M. Rewers, mgr S. Romanowska
4. Cele edukacyjne:
- kształtowanie orientacji w schemacie własnego ciała
- rozpoznawanie i nazywanie prawej i lewej ręki,
- utrwalanie umiejętności rozróżniania kierunków: przód-tył
- usprawnianie motoryki dużej i małej,
- zabawy rytmizujące czynności analizatora słuchowego, kinestetyczno- ruchowego,
- kształtowanie pojęć: jeż, jeżyk, las, kolce;
- doskonalenie umiejętności opisu oraz dostrzegania różnic i podobieństw
- wprowadzenie i mówienie litery „ J”,
- czytanie globalne,
- polisensoryczne poznanie litry „ J”,
- odtwarzanie wzoru – uwzględnienie zasady stopniowania trudności,
5. Cele operacyjne:
Uczeń:
- zna charakterystyczne cechy jeża,
- rozumie znaczenie pojęć: jeż, jeżyk, las, kolce
- zna oraz rozpoznaje prawą i lewą stronę, wskazuję prawą i lewą ręką określone
kierunki,
- usprawnił swoje umiejętności w zakresie motoryki dużej i małej,
- usprawnił czynności analizatora słuchowego, kinestetyczno-ruchowego poprzez
zabawy rytmizujące,
- rozpoznaje literę „J”, potrafi odnaleźć obrazki zaczynające się na tą literę, rozpoznaje ją
spośród innych liter,
- polisensorycznie poznał literę „L”,
- odtwarza wzór litery z uwzględnieniem zasady stopniowania trudności,
- potrafi zrelaksować się po zajęciach.
6. Metody:
metoda dobrego startu;
werbalna – opis, rozmowa, pogadanka, praca z tekstem;
oglądowa – obserwacja, pokaz;
praktycznego działania – pisanie różnymi technikami, malowanie farbami
plakatowymi konturów jeża;
waloryzacyjna – odpoczynek i relaksacja przy muzyce, zabawy ruchowe;
7. Formy zajęć: zajęcia lekcyjne, zbiorowe, jednolite
8. Pomoce i środki: kasztany, ilustracja jeża i napis „JEŻ”, kontur jeża na dużym
formacie szarego papieru, latarka, nagranie piosenki, magnetofon, wzory litery „J”
drukowanej, ilustracje i podpisy wyrazów rozpoczynających się na lirę „J” (jabłko,
jeleń, jajo”, tacki z kasza manną, blok rysunkowy, farby plakatowe, flamastry, zeszyty
uczniów.
9. Przebieg zajęć:
a) Zajęcia wprowadzające:
Powitanie: piosenka „Witaj (imię dziecka)”;
Ćwiczenia usprawniające orientację w schemacie ciała:
 piosenka „Głowa, ramiona, kolana, pięty”;
 praca w parach – osoby w parach witają się ze sobą przy użyciu
różnych części ciała wskazywanych przez nauczyciela;
ćwiczenia orientacji w przestrzeni:
 dzieci podają zgodnie z poleceniem kasztany, które ułożone są przed
i za nimi, np. „Podaj kasztan, który jest przed Tobą”.
Rozwiązanie przez uczniów zagadki: Kolczasty zwierzak ma z igieł kubraczek.
Latem drepcze po borze, zimą śpi w leśnej norze” (jeż);
Odpowiadanie uczniów na pytania: Czy spotkali kiedyś jeża?, Jak wygląda?,
Gdzie można go spotkać?
Obserwacja konturów jeża i wodzenie po nim palcem
Poznanie piosenki „Spotkanie z jeżem”
1. Jejku, jejku ktoś ty taki,
Jak to nie wiesz, jestem jeżem.
Jejku jakie ty masz kolce
Jeż to jednak dziwne zwierze.
2. Jestem taki, jaki jestem
Lecz choć jestem najeżony
I kłujący niby kaktus
To mam swoje dobre strony.
3. Jestem miły, jestem grzeczny,
Mówię proszę i dziękuję.
A jeżeli mnie nie dotkniesz,
To ja Ciebie nie pokłuję.
 wysłuchanie
przez
uczniów
piosenki
pt.
„Spotkanie
z jeżem”;
 wytłumaczenie niezrozumiałych zwrotów i słów;
 odpowiedzi uczniów na pytania dotyczące tekstu piosenki;
ćwiczenia językowe:
 dokończenie wyrażenia – duży jeż – mały… (jeżyk);
 wyklaskiwanie słów „jeż” i „jeżyk”, liczenie sylab, określanie gdzie
więcej;
b) Zajęcia właściwe:
Ćwiczenia ruchowe:
 chodzenie drobnymi krokami (tak jak jeże) w różnych kierunkach, na
sygnał – uczniowie kucają i chowają głowy (jeże się boją);
 uderzanie palcami w podłogę – naśladowanie tupania jeża – najpierw
wolno, potem coraz szybciej;
Ćwiczenia ruchowo-słuchowe:
 Uczniowie wyobrażają sobie, że są na spacerze w parku. Śpiewają
piosenkę i rytmicznie spacerują, wysoko unosząc kolana.
Ćwiczenia ruchowo-słuchowo-wzrokowe: rysowanie igieł jeża na dywanie
palcem w rytm śpiewanej piosenki;
Przyjrzenie się i opisanie, z jakich elementów się składa litera „J”.
Co przypomina?
Czytanie globalne wyrazu „Jeż” oraz rozpoznawanie litery „J” w innych
wyrazach rozpoczynających się lub zawierających literę „J” (jajko, jabłko,
jeleń)
Obserwacja przez uczniów sposobu kreślenia litery; pisanie i śpiewanie
zwrotki piosenki;
Poznanie polisensoryczne litery;
Pisanie litery: na wzorze, na tacce z kaszą, grubym flamastrem w zeszytach;
Pomalowanie jeża farbami plakatowymi i dorysowanie mu jabłka.
c) Zajęcia końcowe:
Leżenie na dywanie z zamkniętymi oczami i słuchanie spokojnej muzyki.
Uczniowie wyobrażają sobie, że spacerują po lesie.