W krainie bajek i baśni : scenariusz zajęć bibliotecznych

Transkrypt

W krainie bajek i baśni : scenariusz zajęć bibliotecznych
Scenariusz zajęć
(dla klas 0-III SP)
Czas: 120 minut
Temat: W krainie bajek i baśni.
Cel główny: Rozbudzenie chęci czytania wśród dzieci w młodszym wieku szkolnym.
Cele operacyjne:
Na poziomie wiadomości uczeń po lekcji powinien znać:
• pojęcia: biblioteka, bibliotekarz, wypożyczalnia, czytelnia
• różnicę między biblioteką a księgarnią
• zasady zachowania się w bibliotece
• zasady obchodzenia się z książką
Na poziomie umiejętności uczeń powinien umieć:
• współpracować z grupą
• rozpoznawać głównych bohaterów najbardziej znanych bajek
Metody: pogadanka, dyskusja, prezentacja książek (w tym „książek-zabawek”), burza mózgów
Środki:
• karty z bajkowymi postaciami,
• krzyżówka,
• kolorowanki,
• kredki,
• rymowanki literackie,
• książki
• bajeczka pt. „Kamyczek w bibliotece”
Formy: praca w grupie
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie się i zapoznanie z grupą.
2. Wręczenie każdemu dziecku przygotowanego wcześniej identyfikatora z imieniem.
3. Zabawy integrujące grupę:
• Powitanie
Dzieci siedzą w kręgu. Prowadzący podaje kolejne hasła, a dzieci których dotyczy
kryterium, wstają (można przy tym wykonać zabawne ukłony czy gesty
pozdrowienia wobec grupy), np. "Witam wszystkich, którzy: noszą okulary; mają
coś niebieskiego na sobie; lubią chodzić do szkoły; mają brata itp.
• Przesyłamy pozdrowienia
Nauczyciel wraz z dziećmi siada w kręgu. Turla piłkę do dziecka, mówiąc:
"Pozdrawiam…(wymienia imię dziecka)". Dzieci kolejno postępują tak samo.
• Głuchy telefon
4. Pogadanka na temat biblioteki, pracy bibliotekarza, książek i czytelnictwa wśród dzieci,
połączona z prezentacją najciekawszych pozycji z literatury dziecięcej oraz książekzabawek.
5. Wspólne ustalenie (w wyniku burzy mózgów) zasad zachowania się w bibliotece oraz zasad
obchodzenia się z książką.
6. Sprawdzenie za pomocą kart z postaciami bajkowymi stopnia znajomości literatury
dziecięcej wśród uczniów klas I.
7. Wspólne rozwiązanie krzyżówki.
8. Przeczytanie dzieciom krótkiej bajki („Kamyczek w bibliotece”)
9. Zabawa polegająca na łączeniu w pary postaci z tych samych bajek i baśni.
10. Rymowankowa loteria z drobnymi nagrodami.
11. Kolorowanie bajkowych postaci.
12. Utrwalenie wiadomości zdobytych podczas spotkania.
13. „Cukierkowe” zakończenie zajęć.
Opracowała:
Katarzyna Monczka
Bibliografia:
1. Grupa bawi się i pracuje : zbiór grupowych gier i ćwiczeń psychologicznych / [na podst.
książki Donny Branders i Howarda Philipsa oraz własnych doświadczeń oprac. Małgorzata
Jachimska]. - [Wałbrzych] : „Unus”, cop. 1994. ISBN83-900281-3-1
2. Zagadki dla najmłodszych : materiały metodyczne / wybór i opracowanie Joanna Stec. Kielce : "MAC”, 1992.
3. Mercier J. : Kamyczek w bibliotece. - Warszawa : Rea, 2007