Pobierz

Transkrypt

Pobierz
Felix
reż. Roberta Durrant
MATERIAŁY DYDAKTYCZNE
DLA NAUCZYCIELI
SPIS TREŚCI
1. Informacje o filmie (str. 2)
2. Scenariusz lekcji (str. 3)
Temat: Felix znaczy szczęśliwy. Rozmawiamy o szczęściu, jakie daje pasja.
3. Karta pracy (str. 6)
1
INFORMACJE O FILMIE
Felix
Republika Południowej Afryki 2013, 97 min, (aktorski)
reżyseria: Roberta Durrant
scenariusz: Shirley Johnson
zdjęcia: Natalie Haarhof
muzyka: Murray Anderson
montaż: Maryke Kruger
obsada: Andrea Dondolo, Nicholas Ellenbogen, Okwethu Banisi, Wonga Fasi,
producent: Roberta Durrant
produkcja: Penguin Films (dla Sabido Productions)
Roberta Durrant – zajmuje się produkcją filmową i reżyserią. Znana w RPA zarówno z kręcenia
seriali, jak i filmów długometrażowych. Pracuje również w Londynie. Jej najnowszy film, czyli
prezentowany w ramach Kina Dzieci Felix, otrzymał wiele nagród na międzynarodowych
festiwalach.
Felix marzy o tym, by zostać saksofonistą, jak jego nieżyjący tata. Planom chłopca
kategorycznie sprzeciwia się mama. Woli, by poświęcił się on całkowicie nauce w
renomowanej szkole, do której przyjęto go dzięki stypendium. Niezwykły przykład
dziecięcego kina z Afryki, które bardzo rzadko gości na naszych ekranach.
Dla Felixa muzyka jazzowa to wielka pasja. Chłopiec marzy o nauce gry na saksofonie
odziedziczonym po tacie. Dla jego mamy jazz niesie ze sobą poważne niebezpieczeństwa. Z
jednej strony brak dobrych wzorców ze strony starszych kolegów muzyków. Z drugiej – brak
możliwości koncentracji na nauce. Felix otrzymał właśnie stypendium w renomowanej szkole.
Spotyka tam kolegów z bogatych domów, którzy na każdym kroku dają mu odczuć, że do nich
nie pasuje. Kiedy ruszają przesłuchania do szkolnej orkiestry, chłopiec postanawia za wszelką
cenę się do niej dostać. Decyduje się więc na codzienne ćwiczenia w tajemnicy przed mamą.
Film jest opowieścią o pasji, wierze w marzenia, ale przede wszystkim o trudnych czasem
relacjach między rodzicami a dziećmi. W tle zaś słychać muzykę jazzową, która decyduje o
niepowtarzalnym klimacie Felixa.
2
SCENARIUSZ LEKCJI
Opracowała: Paulina Krześniak
Temat: Felix znaczy szczęśliwy. Rozmawiamy o szczęściu, jakie daje pasja.
CELE LEKCJI




rozwijanie umiejętności samodzielnego myślenia
doskonalenie umiejętności przedstawiania i uzasadniania swojego zdania oraz
umiejętności formułowania myśli z uwzględnieniem zasad kultury słowa
wzbogacanie wyobraźni
zachęcanie uczniów do dyskusji na tematy takie jak pasja, determinacja w dążeniu do
celu, konflikty z rodzicami
METODY I FORMY PRACY







pogadanka
ideogram
burza mózgów
element dramy
drzewo decyzyjne
karta pracy
praca ze słownikiem
MATERIAŁY I POMOCE



Felix, reż. Roberta Durrandt, RPA 2013.
karty pracy dla wszystkich uczniów
słownik imion w kilku egzemplarzach
3
PRZEBIEG LEKCJI
1. Pogadanka. Nauczyciel prosi dzieci, by podzieliły się swoimi wrażeniami po obejrzeniu
filmu, pyta, czy im się on podobał.
2. Ideogram. Prezentacja bohatera. Nauczyciel rozdaje uczniom kartki formatu A4.
Zadaniem każdego ucznia jest przedstawienie głównego bohatera filmu za pomocą
symbolicznego rysunku przedstawiającego to, co się z Felixem kojarzy. Następnie
uczniowie prezentują i omawiają swoje rysunki na forum klasy.
3. Karta pracy. Uczniowie proszeni są o wykonanie polecenia pierwszego z karty pracy.
Chętne osoby przedstawiają na podstawie kwestionariusza sylwetkę bohatera (np.
Felix jest mieszkańcem RPA. Kiedy go poznajemy, rozpoczyna naukę w elitarnej szkole.
Chłopiec jest wychowywany przez matkę, ma dwójkę rodzeństwa. Jego tata nie żyje.
Felix kocha muzykę. Jego pasją jest gra na saksofonie.)
4. Burza mózgów. Nauczyciel pyta dzieci, czym, według nich, jest pasja. Skojarzenia
uczniów zapisywane są na tablicy (np. zamiłowanie, zainteresowanie, hobby, konik,
upodobanie, skłonność, fascynacja).
5. Element dramy: wspólna tożsamość. Uczniowie rozpraszają się po sali, prowadzący
prosi, by poruszali się po niej swobodnie w dowolnych kierunkach. Na wypowiedziane
przez nauczyciela hasło – określenie jakiegoś zajęcia, uczniowie dla których jest ono
hobby, ustawiają się w określonej wcześniej części sali (przykładowe hasła do
wykorzystania: rysowanie, muzyka, taniec, modelarstwo, piłka nożna).
6. Pogadanka: Nauczyciel pyta dzieci, czy zdarza im się miewać problemy z
realizowaniem swoich pasji. Jeśli tak, jakiego rodzaju są to problemy? Możliwe
odpowiedzi:
 są one zbyt kosztowne, wymagają drogiego lub trudnego do zdobycia sprzętu,
 wymagają wyjazdów lub dalekich dojazdów na ćwiczenia, zajęcia, próby czy
zgrupowania,
 rodzice nie pochwalają naszych zainteresowań.
Rozmowa z dziećmi staje się punktem wyjścia do zapytania o pasję Felixa. Nauczyciel
pyta, czy bohater filmu może się jej oddawać bez problemów. Warto poruszyć
następujące tematy:
 Felix ma ograniczone możliwości rozwijania swojego talentu, okazją dla niego jest
nabór do szkolnej orkiestry,
 poza prostą piszczałką Felix nie ma profesjonalnego instrumentu do czasu
odnalezienia w domu saksofonu ojca,
4

muzykowaniu chłopca przeciwna jest jego mama, która uważa, że miłość do
muzyki wciągnęła w złe towarzystwo jej męża, który zmarł z powodu uzależnienia
od alkoholu.
Podsumowując, warto podkreślić, że przez długi czas Felix rozwijał swoją pasję wbrew
woli mamy, która powiedziała mu nawet, że nie jest już jej synem.
7. Karta pracy. Uczniowie proszeni są o wykonanie polecenia drugiego z kart pracy.
Chętni uczniowie czytają swoje propozycje. Warto każdą z nich omówić (np. wstyd,
pustka, poczucie, że zawodzi się rodzica, rozdarcie, zagubienie, samotność, brak
akceptacji, nienawiść, żal, niechęć).
8. Drzewo decyzyjne. Kiedy mama Felixa zażądała, by porzucił grę na saksofonie, Felix
miał dwa wyjścia: przystać na to i zbuntować się. Wybrał tę drugą możliwość. Warto z
uczniami zastanowić się, jakie konsekwencje miał każdy z tych wyborów. Rozważania
przedstawiamy w formie drzewa decyzyjnego.
Żądanie mamy Felixa, by chłopiec porzucił swoją pasję
przystanie chłopca na żądanie
ZALETY:
- usatysfakcjonowanie mamy,
niesprawianie jej przykrości,
- posłuszeństwo rodzicowi
WADY:
- zaprzepaszczenie talentu,
- smutek związany z odrzuceniem tego,
co daje radość.
bunt – dalsze ćwiczenia i próby
ZALETY:
- rozwijanie swojego talentu,
- radość z robienia tego, co się kocha
WADY:
- brak akceptacji ze strony mamy,
- poczucie, że sprawia się mamie ból.
Podsumowując, warto podkreślić, że sytuacja Felixa była bardzo trudna, bo
nieposłuszeństwo wobec rodziców wiele konfliktów i negatywnych emocji zarówno dla
nich, jak i dla dziecka. Felisowi udało się przekonać mamę, że jej obawy były
bezpodstawne. Sukces syna na szkolnym koncercie wynagrodził jej niepokój i żal.
9. Praca ze słownikiem. Nauczyciel pyta uczniów, czy zwrócili uwagę na pojawiające się
w filmie wyjaśnienie pochodzenia i znaczenia imienia głównego bohatera. Następnie
uczniowie w grupach odszukują imię Felix w słowniku imion i odczytują zawarte w
haśle informacje (Feliks – imię męskie pochodzenia łacińskiego z łac. felix - łaskawy,
szczęśliwy).
Praca domowa
Uczniowie proszeni są o wykonanie polecenia 3 z kart pracy.
5
Karta pracy
Polecenie 1.
Kim jest Felix? Uzupełnij kwestionariusz osobowy bohatera. Następnie na podstawie
kwestionariusza przedstaw postać.
Imię: ………………………………………
Kraj pochodzenia: …………………….
Rodzina:
……………………………………………………
……………………………………………………
Zainteresowania:
……………………………………………………
……………………………………………………
Polecenie 2.
Co mógł czuć Felix zmuszony do wybierania między swoją pasją do muzykowania a mamą?
Jakie emocje mogły się wiązać z tą trudną sytuacją?
.....................................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................................
Polecenie 3.
Wczuj się w Felixa i napisz list, w którym wyjaśnisz, dlaczego możliwość rozwijania Twojej
pasji jest dla Ciebie tak ważna.
.....................................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................................
6