ptaki_baltyku_szkola_ponadgimnazialna

Transkrypt

ptaki_baltyku_szkola_ponadgimnazialna
Projekt „Dobry Klimat dla morza/Good Climate for the Sea” realizowany w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego
Obszaru Gospodarczego na lata 2009-2014
Program Operacyjny PL02 „Ochrona różnorodności biologicznej i ekosystemów”
SCENARIUSZ LEKCJI
„PTAKI BAŁTYKU – WPŁYW ZMIAN KLIMATU”
ETAP NAUCZANIA
SZKOŁA PONADGIMNAZJALNA
Dobry Klimat dla Morza
Scenariusz do filmu „Ptaki Bałtyku – wpływ zmian klimatu”
Temat: Ptaki występujące w okolicy Morza Bałtyckiego
Cel ogólny: Poszukiwanie, wykorzystanie i tworzenie informacji. Uczeń odbiera, analizuje i ocenia
informacje pochodzące z różnych źródeł, ze szczególnym uwzględnieniem prasy, mediów i Internetu.
Cele szczegółowe:
• opisanie różnorodności biologicznej na poziomie gatunkowym i ekosystemowym
• poznanie cech charakterystycznych ptaków w powiązaniu ze środowiskiem i trybem życia
• opisanie przebiegu czynności życiowych, w tym rozmnażania się ptaków
• wskazanie przyczyn spadku różnorodności genetycznej, wymierania gatunków, zanikania siedlisk
i ekosystemów
Metody pracy: praca z filmem, burza mózgów
Formy pracy: grupowa i indywidualna
Środki dydaktyczne: film dokumentalny (całość lub fragmenty – odcinek „Ptaki Bałtyku – wpływ zmian
klimatu”), karta pracy (zał.1), komputer z dostępem do internetu.
Czas lekcji: 1 godzina lekcyjna
Przebieg lekcji:
Faza wprowadzająca
Nauczyciel ogląda z uczniami film (lub fragmenty) pt.: „Ptaki Bałtyku – wpływ zmian klimatu”.
Faza realizacyjna
1. Nauczyciel rozdaje uczniom kartę pracy (zał.1). Uczniowie rozwiązują zadanie 1 z karty pracy.
2. Nauczyciel przeprowadza burzę mózgów na temat przystosowań ptaków nadmorskich do
warunków środowiska przyrodniczego. Uczniowie wykonują zadanie 2 z karty pracy.
3. Uczniowie dobierają się w pary i wspólnie ustalają na jakie zagrożenia narażone są ptaki żyjące
na plażach. Wykonują zadanie 3 z karty pracy.
4. Uczniowie w grupach projektują infografikę dotycząca bezpiecznego dla ptaków zachowania
ludzi na plażach (zadanie 4 z karty pracy). Infografika może być wykonana w tradycyjny sposób
lub z wykorzystaniem technologii informacyjnej np. w programie Piktochart.
Faza podsumowująca
1. Każda grupa prezentuje swoją infografikę. Jeśli w pracowni nie ma sprzętu komputerowego
uczniowie przedstawiają swoje plakaty i omawiają je w sposób tradycyjny.
Dobry Klimat dla Morza

Podobne dokumenty