Agri CULTURA pierwszych rolników. Powrót do

Transkrypt

Agri CULTURA pierwszych rolników. Powrót do
Agri CULTURA pierwszych rolników. Powrót do przeszłości odtwarzanie pradziejów za
pomocą animacji komputerowych. Warsztaty edukacyjne dla dzieci.
Scenariusz zajęć
Temat zajęć: Wykopaliska archeologiczne (atrapa)
Odbiorcy: Uczniowie szkoły podstawowej z Gór Wysokich
Czas zajęć: 90 min
Prowadzący: Katarzyna Radziwiłko – archeolog, Tadeusz Zajączkowski - archeolog
TREŚCI PROGRAMOWE
- zajęcia terenowe
- materiał archeologiczny
- dokumentacja terenowa
CELE OGÓLNE
- zapoznanie uczestników z materiałem archeologicznym
- wskazanie czym są wykopaliska archeologiczne
- zaprezentowanie warsztatu pracy archeologa
- zaprezentowanie sprzętu archeologicznego i praktyczne jego użycie w terenie
- pokazanie sposobów dokumentacji stosowanych przez archeologa
- ochrona zabytków
- postepowanie ze szczątkami ludzkimi
EFEKTY WARSZTATU
- uczniowie wiedzą w jaki sposób postępować z zabytkami ruchomymi
- umieją je odpowiednio odsłonić i zabezpieczyć
- umieją zadokumentować zabytek
- wiedzą, w jaki sposób należy postępować ze szczątkami ludzkimi w przypadku natrafienia
na cmentarzysko
METODY
Prezentacja materiału, zajęcia terenowe, zajęcia dokumentacyjne
POMOCE
Piaskownice archeologiczne, szkielet plastikowy, repliki zabytków archeologicznych, szpile,
miary i miarki, niwelator, łata, szpachelki, pędzle, sito, karty grobu, karty szkieletu, papier
milimetrowy, ołówki, kredki, rysownice
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
(przed zajęciami należy przygotować piaskownice archeologiczne. W piaskownicy
pierwszej znajduje się szkielet z wyposarzeniem i zarysem jamy grobowej, nie jest
zasypany, będzie służył do dokumentacji. W piaskownicy drugiej znajdują się wykopane
obiekty, dołki posłupowe i palenisko zawierające materiał archeologiczny – zabytki są
zasypane)
- Wprowadzenie do tematyki
- zapoznanie uczestników z piaskownicami archeologicznymi
- podzielenie uczestników na grupy
- przydzielenie grup do piaskownic
Piaskownica I-wsza
- zapoznanie uczestników z pochówkiem neolitycznym
- wytłumaczenie na czym polega praca archeologa, wskazanie szkieletu, jako kości ludzkich,
którym należy się odpowiedni szacunek. W związku z tym uczestnicy nie będą odkopywać
kości (jest to także wskazanie, w jaki sposób postąpić w przypadku znalezienia szczątków)
potraktowanie szkieletu jako grobu z epoki neolitu, który należy zadokumentować
- Wykonanie dokumentacji rysunkowej, pomiarowej, fotograficznej oraz opisowej
- sporządzenie rysunku szkieletu wraz z wyposarzeniem, sprawdzenie czy szkielet jest
kompletny, jeśli nie zaznaczenie na rysunku braków
- Sporządzenie dokumentacji opisowej – wypełnienie karty grobu
Piaskownice II-ga
- zapoznanie uczestników z wykopem archeologicznym oraz pracą archeologa
- wykonanie dokumentacji pomiarowej wykopu
- rozdanie narzędzi i rozdzielenie zadań
- wytłumaczenie techniki pracy archeologa oraz przydzielenie poszczególnych obiektów
uczestnikom
- wykonanie eksploracji obiektu wg kolejności: odsłonięcie obiektu, eksploracja połowy
obiektu, oczyszczenie profilu, sporządzenie rysunku profilu, wyjęcie zabytków,
wyeksplorowanie drugiej połowy obiektu, oczyszczenie materiału, podział i inwentaryzacja
materiału
Podsumowanie zajęć oraz zachęcenie uczestników do świadomej ochrony zabytków
Opracowała: Katarzyna Radziwiłko
Projekt realizowany w ramach programu Akademia Orange
.
Materiał jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.
Stowarzyszenie Na rzecz Ekorozwoju Wsi Góry Wysokie

Podobne dokumenty