Rajd „Śniętego Mikołaja”
Transkrypt
Rajd „Śniętego Mikołaja”
Rajd „Śniętego Mikołaja” Góry Bystrzyckie i Góry Orlickie 04–06 XII 2009r. Góry Bystrzyckie – rozległy, słabo zróżnicowany masyw górski w Sudetach Środkowych. Administracyjnie Góry Bystrzyckie położone są w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim. Od północy Góry Bystrzyckie sąsiadują z Górami Stołowymi i Obniżeniem Dusznickim, od zachodu z Górami Orlickimi, oddzielone od nich dolinami Bystrzycy Dusznickiej i Dzikiej Orlicy – ta ostatnia odgranicza Góry Bystrzyckie także od południowego zachodu. Wschodnią granicę wyznacza Rów Górnej Nysy, ku któremu góry opadają wyraźnym uskokiem tektonicznym, przechodząc w Wysoczyznę Łomnicką. Większość obszaru pasma leży na terenie Polski, na teren Czech przechodzi jedynie mały skrawek w południowej części (na południe od Lesicy). Góry Orlickie – najwyższa część w Sudetach Środkowych, w Czechach i Polsce najwyższy szczyt Wielka Desztna (Velká Deštná) 1115mnpm. Od północnego wschodu graniczą z równoległymi do nich Górami Bystrzyckimi przez doliny Bystrzycy Dusznickiej i Dzikiej Orlicy. Od zachodu i północnego zachodu graniczą przez przełęcz Polskie Wrota (660 mnmp) i dolinę Bystrej z Pogórzem Orlickim, na zachodzie i południowym zachodzie przechodzą w Przedgórze Orlickie (Podorlicka pahorkatina), a na południu kończą się na czeskiej wsi Herzmanice. Długość pasma to ok. 50 km. Do Polski należy jedynie niewielki skrawek głównego grzbietu (tzw. Czeski Grzebień), większość pasma znajduje się na terenie Republiki Czeskiej. Po polskiej stronie znajduje się jedynie miasto Duszniki Zdrój oraz wsie: Zieleniec, Podgórze, Graniczna, Witów, Zimne Wody, Jawornice. Smoczego Gardła, Tokowiska 760mnpm, aż do Twardego Źródła na Rozdrożach Pod Bieścem. Stąd już tylko kawałek drogi do schroniska Orlica, czyli zielonym szlakiem przez Rezerwat „Torfowisko Pod Zieleńcem”. WARIANT II: (czas przejścia około 5h) Z PKP Polanica Zdrój idziemy cały czas zielonym szlakiem, który prowadzi Nas przez: Przełęcz Sokołowskiego, Kamienną Górę 704mnpm (niedaleko znajdują się ruiny fortu), ruiny śluzy, Rozdroże Pod Bieścem, Rezerwat „Torfowisko Pod Zieleńcem”. Z torfowisk jest już niedaleko do naszego schroniska Orlica, w której spędzamy noc. __________________________TRASA TRZYDNIOWA________________________ Dzień II (sobota 5.XII) WARIANT I: (czas przejścia około 4,5h) Ze schroniska Orlica ruszamy czerwonym szlakiem na południe i trzymamy się go aż do schroniska Jagodna w Spalona, gdzie odbędzie się meta. Po drodze mijamy: źródła Bystrzycy, Hutniczą Kopę 889mnpm, schronisko Szarotka, kościół św. Antoniego, Przełęcz Spalona 754mnpm. WARIANT II: (czas przejścia około 6h) Ze schroniska Orlica czerwonym szlakiem docieramy do drogi 178, gdzie na północ szlakiem rowerowym ER2 po około 15 minutach docieramy do ścieżki przyrodniczej (zielonej), którą kierujemy się na wschód, aż do szlaku niebieskiego, którym dalej podążamy przez Królewski Las, aż do Przełęczy pod Uboczem 735mnpm. Dalej przez przełęcz do schroniska Jagodna w Spalona gdzie czeka na nas meta, a po drodze mijamy Przełęcz Spalona 754mnpm. WARIANT III: (czas przejścia około 7h) Ze schroniska Orlica niebieskim szlakiem kierujemy się do Hutniczej Kopy 889mnpm, aż na stronę czeską do schroniska Masarykova Chata. Tam zmieniamy szlak na czerwony i nim przez Mala Destne 1090mnpm, Velka Destne 1115mnpm (wieża widokowa), Jelenka 1097mnpm, Korun 1099mnpm, dochodzimy do skrzyżowania z niebieskim szlakiem (to drugie skrzyżowanie). Kierujemy się w stronę Orlicke Zahori do granicy polskiej (Mostowice). Tam znajdujemy żółty szlak i nim, aż do schroniska Jagodna na metę, po drodze mijając Przełęcz Spalona 754mnpm. Dojazd __________________________TRASA TATERNIKA_________________________ Zbiórka przed rajdem odbędzie się 04 XII o godzinie 01:15 w holu głównym dworca kolejowego przy KFC pod nieistniejącym już neonem „Kwiaty” (i znowu o tym neonie... ehh). O godzinie 02:02 zabierze nas pociąg pospieszny do Wrocławia Głównego (04:32). Z Wrocławia o 05:26 pociągiem osobowym dojeżdżamy do Kłodzka (07:25), tam dalej podążamy już autobusem w stronę Polanicy Zdrój. Dzień I (piątek 4.XII) WARIANT I: (czas przejścia około 7,5h) Z Polanicy Zdrój wyruszamy czerwonym szlakiem, aż do Dusznik Zdrój. Po drodze mijamy Piekielny Labirynt, Wolarz 852mnpm, Rudnik 845mnpm i Rozdroże Pod Błażkową, stamtąd już niedaleko do schroniska Pod Muflonem, gdzie będzie możliwość posilenia się (mamy taką nadzieję). Ze schroniska kierujemy się na południe niebieskim szlakiem w stronę Zbiórka tak samo jak dla trasy trzydniowej. Dalszych szczegółów dowiecie się w swoim czasie, za dużo zdradzać nie możemy . __________________________TRASA DWUDNIOWA_______________________ Dojazd Zbiórka przed rajdem odbędzie się 05 XII o godzinie 02:15 w holu głównym dworca kolejowego przy KFC pod nieistniejącym już neonem „Kwiaty” (i znowu o tym neonie, znowu i znowu... co za nuda). O godzinie 03:07 zabierze nas pociąg pospieszny Wersja informatorka 1.2 do Wrocławia Głównego (05:40). Z Wrocławia o 06:25 pociągiem pospiesznym dojeżdżamy do Kłodzko Miasto (08:10), tam dalej o 08:59 jedziemy osobowym do Polanicy Zdrój (09:25). Dzień I (sobota 5.XII) WARIANT I: (czas przejścia około 6h) Bezpośrednio z PKP Polanica Zdrój podążamy na żółty szlak Sokołowskiego i nim kierujemy się na południe mijając po drodze Przełęcz Sokołowskiego, grób Wredego, Toczek 710mnpm, Rówienke 840mnpm, Łomnicką Równie 898mnpm, Anielską Kopę 829mnpm, aż do ruin Fortu Wilhelma. Tam schodzimy na zielony szlak i kierujemy się nim do Kuźniczego Zbocza na południe. Następnie prosto do schroniska Jagodna w Spalona gdzie czeka na was meta. WARIANT II: (czas przejścia około 7,5h) Bezpośrednio z PKP Polanica Zdrój podążamy na zielony szlak i nim kierujemy się na południe mijając Przełęcz Sokołowskiego. Dalej odbijamy na południowy – zachód w kierunku Kamiennej Góry 704mnpm, gdzie wędrujemy, aż do Rozdroża pod Bieścem, po drodze mijamy ruiny śluzy. Z zielonego szlaku schodzimy na niebieski w kierunku Biesiec 832mnpm i Krzemionke 789mnpm. Niebieskiego szlaku trzymamy się cały czas mijając po kolei Królewski Las, Przełęcz pod Uboczem 735mnpm, Przełęcz Spalona 754mnpm, aż do schroniska Jagodna w Spalona, gdzie czeka na nas meta. __________________________DLA WSZYSTKICH___________________________ - Dowód osobisty!!! Wygodne buty za kostkę + ochraniacze (stuptuty), obuwie do schroniska Kurtkę przeciwdeszczową, przeciwwiatrową Ciepłą odzież, odzież na zmianę Śpiwór, karimatę Latarkę, najlepiej czołówkę (z zapasem baterii) Kubek, menażkę, termos, coś na ząb Gitarę lub inny instrument, śpiewnik rajdowy Kompas, mapę Dobre samopoczucie Informacje dodatkowe: Mapy na rajd można kupić w Pasażu Apollo na ul. Ratajczaka 18. Trasa specjalna powinna obowiązkowo zabrać: mapę, kompas, apteczkę, i trochę koron Czeskich (przydadzą się Wam). Andrzej Namerła Piotr Wojciechowski [email protected] [email protected] GOPR tel. 601 100 300 lub 985 SPONSOR: Dzień III (niedziela 6.XII) Powrót, zbiórka przed schroniskiem o 13:00, gdzie autokarami jedziemy do Bystrzycy Kłodzkiej. Stamtąd o 15:01 pociągiem osobowym jedziemy do Wrocławia Głównego (17:12), gdzie o 17:35 pośpiesznym do Poznania (20:11) _______________________________________________________________________ Koszt rajdu: Trasa trzydniowa 125zł Trasa Taternika 140zł Trasa dwudniowa 95zł Dla członków klubu z opłaconymi składkami zniżka 15%. Cena rajdu zawiera przejazd pociągiem na bilecie grupowym tam i z powrotem. Koszt nie zawiera ubezpieczenia, sugeruję ubezpieczyć się we własnym zakresie. Zapisy na rajd We wtorki 17 XI, 24 XI i 1 XII o 19:00 w siedzibie klubu, oraz po pokazie slajdów 5 XI i 19 XI. Osoby zainteresowane biletem grupowym prosimy o zapisy do 19 XI. Co należy zabrać: Wersja informatorka 1.2 tel. 503 591 774 tel. 695 493 390