SCENARIUSZ ZAJĘĆ: ODPADY I CO DALEJ

Transkrypt

SCENARIUSZ ZAJĘĆ: ODPADY I CO DALEJ
SCENARIUSZ ZAJĘĆ: ODPADY I CO DALEJ ?
CELE:
 zapoznanie uczniów z pojęciem „odpady”;
 kształcenie umiejętności rozróżniania odpadów komunalnych i
przemysłowych;
 uświadomienie zagrożeń związanych powiększającą się ilością odpadów;
 uzmysłowienie uczniom potrzeby segregowania odpadów;
 wyjaśnienie w jaki sposób należy dokonywać segregacji odpadów
komunalnych.
METODY PRACY:




burza mózgów,
drzewko decyzyjne,
rozwiązywanie sytuacji problemowej,
pokaz.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:




szary papier,
markery,
kolorowe pudełka wykonane przez młodzież,
odpady domowe.
TOK ZAJĘĆ:
Wprowadzenie:
Wraz z postępem cywilizacji zwiększa się ilość produkowanych przez
człowieka odpadów. Na każdego mieszkańca ziemi dziennie przypada około
2 kg śmieci, 400 l ścieków, pół kilo odchodów i tyle samo zanieczyszczeń
atmosferycznych.
Ćwiczenie 1:
Ustalenie definicji „ odpadów” – burza mózgów.
„Odpady to zużyte przedmioty oraz substancje stałe, a także ciekłe nie
będące ściekami, powstające w wyniku bytowania człowieka lub działalności
przemysłowej, które są przeznaczone do usunięcia lub składowania z powodu
braku możliwości ich wykorzystania.
Większość odpadów jest uciążliwa dla środowiska!” 1
1
Pyłka GutowskaE. Ekologia z ochroną środowiska, przewodnik. Wydawnictwo Oświata. Warszawa 2000
Ćwiczenie 2:
Uczniowie przyklejają karteczki z nazwami lub rysunkami odpadów do
plakatu z szarego papieru, na którym został podany podział odpadów na
przemysłowe i komunalne.
ODPADY
KOMUNALNE
obierki z warzyw, owoców, gazety, zeszyty, butelki,
słoiki szklane, opakowania plastikowe po napojach,
innych produktach spożywczych, chemicznych,
puszki aluminiowe itp.
PRZEMYSŁOWE
Przedmioty, substancje, powstał w wyniku działalności
zakładów przemysłowych np. odpady górnicze, popioły,
żużel, odpady radioaktywne szlamy, popłuczyny, osady z
oczyszczalni ścieków, odpady sanitarne, szpitalne itp.
Ćwiczenie 3:
Odpady z gospodarstw są składowane bezpośrednio na wysypiska śmieci.
Przeanalizuj zawartość kosza obrazującego średni skład odpadów. Podaj
własną koncepcję rozwiązania problemu śmieci z gospodarstw domowych.
Uzasadnij jej słuszność i wynikające z niej korzyści.
Ćwiczenie 4.
Uczniowie dokonują wyboru – segregować odpady czy nie metodą drzewka
decyzyjnego.
Czy warto segregować odpady?
Segregujemy odpady:
Nie segregujemy:
pozytywne:
mniej „biegania” poszukiwaniu
miejsc do segregacji,
wygodnie-wrzucamy wszystko
do jednego pojemnika
pozytywne:
papier, szkło , aluminium
można poddać recyklingowi,
zmniejsza się ilość odpadów
na wysypiskach,
recykling makulatury
zmniejsza ilość wycinanych
lasów
Skutki
negatywne:
więcej pojemników na
śmieci, większy wkład
pracy przy segregacji,
negatywne:
rośnie ilość śmieci,
brak miejsca na nowe wysypiska
śmieci,
coraz więcej dzikich wysypisk co
powoduje zanieczyszczenie
powietrza i wód gruntowych,
zużywamy więcej energii do
produkcji nowych towarów
Wybór : warto segregować odpady!
Ćwiczenie 5.
Uczniowie dokonują segregacji odpadów do przygotowanych i podpisanych pojemników z
kartonu. W ćwiczeniu wykorzystane są odpady przyniesione przez uczniów i nauczyciela.
Makulatura: gazety, zeszyty, luźne karki papieru, zapisane zeszyty, ulotki reklamowe...
Plastik: opakowania po napojach, po jogurtach, margarynie, po płynach do mycia naczyń,
szamponie, płynie do kąpieli i innych środkach czystości...
Aluminium: puszki po napojach,
Baterie: wszystkie baterie.
Zwracamy uwagę młodzieży, że baterie możemy wyrzucać tylko do oznaczonych
pojemników np. w marketach budowlanych, zużyte oleje, smary oddajemy do stacji paliw.
Zakończenie:
Sprawna gospodarka odpadami jest obecnie priorytetowa nie tylko w Polsce, ale we
wszystkich krajach Unii Europejskiej. Jeśli chcemy żyć w czystym środowisku sami
powinniśmy o nie zadbać, wszędzie, w domu, szkole, zakładzie pracy, w lesie, na ulicy.
To właśnie segregacja „u źródła” pełni najważniejszą rolę w rozwiązywaniu problemu z
odpadami. Może jest „ lekiem na całe zło”. Prosimy młodzież o ułożenie haseł promujących
segregację odpadów.
Bibliografia.
Brudnik E., Moszyńska A., Owczarska B. Ja i mój uczeń pracujemy aktywnie.
Kendrick K., L. Comnes, Engels Vademecum młodego ekologa.
Pyłka-Gutowska E. Ekologia z ochroną środowiska.
Stankiewicz M., Wawrzyniak-Kulczyk M. Poznaj. Zbadaj. Chroń środowisko, w którym
żyjesz.

Podobne dokumenty