Scenariusz zajęć

Transkrypt

Scenariusz zajęć
Scenariusz zajęć
II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe
Temat: Udźwiękowienie filmu
Treści kształcenia:
Zajęcia komputerowe:
3. Wyszukiwanie i wykorzystywanie informacji z różnych źródeł. Uczeń:
4) opisuje cechy różnych postaci informacji: tekstowej, graficznej, dźwiękowej, audiowizualnej,
multimedialnej.
Język polski:
2. Świadomość językowa. Uczeń:
7) operuje słownictwem z określonych kręgów tematycznych (na tym etapie skoncentrowanym
przede wszystkim wokół tematów: dom, rodzina, szkoła i nauka, środowisko przyrodnicze
i społeczne).
Plastyka:
2. Tworzenie wypowiedzi – ekspresja przez sztukę. Uczeń:
1) podejmuje działalność twórczą, posługując się podstawowymi środkami wyrazu
plastycznego i z innych dziedzin sztuki (fotografika, film) w kompozycji na płaszczyźnie
i w przestrzeni (stosując określone materiały, narzędzia i techniki właściwe dla tych dziedzin
sztuki).
Cele zoperacjonalizowane:
Uczeń:
● Rozumnie potrzebę dodania muzyki do klipu
● Zna narzędzia i opcje programu Windows Live Movie Maker
● Pobiera muzykę z Internetu
● Dodaje muzykę do klipu/zdjęć
● Stosuje rozumnie narzędzia programu
● Zapisuje projekt w postaci filmu na sprzęt do odtwarzania
● Analizuje i łączy informacje z różnych przedmiotów
● Ze zrozumieniem korzysta z informacji przekazanej na zajęciach
● Właściwie wnioskuje
Nabywane umiejętności
Uczeń:
● Różnorodnie postrzega i opisuje rzeczywistość
● Docenia wartość muzyki
● Wyszukuje w Internecie darmowe zasoby muzyki
● Potrafi obrobić klip/zdjęcia na własny użytek
● Stosuje formaty plików dźwiękowych
● Zapisuje projekt filmu z zastosowaniem odpowiedniej rozdzielczości
1
●
●
●
Korzysta z różnych źródeł informacji (samokształcenie)
Wykorzystuje wiedzę w praktyce
Sprawnie posługuje się komputerem i oprogramowaniem
Kompetencje kluczowe:
●
●
●
●
●
Kompetencje informatyczne
Kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne
Umiejętność uczenia się
Świadomość i ekspresja kulturalna
Inicjatywność i przedsiębiorczość
Środki dydaktyczne:
●
●
●
●
Komputery z dostępem do Internetu i zainstalowanym programem Windows Live
Movie Maker oraz wyposażone w głośniki
Rzutnik
Plik dźwiękowy (np. pochodzący zasobów
http://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Sound)
Dowolny fragment filmu niemego (np. wyszukany na portalu YouTube)
Metody nauczania:
●
●
●
●
Podające: rozmowa kierowana
Eksponujące: program
Programowane: z pomocą komputera
Praktyczne: pokaz z objaśnieniem, ćwiczenie
Formy pracy:
●
●
Zespołowa jednolita
Indywidualna jednolita
Przebieg zajęć:
Etap wstępny
Nauczyciel, wyłączając głośnik, wyświetla na rzutniku fragment filmu kina niemego (można
wyszukać taki fragment na portalu YouTube). Pyta uczniów, jakie mieli odczucia, czego im
brakowało przy oglądaniu filmów? Następnie, po włączeniu muzyki, uczniowie kontynuują
jeszcze przez chwilę oglądanie filmu.
Nauczyciel mówi, że cyfrowym aparatem fotograficznym można robić nie tylko zdjęcia, ale
także za pomocą funkcji nagrywania filmować otaczającą rzeczywistość. Często się zdarza,
że po powrocie do domu ze wspaniałej wycieczki oglądamy nasze nagrania i czujemy się jak
w niemym kinie. Co można zrobić, by uatrakcyjnić oglądanie nakręconych klipów lub
zrobionych zdjęć?
Uczniowie powinni odpowiedzieć, że można dodać podkład muzyczny.
2
Etap realizacji
Nauczyciel pyta uczniów, jakiej muzyki słuchają. Następnie pokazuje za pomocą rzutnika
program Windows Live Movie Maker (korzysta z zakładki Strona główna), dodaje klipy (miasta,
parku, zabytków lub też szkoły, boiska) lub zdjęcia i je odtwarza.
Pokazuje, jak dodać podpisy do każdego zdjęcia, i ponownie odtwarza materiał. Z pewnością
film trochę „ożył”, ale nie na tyle, by nas ostatecznie zadowolić.
Nauczyciel dodaje plik dźwiękowy z zasobów Wikimedii i informuje uczniów, że mogą także
korzystać z darmowych plików muzycznych do użytku niekomercyjnego ze strony
www.jemendo.com/pl.
Ponownie odtwarza całość. Dodanie muzyki spowodowało, że odbiór całego pliku stał się
przyjemniejszy.
Nauczyciel prezentuje jeszcze kilka funkcji programu, np.:
● włączenie się muzyki z opóźnieniem – czas rozpoczęcia,
● zatrzymanie muzyki w dowolnym miejscu i ciągłe powtarzanie ostatniego fragmentu –
punkt końcowy,
● zaimportowanie nowej muzyki w dowolnym miejscu klipu lub pokazu zdjęć,
● wzmocnienie głośności muzyki na początku lub stopniowe wyciszenie na końcu klipu
lub pokazu zdjęć.
Niewątpliwie te dodatkowe zabiegi zwiększają doznania wzrokowo-słuchowe. Końcowym
etapem jest zapisanie projektu jako filmu o rozszerzeniu WMV. Przy zapisie należy pamiętać
o rozdzielczości, czyli dopasowaniu do urządzenia, na którym będzie odtwarzany film.
Etap końcowy
Podsumowanie wiadomości – nauczyciel proponuje wykonanie ćwiczenia. Prosi
o uruchomienie programu Windows Live Movie Maker, wyszukanie folderu z przykładowymi
klipami i dodanie adekwatnej muzyki np. z portalu www.jemendo.com/pl.
Uczniowie prezentują swoje filmy.
Dodatkowo:
Uczniowie zdolni mogą przeszukać rodzinne zbiory zdjęć, zeskanować je, jeśli są w postaci
analogowej, i zmontować film niespodziankę dla członków swojej rodziny.
Słowa kluczowe:
film, udźwiękowienie filmu, plik dźwiękowy, Windows Live Movie Maker, darmowa baza muzyki
3