Sce na riusz 10

Transkrypt

Sce na riusz 10
YGWL1_Layout-gimnazjum-program 2/27/14 9:20 AM Page 44
44
Scenariusz 10
I. TEMAT LEKCJI:
W∏adza ustawodawcza, czyli kto tworzy prawo
II. ZA¸O˚ENIA METODYCZNE:
Tematyka lekcji dotyczy podr´cznika Wiedza o spo∏eczeƒstwie, cz´Êç I. Podr´cznik dla
gimnazjum Wydawnictwa Pedagogicznego OPERON, dzia∏ Ustrój Rzeczypospolitej Polskiej, rozdzia∏ W∏adza ustawodawcza, czyli kto tworzy prawo.
1. Cele edukacyjne
kszta∏cenia:
– poznanie i rozumienie poj´ç: „ordynacja wyborcza”, „zgromadzenie narodowe”, „kadencja”, „mandat poselski”, „interpelacja poselska”, „immunitet”,
– poznanie zadaƒ i struktury organizacyjnej Sejmu i Senatu,
– okreÊlanie roli, jakà odgrywa w parlamencie opozycja i koalicja;
umiej´tnoÊci:
– kszta∏cenie umiej´tnoÊci przedstawiania danych w formie schematu,
– okreÊlanie podobieƒstw i ró˝nic pomi´dzy ordynacjà wyborczà do Sejmu i Senatu;
wychowawcze:
– kszta∏towanie postawy przestrzegania prawa w codziennym ˝yciu.
2. Metody pracy
– wyk∏ad problemowy,
– praca z tekstem.
3. Ârodki dydaktyczne
–
–
–
–
Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej,
foliogram – jak powstaje ustawa,
test typu „prawda–fa∏sz”,
foliogram przedstawiajàcy struktur´ Sejmu i Senatu.
YGWL1_Layout-gimnazjum-program 2/27/14 9:20 AM Page 45
WIEDZA O SPO¸ECZE¡STWIE • CZ¢Âå I • WYBRANE SCENARIUSZE LEKCJI DLA NAUCZYCIELA GIMNAZJUM
III. TOK LEKCJI
Cz´Êç wprowadzajàca
CzynnoÊci
nauczyciela i uczniów
Ârodki
Wskazówki
dydaktyczne
Metody
Nauczyciel wprowadza
– wyk∏ad
– za∏àcznik
uczniów do tematu,
problemonr 3
zdajàc uczniom pytanie:
wy
Czy prawo (przepisy
prawne) to dolegliwoÊç,
czy koniecznoÊç?
Uczniowie uzasadniajà
swoje stanowisko, podajàc
opis sytuacji, w której nie
istnia∏oby prawo. Podajà
tak˝e przyk∏ady ró˝nych
aktów prawnych.
Nauczyciel sprawdza
wiadomoÊci uczniów
dotyczàce funkcjonowania parlamentu w Polsce.
Cele
Nauczyciel
– kszta∏cenie
odwo∏uje
umiej´tnoÊci
si´ do
dokonywania
hierarchii
uargumentoaktów
wanej oceny
prawnych
omawianych
na wczeÊniejszych zaj´ciach, przypominajàc,
˝e najwa˝niejszym
aktem
prawnym,
ustawà
zasadniczà
jest Konstytucja RP.
Nauczyciel
porzàdkuje
informacje
podawane
przez
uczniów.
Czas
pracy
9 min
Cz´Êç realizacyjna
CzynnoÊci
nauczyciela i uczniów
Metody
Ârodki
Wskazówki
dydaktyczne
Cele
Czas
pracy
– Konstytucja
Nauczyciel prosi uczniów – praca
RP
o odwo∏anie si´ do tekstu
z tekstem
Konstytucji RP (rozdzia∏ IV,
art. 95– 101) i zaznaczenie
fragmentów dotyczàcych
struktury i funkcjonowania
Sejmu (jedna grupa
uczniów) i Senatu
(druga grupa uczniów).
Wa˝ne jest, – kszta∏cenie
aby nie preumiej´tnoÊci
zentowaç
wyszukiwania
naprzemienw tekÊcie
nie wyszukainformacji
nych
na wskazany
informacji,
temat
a najpierw
te, które
dotyczà
Sejmu,
póêniej te,
które dotyczà Senatu.
6 min
Nauczyciel omawia
z uczniami zasady
ordynacji wyborczej
do Sejmu i Senatu.
Uczniowie podajà
podobieƒstwa i ró˝nice,
a nast´pnie zapisujà
w zeszytach.
Notatk´
– okreÊlanie
mo˝na
podobieƒstw
sporzàdziç
i ró˝nic
w tabeli,
pomi´dzy
wówczas
ordynacjà
jest bardziej
wyborczà
czytelna dla
do Sejmu
uczniów
i Senatu
(propozycja
5 min
– wyk∏ad
problemowy
45
YGWL1_Layout-gimnazjum-program 2/27/14 9:20 AM Page 46
46
WIEDZA O SPO¸ECZE¡STWIE • CZ¢Âå I • WYBRANE SCENARIUSZE LEKCJI DLA NAUCZYCIELA GIMNAZJUM
CzynnoÊci
nauczyciela i uczniów
Metody
Ârodki
Wskazówki
dydaktyczne
Cele
Czas
pracy
zapisu tabeli
– za∏àcznik
nr 1)
Uczniowie omawiajà
struktur´ oraz zasady
funkcjonowania Sejmu,
póêniej Senatu.
Nauczyciel wyjaÊnia
znaczenie poj´ç
i prezentuje foliogram.
– rozmowa – foliogram,
kierowana
przedstawiajàcy
w schematyczny
sposób
struktur´
Sejmu
i Senatu
Nauczyciel
w trakcie
wypowiedzi
uczniów
zapisuje
na tablicy
wa˝ne
poj´cia.
Nauczyciel omawia
– wyk∏ad
– za∏àcznik
z uczniami funkcje Sejmu
problemonr 1
i Senatu, a nast´pnie
wy
uczniowie zapisujà je
w tabeli w zeszytach.
Na podstawie zapisów
– problemo- – Konstytucja
zawartych w Konstytucji
wa
RP
RP oraz dotychczasowych
– rozsypanka
wypowiedzi uczniów,
wyrazowa
nauczyciel opracowuje
– foliogram
z uczniami schemat
przedstawiajàcy sposób
powstawania ustawy.
Po wykonaniu zadania
uczniowie sprawdzajà
poprawnoÊç wykonania,
porównujàc je ze wzorem
na foliogramie.
– poznanie
6 min
i zrozumienie
poj´ç:
„czynne i bierne prawo
wyborcze”,
„ordynacja
wyborcza”,
„Zgromadzenie
Narodowe”,
„kadencja”,
„mandat
poselski”,
„interpelacja
poselska”,
„immunitet”
– poznanie
funkcji Sejmu
i Senatu
5 min
Uczniowie
– kszta∏cenie
10
podzieleni sà
umiej´tnoÊci min
na zespo∏y
przedstawiania
czteroosoinformacji
bowe. Ka˝dy
w formie
zespó∏ otrzyschematu
muje w kopercie rozsypank´ wyrazowà i na
podstawie
Konstytucji
i dotychczasowych
informacji
uk∏ada schemat powstawania ustawy.
Cz´Êç podsumowujàca
CzynnoÊci
nauczyciela i uczniów
W podsumowaniu
nauczyciel przypomina
uczniom najwa˝niejsze
zagadnienia omawiane
podczas zaj´ç i prosi
uczniów o rozwiàzanie
krótkiego testu typu
„prawda– fa∏sz”.
Metody
Ârodki
Wskazówki
dydaktyczne
– problemo- – za∏àcznik
wa
nr 2
(test typu
„prawda
–fa∏sz”)
Cele
Czas
pracy
Ta cz´Êç lekcji – utrwalenie
4 min
s∏u˝y sprawwiedzy
dzeniu, na ile
dotyczàcej
uczniowie
zasad
zapami´tali
organizacji
najwa˝niejsze
i funkcjonowazagadnienia
nia parlamenomawiane
tu
na lekcji.
YGWL1_Layout-gimnazjum-program 2/27/14 9:20 AM Page 47
WIEDZA O SPO¸ECZE¡STWIE • CZ¢Âå I • WYBRANE SCENARIUSZE LEKCJI DLA NAUCZYCIELA GIMNAZJUM
Praca domowa
Poszukaj w prasie, telewizji lub innych dost´pnych êród∏ach, na przyk∏ad w Internecie,
informacji dotyczàcych obrad Sejmu. Jakimi sprawami w obecnym czasie zajmujà si´
pos∏owie?
Literatura dla nauczyciela:
Strona Sejmu RP – www.sejm.gov.pl
Strona Senatu RP – www.senat.gov.pl
Za∏àcznik nr 1 (propozycja tabelarycznego zapisu notatki)
Parlament
Sejm
Senat
Zasady ordynacji wyborczej
Funkcje
Za∏àcznik nr 2 (test typu „prawda–fa∏sz”) – propozycja
Zaznacz odpowiednio krzy˝ykiem w rubryce „prawda” lub „fa∏sz”.
Stwierdzenie
Lp.
1. W g∏osowaniu mogà braç udzia∏ wszystkie osoby bez ˝adnego wyjàtku.
2.
Osoba, która ukoƒczy∏a 21 lat, mo˝e kandydowaç w wyborach
do Sejmu.
3. Mo˝na wziàç udzia∏ w wyborach poprzez wys∏anie SMS-a.
4. Wybory do Sejmu sà wi´kszoÊciowe, a do Senatu proporcjonalne.
Osoby, które majà podstawowe wykszta∏cenie, dysponujà 1 g∏osem,
a osoby z wy˝szym wykszta∏ceniem 2 g∏osami.
Ka˝dy sam decyduje o tym, na którego kandydata chce oddaç g∏os
6.
w wyborach.
5.
7. Prezydent RP jest wybierany przez parlament.
8. G∏osowanie jest tajne.
9. Urz´dnicy paƒstwowi oddajà g∏os poza kolejnoÊcià.
10. NieobecnoÊç na wyborach wià˝e si´ z karà pieni´˝nà.
Prawda
Fa∏sz
47
YGWL1_Layout-gimnazjum-program 2/27/14 9:20 AM Page 48
48
WIEDZA O SPO¸ECZE¡STWIE • CZ¢Âå I • WYBRANE SCENARIUSZE LEKCJI DLA NAUCZYCIELA GIMNAZJUM
Za∏àcznik nr 3 (foliogram)
Podzia∏ w∏adzy
w konstytucji
władza
ustawodawcza
Senat
Sejm
władza
wykonawcza
Rada Ministrów
Prezydent RP
władza
sàdownicza
sàdy
trybuna∏y
Hierarchia
aktów prawnych
konstytucja
ratyfikowane
umowy mi´dzynarodowe
akty organów
Unii Europejskiej
ustawy
rozporzàdzenia
akty prawa miejscowego