Scenariusz lekcji języka polskiego Wybitni Polacy

Transkrypt

Scenariusz lekcji języka polskiego Wybitni Polacy
SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO
24.11.2014
prowadzący: Beata Tumiłowicz – Dylong
klasa: 6 b szkoły podstawowej
czas realizacji: 45 min
hasło programowe: kształcenie literackie i kulturowe, korelacja języka polskiego z historią.
TEMAT: - Wybitni Polacy
Cel główny: Uczeń poznaje postać Ireny Sendler – kobiety, która uratowała 2500 dzieci z
getta warszawskiego w czasie II wojny światowej.
Cele operacyjne: Uczeń:
Wiedza i umiejętności:
- zna postać Jana Pawła II, Mikołaja Kopernika, Marii Skłodowskiej-Curie, Lecha Wałęsy,
Wisławy Szymborskiej,
- przypomina biografię Janusza Korczaka – twórcy praw dziecka,
- wymienia wybitnych Polaków i wydarzenia z ich życia,
- tłumaczy, dlaczego wymienione przez niego postaci można nazwać mianem wybitnych
Polaków,
- wie, za co w Polsce przyznaje się Order Orła Białego i Order Uśmiechu,
- czyta tekst ze zrozumieniem,
- wskazuje osobę mówiącą w tekście epickim,
- określa trudności narratora przeczytanego fragmentu powieści,
- konfrontuje sytuacje bohaterów z własnymi doświadczeniami,
- selekcjonuje informacje w tekście,
- tworzy notatkę w postaci mapy myśli,
- tworzy spójną wypowiedź.
Postawy:
- akceptuje fakt, że każdy może mieć inne zdanie na ten sam temat,
- pracuje w grupie, przestrzega zasad współpracy,
- dba o czystość języka polskiego w mowie i w piśmie.
Treści Podstawy Programowej (MEN z 28 sierpnia 2012 [Dz. U. z 30.08.2012, poz. 977])
I. 1. 1. Sprawnie czyta tekst głośno i cicho,
I. 1. 2. Określa temat i główną myśl tekstu,
I. 1. 3. Identyfikuje nadawcę i odbiorcę wypowiedzi (autora, narratora, czytelnika, (…),
I. 1. 6. Odróżnia ważne informacje w tekście od informacji drugorzędnych,
I. 1. 9. Wyciąga wnioski wynikające z przesłanek zawartych w tekście,
I. 2. Uczeń korzysta z informacji zawartych w encyklopedii,
II. 1. 2. Konfrontuje sytuacje bohaterów z własnymi doświadczeniami,
III. 1. 1. Tworzy spójny tekst na tematy poruszane na zajęciach,
III 1. 8. Uczestniczy w rozmowie, słucha z uwagą wypowiedzi innych, mówi na temat,
prezentuje własne zdanie i uzasadnia je,
III 2.5. pisze poprawnie pod względem ortograficznym.
Metody:
- aktywizujące – burza mózgów (giełda pomysłów), praca w grupie, zabawy: Kim jestem?,
prawda-fałsz.
- projekcyjna (audiowizualna) – projekcja fragmentów filmu biograficznego o I. Sendler,
- problemowa - rozmowa kierowana,
- wykład,
- praca z tekstem.
Formy pracy:
indywidualna, grupowa, zbiorowa
Strategie:
przez badanie, działanie, odkrywanie, przeżywanie
Środki dydaktyczne:
- film biograficzny: Irena Sendlerowa,
- kartki z nazwiskami sławnych Polaków,
- notatki encyklopedyczne do pracy w grupie,
- karta pracy dla ucznia „Ci, którzy ukochali dzieci”
- kolorowe kartoniki papieru.
Przebieg lekcji
Wprowadzenie: (5 min)
- przywitanie,
- sprawdzenie obecności,
- odpytanie z poprzedniej lekcji (samoocena ucznia, ocena nauczyciela).
Lekcja właściwa: (35 min)
Czynności nauczyciela
Prosi wybranego ucznia o zapisanie tematu
na tablicy.
Rozdaje karty pracy.
Podaje cel lekcji: poznajemy wybitną Polkę,
którzy ukochała dzieci ponad własne życie.
Prosi o wymienienie postaci, które zasługują
na miano wybitnych Polaków i wyjaśnienie
ich zasług dla kraju czy ludzkości.
Inicjuje pracę w grupie. Prosi o przeczytanie
notatki biograficznej i wyselekcjonowanie z
Czynności ucznia
Zapisuje temat w zeszycie.
Wkleja kartę pracy pod tematem lekcji.
Burza mózgów:
Wymienia sławnych Polaków.
Tłumaczy, czym zasłynęli.
Zabawa: Kim jestem?
Osoby z grupy podają wydarzenia z życia
niej najważniejszych informacji, po
wymienieniu których jedna osoba z grupy
odgadnie nazwisko wybitnego Polaka.
Prosi o przeczytanie tekstu z podręcznika:
„Sławni Polacy”.
Zadaje pytania:
Jak nazywa się osoba mówiąca w tekście
epickim?
Kim jest narrator przeczytanego fragmentu
powieści?
Co narratorowi sprawiło największą trudność
podczas wykonania opisanego zadania?
Jakich wskazówek można by mu udzielić?
Przedstawia postać Ireny Sendler. Wyświetla
fragmenty filmu biograficznego o wybitnej
Polce.
Tłumaczy, czym jest Order Orła Białego i
Order Uśmiechu.
Prosi o uzupełnienie karty pracy.
sławnego Polaka. Lider grupy odgaduje, kim
jest ta osoba.
Praca z tekstem. Metoda problemowa.
Czyta tekst ze zrozumieniem.
Określa osobę mówiącą w tekście epickim.
Odpowiada na pytania nauczyciela, wyraża
własną opinię.
Metoda projekcyjna, wykład.
Poznaje postać Ireny Sendler.
Ogląda fragmenty filmu biograficznego.
Tworzy notatkę w formie mapy myśli.
Dowiaduje się, co to jest Order Orła Białego
i Order Uśmiechu i za co każdy jest
przyznawany.
Podsumowanie: (5 min)
Zabawa: prawda- fałsz. Nauczyciel podaje informacje, które pojawiły się na lekcji, w postaci
zdań prawdziwych lub fałszywych. Uczeń podnosi kartonik żółty – jeśli zdanie uznaje za
prawdę, kartonik niebieski- jeśli zdanie jest fałszem.
Zadanie domowe: Uzupełnij mapę myśli na temat J. Korczaka z karty pracy.
Ocena pracy uczniów na lekcji
Karta pracy
Ci, którzy ukochali dzieci
1. Uzupełnij mapy myśli informacjami zgromadzonymi na lekcji.
pochodzenie
wykształcenie
osiągnięcia
Janusz Korczak
działalność społeczna
twórczość
pochodzenie
wykształcenie
ostatnie dni życia
osiągnięcia
Irena Sendler
działalność społeczna
ostatnie dni życia
Order Orła Białego – najstarsze i najwyższe odznaczenie państwowe Rzeczypospolitej Polskiej
nadawane najwybitniejszym Polakom za znamienite zasługi cywilne i wojskowe dla pożytku kraju.
Jan Paweł II,
Poeta i poliglota, a także aktor, dramaturg i pedagog. Imiona rodziców: Karol i Emilia. Brat
Edmund jest lekarzem. Przezwisko: Lolek. Urodził się 18 maja 1920r w Wadowicach,
ukończył seminarium duchowne w Krakowie, w 1978 został wybrany papieżem.
Mikołaj Kopernik,
Matematyk, lekarz, prawnik, ekonomista. Urodzony w 1473 r. w Toruniu, doktor prawa
kanonicznego. Napisał książkę: O obrotach sfer niebieskich. Polski astronom. Opracował
heliocentryczny model Układu Słonecznego, według którego Słońce znajduje się w centrum,
Ziemia jest planetą
Maria Skłodowska-Curie,
Urodziła się 7 listopada 1867 r. w Warszawie. W 1891 r. opuściła Polskę i podjęła studia z
fizyki i matematyki na paryskiej Sorbonie. W 1903 roku Uniwersytet Paryski nadał jej tytuł
doktora nauk fizycznych. Została dwukrotnie uhonorowana Nagrodą Nobla: dziedzinie fizyki
w 1903 r., chemii – 1911 r.
Lech Wałęsa,
Ur. 29 września 1943 w Popowie. Polityk i działacz związkowy. Współzałożyciel i pierwszy
przewodniczący „Solidarności”. Powstał o nim film: „Człowiek z nadziei” Prezydent
Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1990–1995. Laureat Pokojowej Nagrody Nobla (1983)
Wisława Szymborska,
Ur. 2 lipca 1923 r. w Bninie koło Poznania. Poetka- wydała 13 tomików wierszy. Pisała też
limeryki. W 1996 roku Komitet Noblowski przyznał jej Nagrodę Nobla w dziedzinie
literatury.
Irena Stanisława Sendlerowa z domu Krzyżanowska, ps. „Jolanta” (ur. 15 lutego 1910 w Warszawie,
zm. 12 maja 2008 tamże) – polska działaczka społeczna i charytatywna, od 1942 członek Rady
Pomocy Żydom, Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Dama Orderu Orła Białego i Orderu Uśmiechu.
Zabawa: prawda/fałsz
1. Order Orła Białego to odznaczenie za wybitne zasługi cywilne i wojskowe dla pożytku
kraju.
2. Polscy nobliści to Janusz Korczak i Jan Paweł II.
3. Irena Sendler uratowała 200 dzieci z warszawskiego gatta.
4. Sendlerowa była pielęgniarką, więc mogła swobodnie wchodzić do getta.
5. Sendlerowa pomagała dzieciom w czasie I wojny światowej.

Podobne dokumenty