have/get something done

Transkrypt

have/get something done
Scenariusz lekcji
I.
Cele lekcji
1) Wiadomości
Uczeń:
• zna konstrukcje: „have/get something done”, “have somebody do something”, “get
somebody to do something”
2) Umiejętności
Uczeń:
• potrafi zbudować poprawne zdania z konstrukcjami: „have/get something done”, “have
somebody do something”, “get somebody to do something” w każdym znanym mu
czasie gramatycznym;
• potrafi odróżnić konstrukcje używane do opisywania czynności, które robi się
samodzielnie, od tych używanych do czynności, które ktoś wykonuje coś za nas;
• w przypadku codziennych domowych problemów potrafi je zdiagnozować („need
doing”) i poradzić, co powinno być zrobione (causative have).
II.
Metoda pracy
Rozmowa dydaktyczna, prezentacja, rozwiązywanie ćwiczeń, wypowiedź ustna, dialog.
III.
Forma pracy
Praca z całą klasą, praca indywidualna z wykorzystaniem karty pracy ucznia, dyskusja, praca w
parach – dialog.
IV.
Środki dydaktyczne
Karta pracy ucznia z ćwiczeniami nr 1, nr 2 (A i B).
V.
Przebieg lekcji
1) Faza przygotowawcza
a) Sprawy organizacyjno - porządkowe:
• sprawdzenie obecności;
b) Określenie celu i formy pracy na lekcji.
c) Podanie i zapisanie tematu lekcji.
2) Faza realizacyjna
a) Nauczyciel mówi i zapisuje zdanie na tablicy:
My car has broken down. It needs repairing.
Omawia z uczniami konstrukcję need + gerund. Zapisuje kolejne zdania, prosząc uczniów o
ułożenie do każdego z nich zdania z powyższą konstrukcją (w formie ustnej – nauczyciel
zapisuje na tablicy.)
My coat is dirty.
It needs cleaning.
My hair is too long.
It needs cutting.
I can’t see very well.
My eyes need testing.
My trousers are too tight.
They need loosening.
b) Do każdego z powyższych zdań nauczyciel zadaje pytanie:
What do you have to do? Where do you need to go?
Odpowiedzi zapisuje kolejno na tablicy:
You have to take the coat to the cleaner’s.
You have to go to the hairdresser’s.
You have to visit the optician’s.
You have to take them to the tailor’s.
Nauczyciel zwraca uwagę na formę dopełniacza (‘s).
c) Nauczyciel zadaje pytanie:
Why do you take the coat to the cleaner’s?
Przedstawia konstrukcję: HAVE something DONE
Podaje odpowiedź i zapisuje ją na tablicy:
To have it cleaned.
Kontrastuje to zdanie ze zdaniem „To clean it.”, wyjaśniając różnicę. Dodatkowo pokazuje
ją na poniższych przykładach, zadając pytanie:
Who cleaned the coat?
Jane cleaned her coat.
Jane had her coat cleaned.
Zachęca uczniów do utworzenia podobnych zdań do pozostałych przykładów i zapisuje je
również na tablicy.
To have my hair cut.
To have my eyes tested.
To have my trousers loosened.
Nauczyciel wyjaśnia, że czasownik “have” można również zastąpić czasownikiem “get”.
Zapisuje przykład:
To get my trousers loosened.
d) Nauczyciel zadaje pytania i typuje uczniów do odpowiedzi:
What can you have done:
• at the dentist’s? (You can have your tooth pulled out.)
• at the doctor’s? (You can have your blood pressure checked. You can have your
blood tested.)
• at the shoemaker’s? (You can have your shoes mended.)
• at the jeweller’s? (You can have you watch fixed.)
e) Nauczyciel zapisuje na tablicy zdanie:
We had our passports stolen when we were on holiday.
Wyjaśnia, że konstrukcja ta jest również stosowana, kiedy coś złego przytrafia się
nam/naszej własności.
f) Uczniowie rozwiązują ćwiczenie na karcie pracy ucznia nr 1.
Klucz:
1. We are having our house painted at the moment.
2. We have our car serviced at the garage every year.
3. I have had my hair dyed blonde.
4. We have had central heating installed in our house.
5. We have to have our washing machine repaired.
6. We had the windscreen broken in our car.
7. They are going to have their flat redecorated.
8. I had my driver’s license taken away by the police.
g) Nauczyciel przedstawia konstrukcję „have somebody do something” i „get somebody to do
something” jako uzupełnienie tematu. Zapisuje na tablicy zdania:
The water pipe has burst.
We need to have it fixed.
We have to call a plumber.
We have to have a plumber fix it.
We have to get a plumber to fix it.
h) Uczniowie w parach rozwiązują karty pracy ucznia nr 2 A i B, na przemian przedstawiając
problem i odpowiadając w dwojaki sposób:
• z użyciem “get/have something done”;
• z użyciem “have somebody do something/get somebody to do something”.
3) Faza podsumowująca
Nauczyciel prosi pary uczniów o przedstawienie swoich wypowiedzi na forum klasy, uczniowie
porównują je.
VI.
Bibliografia
1) Murphy, Raymond “English Grammar in Use”, Cambridge University Press 1994
VII.
Załączniki
Karta pracy ucznia
1) Transform the sentences using causative have/get. Remember to use the correct tense.
1. Workmen are painting our house at the moment.
We ___________________________________.
2. They service our car at the garage every year.
We ___________________________________.
3. The hairdresser has dyed my hair blonde.
I _____________________________________.
4. They have installed central heating in our house.
We ___________________________________.
5. We have to ask somebody to repair our washing machine.
We ___________________________________.
6. Somebody broke the windscreen in our car.
We ___________________________________.
7. They are going to ask someone to redecorate their flat.
They _________________________________.
8. The police have taken away my driver’s license.
I ____________________________________.
2)
A
Ask B to respond to your sentences. Then respond to B’s sentences.
1. The windows at our house need replacing.
2. I want to change something about my room.
3. I’m not feeling very well.
4. I’d like to have an artistic portrait photograph.
B
Ask A to respond to your sentences. Then respond to A’s sentences.
1. The roof’s leaking again.
2. I had my keys stolen today.
3. This jacket isn’t machine-washable.
4. I’d like to have some nice flowers in the garden.
VIII.
Czas trwania lekcji
45 minut

Podobne dokumenty