Otwórz PDF w nowym oknie

Transkrypt

Otwórz PDF w nowym oknie
Scenariusz lekcji wychowania fizycznego
dla kl. I specjalnej Gimnazjum nr 1 w Luboniu
z elementami edukacji prozdrowotnej nt. „higiena osobista na co dzień”
Temat: Motoryczność – bieg przełajowy z przeszkodami.
Cel ogólny: doskonalenie wytrzymałości i koordynacji ruchowej.
Wiadomości: uczeń wie jak ważne jest głębokie oddychanie, wie jak wysiłek wpływa na
funkcjonowanie organizmu, wie jak ubrać się do ćwiczeń zgodnie z zasadami higieny osobistej.
Umiejętności: uczeń umie zmierzyć tętno przed i po wysiłku potrafi przygotować strój sportowy
zgodnie z wymogami higieny ubioru.
Ilość ćwiczących: 10 uczniów.
Miejsce: teren stadionu sportowego, teren leśny wzdłuż rzeki
.
Tok zajęć
Czas trwania
Część I wstępna
Rozgrzewka
czas trwania
15 minut
Część II –
główna
Czas trwania
Opis zadań
1.Zbiórka, raport, powitanie, podanie zadania lekcji.
2.Omówienie zasad przygotowania stroju sportowego na
zajęcie wychowania fizycznego –zmiana bielizny, koszulki,
spodenek, skarpet i obuwia sportowego.
3.Zapoznanie a terenem i bezpieczeństwem w czasie
wykonywania ćwiczeń.
Uwagi
Ustawienie w szeregu
Pomiar tętna – opuszki
dwóch palców 2 i 3 (PR)
kładziemy na stronę
wewnętrzną nadgarstka LR
od strony kciuka.
Ograniczyć powierzchnię
zabawy.
4.Zabawa ożywiająca: ”berek piłkarz”.
- jeden uczeń z piłką siatkową goni pozostałych, uczeń
uderzony piłką siada. Ostatni uciekający zostaje „berkiem
piłkarzem”.
5.Ćwiczenia kształtujące:
- marsz z wymachami naprzemianstronnymi ramion,
- w marszu, wysokie unoszenie kolan,
- w staniu – podskoki pajaca,
- ćwiczenia oddechowe: wznos ramion przodem w góręwdech, opust bokiem – wydech,
- ćw. Tułowia: w staniu rozkrocznym, skłony T w bok,
w staniu rozkrocznym, RR w górę, chwyt
„na ołówek”, rysowanie koła „od nieba do ziemi”.
- W staniu tyłem do siebie w parach – skręty T jednostronne
z uderzeniem o dłonie.
Prowadzący biegnie
1.Wybiegnięcie wolnym truchtem poza teren stadionu za wał
przodem, ćwiczący luźno
przeciwpowodziowy nad Wartą.
w bezpiecznej odległości
od siebie.
2.W czasie biegu podbieganie i zbieganie z 4-metrowej skarpy. Powtórzyć podbieganie 5x
Mogą być uczniowie w
3.Wczasie biegu przeskoki przez pnie i gałęzie.
przysiadzie skulonym, 5x
Przebiegliśmy 200 metrów
4.Gry i zabawy z mocowaniem:
- uczniowie stoją w parach naprzeciw siebie, RR na barkach Pogadanka na temat
przemian fizjologicznych
kolegi. Przepychanie – kto wytrąci kogo z równowagi.
zachodzących w człowieku
- Uczniowie stoją w parach tyłem do siebie, opierają się
i konieczności utrzymania
plecami. Na sygnał przepychanie kolegi – kto dalej
ciała w czystości.
przepchnie.
Przebiegliśmy 300 metrów
5.Bieg truchtem do końca skarpy, wbiegnięcie na górę wału.
1
25minut
Część III –
końcowa
czas trwania
5 minut
6.Bieg w poprzek wału (szer. 8m.), zwroty od brzegu do
brzegu.
7.Pokonanie odległości 30 metrów podskokami
naprzemianstronnymi.
8.Trucht w wolnym tempie, rozluźnienie.
9.Ćwiczenia oddechowe w marszu:
- wznos RR w górę – wdech,
- opust RR ze skłonem w dół – wydech.
1.Marsz w wolnym tempie, przejście na stadion.
2.Omówienie zajęć:
- wpływ wysiłku fizycznego na organizm młodego
człowieka.
3.Zbiórka, pożegnanie.
Przebiegliśmy 400 metrów
Przebiegliśmy 600 metrów
Powtórzyć 10 x
Pomiar tętna – porównanie
wyników.
Podsumowanie
wiadomości o higienie
osobistej na co dzień.
Uwagi i spostrzeżenia:
Spośród wielu sposobów i form oddziaływania na ucznia w szkole, w zakresie
edukacji prozdrowotnej, na pierwszym miejscu wymieniłabym aktywny
wypoczynek, czyli wycieczki w czasie wolnym od dydaktyki. W profil lekcji
wychowania fizycznego programowo wpisana jest edukacja ku zdrowiu. Nie
można oddzielić wychowania fizycznego od dbałości o zdrowie. W nauczaniu
specjalnym problem niehigieniczności występuje częściej niż u dzieci w normie
intelektualnej. Uczniowie klas specjalnych muszą mieć pewien wzorzec
postępowania. W zakresie higieny osobistej, pole działania jest trudne, ze
względu na środowisko rodzinne. Nauczyciel wychowania fizycznego pośrednio
– jako wzór osobowy – i bezpośrednio w czasie zajęć programowych, wpływa
na stan zdrowia uczniów, ich stosunek do własnego ciała, na poziom higieny
osobistej. Starania te należy potęgować i systematycznie prowadzić. Na każdej
lekcji wychowania fizycznego staram się rozmawiać z uczniami na różne
tematy z zakresu higieny osobistej, profilaktyki zdrowia, a także wymagać
utrzymania pewnego poziomu czystości i estetyki.
Opracowała: mgr Danuta Liminowicz
2