Metadane scenariusza

Transkrypt

Metadane scenariusza
1)
2)Ola bawi się lalką. Nazwy zabawek
1.1. Cele lekcji
1.a) Wiadomości
Uczeń:
• wie, jak nazwać zabawki w języku niemieckim.
2.b) Umiejętności
Uczeń:
• potrafi przyporządkować podpis do rysunku,
•
wymienia prawidłowo pod względem fonetycznym poznane słownictwo,
•
potrafi dokończyć rysunek mając narysowaną część konturu.
3.b) Postawy
Uczeń:
• wykazuje się dobrą spostrzegawczością przy wyszukiwaniu ukrytych zabawek na rysunku.
2.2. Metoda i forma pracy
Praca z całą klasą, praca indywidualna i w parach
3.3. Środki dydaktyczne
Fotokopie z rysunkami zabawek oraz podpisy do nich, fotokopie z konturami zabawek, fotokopie z
pokojem, kostka dydaktyczna.
4.4. Przebieg lekcji
1.a) Faza przygotowawcza
Nauczyciel podaje uczniom nazwy zabawek. Uczniowie powtarzają za nauczycielem nowe
słownictwo. Nauczyciel zapisuje słówka na tablicy, a uczniowie w zeszytach. Obok napisu uczniowie
wykonują maleńkie rysunki obrazujące dane słowo Nauczyciel zwraca uwagę na poprawność
fonetyczną słówek. Wszyscy uczniowie, najpierw razem, a potem indywidualnie, powtarzają nowe
słownictwo.
2.b) Faza realizacyjna
1.
Na tablicy przymocowane są za pomocą magnesów rysunki zabawek i w różnych miejscach
na tablicy ich podpisy. Chętni uczniowie podchodzą do tablicy i przyporządkują podpis do
rysunku. Ćwiczenie można wykonać kilkakrotnie (załącznik 1).
2.
Zabawa z kostką. Uczniowie ustawiają się w kółku i rzucają kostką. Każdej wylosowanej
cyfrze odpowiada jakiś rysunek zabawki. Na której cyfrze piłka się zatrzyma, tą nazwę
zabawki trzeba powiedzieć po niemiecku. Zamiast na przykład szóstki można dać uczniom
inne zadanie do wykonania na przykład: policzyć do 12. czy zaśpiewać piosenkę po
niemiecku (załącznik 2).
3.
Zabawa w „ciepło-zimno”. Jeden uczeń wychodzi za drzwi, a reszta klasy chowa jakąś
zabawkę w klasie. Po wejściu ucznia do klasy koledzy kierują go w miejsce zabawki
mówiąc nazwę tej zabawki cicho, a gdy uczeń będzie się do niej zbliżał – coraz głośniej.
Gdy uczeń odgadnie zabawkę, musi głośno powiedzieć jej nazwę w języku niemieckim.
4.
Malowanka: Uczniowie malują rozpoczęte rysunki według własnego pomysłu i podpisują je
(załącznik 3).
5.
Uczniowie otrzymują fotokopie z rysunkiem pokoju. Ich zadaniem będzie odszukanie
ukrytych zabawek i nazwanie ich po niemiecku (załącznik 4).
3.c) Faza podsumowująca
Nauczyciel pokazuje zabawki jeszcze raz, a chętni uczniowie odpowiadają. Utrwalenie prawidłowej
wymowy poznanego słownictwa. Dodatkową zabawą utrwalającą słownictwo może być zabawa w
odgadywanie, jaka zabawka znajduje się w torbie. Nauczyciel zawiązuje oczy wybranym uczniom, a
następnie poleca im wybrać zabawkę ukrytą w torbie. Na podstawie kształtu uczeń powinien rozpoznać
i nazwać daną zabawkę.
5.5. Bibliografia
A. Spier, Mit Spielen Deutsch lernen, Cornelsen Scriptor, Frankfurt am Main 1981.
6.6. Załączniki
Załącznik 1
Rys. Karolina Majchrzak
der Teddybär
der Puppenwagen
der Ball
die Ente
der Trommel
das Puppenhaus
Załącznik 2.
Zdjęcie: Karolina Majchrzak
Załącznik 3.
Malowanka:
das Lego
Rys. Karolina Majchrzak
Załącznik 4.
Rys. Karolina Majchrzak
1.b) Zadanie domowe
Nauczyć się wiadomości z lekcji.
7.7. Czas trwania lekcji
45 minut
8.8. Uwagi do scenariusza
brak