SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO W

Transkrypt

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO W
SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO
W GRUPIE 6- LATKOW WG PROGRAMU „KREATOR”
PROWADZĄCA: Wiesława Bartos
DATA: 17.XII.02r.
BLOK TEMATYCZNY: Przez okrągły roczek
TEMAT DNIA: Pory roku
ZAPIS W DZIENNIKU: Rozwiązywanie zagadek dotyczących nazw pór
roku. Wyrażanie ruchem czynności, które można wykonać w danej porze
roku. Opowiadanie w oparciu o tablice tematyczne co kojarzy się z
określoną porą roku. Wyszukiwanie ze zgromadzonego materiału
ilustracji przedstawiających charakterystyczne cechy wiosny, lata, jesieni i
zimy. Wycinanie wybranych elementów oraz tworzenie własnej kompozycji
będącej ozdobą wybranej kartki z kalendarza.
CEL GŁÓWNY: Rozwijanie zmysłu estetycznego i potrzeby tworzenia.
CELE OPERACYJNE: Dziecko potrafi:
- rozwiązywać zagadki,
- dokonać przekazu swoich myśli ruchem ciała w formie pantomimy,
- wymienić charakterystyczne cechy 4 pór roku,
- wyszukać ilustracje dotyczące danej pory roku,
- współpracować w grupie tworząc ilustrację.
POMOCE DYDAKTYCZNE: Teksty zagadek dotyczące pór roku, ilustracje
z czasopism i pocztówek, tablice tematyczne, kartki z kalendarza, nożyczki,
klej.
LICZBA GRUP: 4 trzyosobowe.
CZAS TRWANIA ZAJĘĆ: dwa zajęcia przedszkolne. (ok. 2 x 30 minut)
W dniu przeprowadzania zajęć dominowały
polonistycznej przyrodniczej oraz plastycznej.
zajęcia
z
edukacji
Zajęcia były poprzedzone przeglądaniem różnych kalendarzy oraz
wycinaniem z czasopism, pocztówek i innych materiałów elementów, które
kojarzą się z wiosną, latem, jesienią i zimą. Przygotowałam dzieciom na
komputerze napisy do globalnego czytania: wiosna, lato, jesień, zima, które
były wspólnie analizowane.
Etapy zajęć
Przebieg zajęć
Zaangażowanie Wysłuchanie i rozwiązanie zagadek
dotyczących 4 pór roku.
Rozmowa przy tablicach
tematycznych na temat tego co kojarzy
się dzieciom z określoną porą roku ze
szczególnym uwzględnieniem zmian
pogodowych.
Pokaz ruchem czynności, które można
wykonywać w danej porze roku.
Badanie
Podział dzieci na 4 grupy w drodze
losowania.
Przedstawienie zadania: wykonane
własnej kompozycji, w oparciu o
zgromadzony materiał, będącej ozdobą
wybranej kartki z kalendarza.
Poszczególne grupy wybrały stolik do
pracy na którym znajdują się czyste
kartki z kalendarza z nazwą miesiąca.
Umiejętności
kluczowe
- komunikacja
nauczycieldziecko
dziecko – dziecko
- organizacja
- komunikacja
dziecko –
nauczyciel
dziecko – dziecko
- planowanie,
organizowanie.
Przekształcanie Dzieci rozpoczęły pracę od
- rozwiązywanie
odczytania nazwy miesiąca, który
problemów w
znajduje się na ich kartce, następnie
sposób twórczy,
ustalały do jakiej pory roku on należy, - skuteczne
komunikowanie
a potem zaczęły gromadzić potrzebny
im materiał do pracy, który znajdował
się,
się w ustalonym miejscu sali
- efektywne
współdziałanie w
zespole.
prezentacja
Grupy kolejno prezentują efekty
- komunikacja
swojej pracy.
dziecko – grupa,
- wystawa prac
dziecko –
- liderzy prezentują prace
nauczyciel
odczytując nazwę miesiąca i pory
roku którą ilustrowały.
refleksja
Rozmowa na temat pracy w grupie,
- ocenianie
kto wykazał największe
zaangażowanie, czy praca była łatwa
czy trudna?
Na zakończenie zadałam dzieciom
pytanie: którą porę roku najbardziej
lubią i dlaczego.?
własnego działania
i działania grupy,
- komunikacja
dziecko –
nauczyciel,
dziecko – dziecko.
W trakcie zajęć odwoływaliśmy się do wiedzy wcześniej zdobytej na innych
zajęciach oraz do własnych doświadczeń i obserwacji.
W dalszej części dnia przeprowadziliśmy zabawy ruchowe związane z naszym
tematem dnia oraz słuchaliśmy i śpiewaliśmy znane piosenki z kasety
magnetofonowej pt „Na słoneczne i deszczowe dni”
Komentarz: W mojej ocenie dzieciom bardzo podobały się zajęcia ponieważ
same mogły ustalać sobie tempo pracy, wyszukiwać materiały, zgłaszać swoje
propozycje . Nie obyło się bez sporów gdzie dyskretnie trzeba było pomóc
dzieciom w rozwiązaniu problemu. Jednak efekt końcowy w postaci pracy
plastycznej był wspaniały, widać było, że dzieci były dumne ze swoich prac.