Witamy Nowy Rok

Transkrypt

Witamy Nowy Rok
SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE II SZKOŁY
PODSTAWOWEJ W ZABRATÓWCE.
PROWADZĄCA: Joanna Jaworska
OŚRODEK TEMATYCZNY: Rozpoczął się Nowy Rok
TEMAT DNIA: Z radością w Nowy Rok
ZAPIS W DZIENNIKU LEKCYJNYM: Witamy Nowy Rok. Zmiany zachodzące w różnych porach
roku na podstawie własnych obserwacji oraz kolorowych „puzzli”. Różne rodzaje kalendarzy – ich
struktura. Czytanie tekstu pt. „ Dwunastu braci” z podziałem na role. Nazwy pór roku i miesięcy.
Rozwiązywanie zagadek. Noworoczne zobowiązania. Odmierzanie czasu kalendarzem – obliczenia
matematyczne.
CELE ZAJĘĆ
CELE OGÓLNE:
 Zapoznanie uczniów z różnymi rodzajami kalendarzy i ich strukturą
 Usystematyzowanie
wiedzy
dotyczącej
pór
roku,
charakterystycznych cech i oznak
 Efektywne i zgodne współdziałanie w zespole rówieśniczym
CELE SZCZEGÓŁOWE:
- potrafi korzystać z kalendarza,
- wie, że rok dzieli się na kwartały, miesiące, tygodnie, dni
- potrafi czytać z podziałem na role,
- klasyfikuje określone miesiące do danych pór roku,
- poprawnie wykonuje ćwiczenia ruchowe podane przez nauczyciela,
- rozwiązuje zagadki związane z tematyką,
- współpracuje w grupie
poszczególnych
miesięcy
ich
METODY PRACY:
- informacyjne (wyjaśnienie, ilustrowanie, opis)
- aktywizujące: „burza mózgów”, praktycznego działania, słowne
- eksponujące
FORMY PRACY:
- aktywność indywidualna,
- aktywność grupowa (jednolita i zróżnicowana)
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- puzzle (fragmenty kartek z kalendarza),
- kalendarze (różne typy),
- wycinanka: bałwanek, liść, kwiatek, słoneczko,
- instrumenty muzyczne np. bębenek, tamburyno, grzechotka itp.
- zegar,
- okrągły kalendarz z nazwami miesięcy,
- obrazki (pory roku),
- działania matematyczne (paski),
- kartki z kalendarza,
- kserokopie,
- śniegowe gwiazdki
PRZEBIEG ZAJĘĆ
I.
CZĘŚĆ WSTĘPNA
1. Czynności organizacyjno – porządkowe
2. Aranżacja sali – stoliki ustawione do pracy grupowej – 4 grupy
3. Wprowadzenie do tematu
- rozwiązanie zagadki dotyczącej zagadnienia:
Z: „ Jestem dzieckiem – daję słowo.
Rodzę się w Noc Sylwestrową,
coraz śmielej stawiam krok.
Nazywam się...
II.
CZĘŚĆ GŁÓWNA
1. Odszukanie odpowiedzi na pytania:
- Czy ktoś wie z ilu dni składa się rok?
- Jakie mamy pory roku?
2. Rozszyfrowanie
jaką
porą
roku
będą
poszczególne
zespoły
z fragmentów kartek z kalendarzy odpowiednich ilustracji pór roku.
3. „Burza mózgów” – z czym kojarzą się kolejne pory roku.
- grupy zamieszczają odpowiedzi odpowiednio na:
bałwanku – zima,
listku – jesień,
kwiatku – wiosna
słoneczku - lato
4. Reakcja na sygnały dźwiękowe i przedstawienie ruchem kolejnych pór roku:
 trójkąt (dzwonki) – ZIMA: zabawy na śniegu, lepienie bałwana,
 bębenek – WIOSNA: spacer po kałużach, przeskakiwanie kałuży,
 tamburyno – LATO: zrywanie owoców, podskoki
 grzechotka – JESIEŃ: opadanie liści, wolny bieg na palcach i przysiady
5. Rozstrzygnięcie rozwiązania zagadki:
Z: „ Wisi na ścianie gruba książeczka,
co dzień z niej jedna spada karteczka”
- prezentacja różnych typów kalendarzy,
poprzez
ułożenie
- budowa kalendarza ( karta matematyczna)
6. Wprowadzenie do kolejnej części zajęć poprzez zagadkę:
Z: „Nowy rok! Nowy rok!
Słonka będzie więcej!
Przewędruje z nim krok w krok
dwanaście....
7. Odczytanie z podziałem na role tekstu „Dwunastu braci” (P. str. 36)
8. Dodawanie i odejmowanie w zakresie 100
- obliczanie liczby dni w każdym miesiącu – praca grupowa.
9. Zapisywanie liczby dni każdego miesiąca – karty pracy nr 29 ćw. 4
- Nauczyciel umieszcza liczbę dni w miesiącu równocześnie z uczniami na wykonanym kalendarzu
klasowym
9. Rozwiązanie kolejnej zagadki wprowadzające w kolejne zagadnienie:
Z: „Na swojej tarczy ma dwa chude wąsiki.
Pokazuje czas i godziny liczy”
- Chcąc przywitać Nowy Rok musimy umieć odczytywać godziny na zegarze. Czy wy to
potraficie?
- wspólne ustalenie którą godzinę można uznać za rozpoczęcie Nowego Roku.
III.
CZĘŚĆ PODSUMOWUJĄCA
1. Zobowiązania noworoczne
2. Propozycja pracy domowej:
 Zaprojektuj jedną kartkę z kalendarza
 Zamieść liczbę dni w danym miesiącu
 Popraw tekst aby był prawdziwy i przepisz go do zeszytu.
3. Ocena, nagrodzenie uczniów i podsumowanie zajęć.

Podobne dokumenty