Scenariusz zajęć z udziałem rodziców w grupie „ MISIE”

Transkrypt

Scenariusz zajęć z udziałem rodziców w grupie „ MISIE”
Scenariusz zajęć z udziałem rodziców
w grupie „ MISIE”
Data: 06.12.2012r
Opracowały: Monika Hilaruk, Żaneta Wojtczuk
TEMAT:
W krainie bajek i baśni
CEL: DOBRA ZABAWA, INTEGRACJA DZIECI I DOROSŁYCH
DZIECKO POTRAFI:
- wystąpić w programie artystycznym dla swoich najbliższych i zaproszonych gości
- recytować wiersze, śpiewać piosenki
- tańczyć w parze i z całym zespołem
- śpiewać piosenki i ilustrować ich treść
- wyrażać siebie poprzez różne formy ekspresji
- odpowiedzieć na zadawane pytania
-skojarzyć rekwizyty z określoną bajką
-odpowiedzieć poprawnie na stawiane pytania w tekście
-współpracować w grupie
-aktywnie uczestniczyć w zabawach integracyjnych
Pomoce: charakterystyczne stroje postaci z bajek, ławeczki lub krzesełka, na których
sadzamy dzieci reprezentujących poszczególne bajki, zagadki, lizaki z cyframi od 1 do 3,
kuferek z rekwizytami z różnych bajek( różdżka, pantofelek, groch, jabłko, lusterko…)
Przebieg:
1. „ Bajkowy pociąg”- inscenizacja
Piosenka: „ Do krainy baśni”
Już za chwilę, na tej scenie rozpoczniemy przedstawienie.
Czy jesteście już gotowi?
Zatem pięknie się kłaniamy, na nasz program zapraszamy. KACPER PIEKARSKI
Narrator: Bajka wędruje po świecie
Dzisiaj do nas zawitała
Drogie dzieci dobrze wiecie,
że was bajka pokochała
A postacie z różnych bajek
zaraz pewnie was odwiedzą
Wszyscy przyjrzą się uważnie
Posłuchają i powiedzą
Z jakiej bajki są postacie? SZYMON ZAWADZKI
Piękne bajki nie czekajcie
Tylko do nas przybywajcie! KACPER PIEKARSKI
Wszyscy spiewają piosenkę "Witajcie w naszej bajce
Słoń zagrał na fujarce..."
Zawiadowca: Jedzie, jedzie pociąg w zwiewnych szatach
W barwnych chorągiewkach, kolorowych kwiatach
Kolorowy pociąg, wesoła muzyka
A więc proszę wsiadać, proszę drzwi zamykać
Już ruszył nam pociąg i gwiżdże i mknie
Jak dobrze jak miło, że zabrał i mnie
Śpiewamy piosenkę, wesoło nam tak
A koła wtórują: tak tak, tak tak. OLEK JURCZAK
Zawiadowca- gwiżdże- ZACZAROWANA STACJA
Czarownica/ wysiada z pociągu/
1. Ciągle słyszę to pytanie
Jak dorosnę kim zostanę
Kosmonautką, czy modelką
Każdy pyta z troska wielką
A ja mam odpowiedź jedną –
Czarownicą - wiem na pewno! PAULINA TARARUJ
Wszyscy: Bo to nie jest tajemnicą,
że chce zostać czarownica
Dobrotliwą, wykształconą
W czarach dobrze wyszkoloną
2. Chce mieć miotłę dobrą, mocną
by, wylecieć nią przez okno
buty mieć siedmiomilowe
do biegania wciąż gotowe
Bo to nie jest tajemnicą.... PAULINA TARARUJ
Narrator: W krainę czarów, kochani goście
Dziś na wycieczkę wspólną ruszamy
Tam niespodzianek czeka was wiele
Zaraz się wszystkim zrobi weselej. SZYMON ZAWADZKI
Zawiadowca: gwiżdże, pociąg "odjeżdża” dzieci machają rękoma.
STACJA KAPTURKOWO
/z pociągu wysiadają: Czerwony Kapturek, wilk, babcia, do dekoracji: stawiamy kilka drzew/
Czerwony Kapturek: Spieszę się bardzo do mojej babci
Po drodze wilka spotykam
Jest taki miły, rozmawia ze mną
/wilk zagląda zza drzewa/ I zerka do koszyka.
Te smakołyki to nie dla ciebie
Chorej babuni niosę
Nie mogę dłużej z tobą rozmawiać
Więc zejdź mi z drogi, bardzo proszę. ZUZANNA ROMAN
włączamy muzyke poważną- urywek/
Wilk wygląda zza drzewa, wychodzi: Babcia się pewnie ucieszy
Jak ją wnusia odwiedzi
Więc muszę do domku babci się spieszyć. BARTEK WITKOWSKI
Kapturek: Zrobię babci bukiet świeży
Pozrywam rumianki białe
Rosnące na leśnej polanie
Dam jej całe naręcze
I razem zjemy śniadanie. ZUZANNA ROMAN
Babcia: Jestem babcią Czerwonego Kapturka
Czekam na moją wnusię
Kiedy mi przyniesie smakołyki i lekarstwa. MARTYNA KUCHARCZYK
/Kłaniają się wszyscy wsiadają do pociągu/
Zawiadowca: gwiżdże STACJA ŁĄKOWO
/rozrzucone sztuczne kwiaty po podłodze/
Pszczółka Maja: Czy nie widziałyście dzieci Polnego Konika?
Jeszcze wczoraj pofrunął wraz z Guciem do Bzyka
Martwię się o niego, bo go boli noga... a daleka przed nami droga
Żegnam was mili lecę do biedronki NIKOLA GRZYMAŁA
Biedronka: Pani biedronka ma kłopot nowy
Moje małe biedroneczki nie chcą nosić sukienek w kropeczki GABRIELA REMISZEWSKA
Wszyscy śpiewają piosenkę "Tę pszczółkę, którą tu widzicie....
/Aktorzy siadają do pociągu/
Zawiadowca gwiżdże STACJA PANTOFELEK!!!!
Kopciuszek: Jestem biedna sierotka
Nikt mnie teraz nie kocha
Krzyczy na mnie macocha MARIA ZAKRZEWSKA
Siostry złośnice: Nie lubia jej siostrzyczki
Pracuje za mało, wciąż dlatego krzyczymy
Posprzątaj, ugotuj, poprasuj, włosy nam uczesz, suknie uszyj
I to szybko !!! MAJA MAKOWSKA, MAGDA BOCHENEK
Kopciuszek: Dużo pracy mam jeszcze
Siostry na bal się spieszą
Przygotuje im suknie
Niech się siostry ucieszą
Chciałabym być na balu
Będę – jak myślicie?
Śniło mi się, że złoty pantofelek odmienił moje życie. MARIA ZAKRZEWSKA
Zawiadowca – gwiżdże STACJA PIERNIKOWO!!!
/wystawiamy drzewa/
Małgosia: Jak przyjemnie jest w tym lesie
Czas bardzo szybko upływa
Nasze słowa wiatr niesie
A ptaszyna nas przyzywa KAROLINA SOBOLEWSKA
Jaś: Oj!!! Siostrzyczko, zgubiliśmy drogę
Mnie bolą nogi, dalej iść nie mogę MICHAŁ SKIBNIEWSKI
Małgosia: Nie płacz braciszku
Jest tu domek w oddali
Maleńki domek i światełko się pali KAROLINA SOBOLEWSKA
Baba Jaga: Co ja widzę?!!! Tuście ptaszki!!!!
Proszę, proszę- ładna checa.
Będę miała smaczny obiad
Zaraz wsadzę ich do pieca. MAJA BARTOSIAK
Zawiadowca gwiżdże STACJA URWISOWO!!!
Bolek/ puka palcem w głowę/ Mam pomysł nowy, wpadł mi do głowy
Jedziemy na Dziki Zachód?
Nie będziesz musiał chodzić do szkoły
I bać się gimnastyki IGOR GRABOWSKI
Lolek: Czekają na nas nowe przygody i dużo pięknych wrażeń
Będziemy podziwiać piękno przyrody
Spełni się jedno z naszych marzeń MICHAŁ RYDZEWSKI
Tola: Hopsa, hopsa; hola, hola
Jestem kuzynką Bolka i Lolka – jestem Tola DOMINIKA SMOLEWSKA
Wszyscy troje śpiewają: My jesteśmy zuchy 3x
Nie boimy się nawet lwa, nawet lwa, nawet lwa
A kto chce jechać z nami, chętnie go zapraszamy. IGOR, MICHAŁ, DOMINIKA
Zawiadowca gwiżdże: STACJA "SMERFOWO”!!!
"Smerfetka” Biegnę zaraz do domu, Zgrywus dziś piecze tort
nic nie powiem nikomu, że Gargamel popełnił błąd
- powiedział mi to Klakier
klakier - i tajemniczą minę miał, Gargamel wylał lakier
a kot się z niego śmiał. MAJA MAZUREK
Wszyscy spiewają piosenkę "Niech żyje Smerfów świat...”
Zawiadowca gwiżdże: STACJA KRASNALOWO!!!
Krasnale razem: My jesteśmy krasnoludki- wierne i uczciwe
Mamy kolorowe butki, długie wąsy siwe
Kto nas nie zna? Kto nie kocha? MATEUSZ NAMIĘTA, FILIP BARTOSIAK, SZYMON
KRASNODĘBSKI, SZYMON MIELAŃCZUK, BŁAŻEJ BARTOLD, HUBETR
ŻAKOWSKI,
Królewna Śnieżka A gdy potrzebujecie krasnoludków,
by na lekcjach wam pomogły
to powiedźcie po cichutku:
zjaw się mały krasnoludku PAULINA TARARUJ
krasnale robią koło, królewna w środku- śpiewają
1. My jesteśmy krasnoludki hopsa sa, hopsa sa
pod grzybkami nasze budki oj tak tak, oj tak tak
jemy mrówki, żabie łapki oj tak tak, oj tak tak
a na głowach krasne czapki- to nasz znak, to nasz znak
2. Gdy ktoś skrzywdzi krasnoludka oj joj joj, oj joj joj
to zapłacze niezabudka oj joj joj, oj joj joj
3. Gdy ktoś zbłądzi to trąbimy tru tu tu, tru tu tu,
gdy ktoś senny to uśpimy lu lu lu, lu lu lu.
Zawiadowca gwiżdże STACJA PRZEDSZKOLE!!!
Narrator Bajka zawsze na was czeka
W bibliotece moi mili
Więc książeczki pożyczajcie
Nie czekajcie ani chwili. DOMINIK TOMCZUK, MICHAŁ BOŻEK
Piosenka „ Bajka, bajka,bajka…”
2. Przedstawienie bajkowych postaci
3. Wspólny taniec z rodzicami przy piosence „ Bajka,
bajka, bajka”
4. Quiz "W krainie bajek"

Zabawa integracyjna „Powitanie”
Witam wszystkich, którzy:
- chcą się z nami bawić,
- lubią tańczyć,
- lubią dużo marzyć, by móc przenieść się w krainę baśni i bajek,
- lubią bajki,
- lubią czytać.
ZADANIE I – ZAGADKI
1.Tylko cal wysokości
miała ta dzieweczka,
dlatego też jej imię
brzmiało…(Calineczka)
2.Jaka to dziewczynka
Ma roboty wiele,
A na wielkim balu
Gubi pantofelek. (Kopciuszek)
3.Uwolniona,
Zapluskała złocistym ogonem
Rybaka – uszczęśliwiła,
Lecz nie jego żonę.
(Złota rybka „O rybaku i złotej rybce”)
4.Chociaż kłopoty
Z wilkiem miała,
Wyszła z opresji
zdrowa i cała. (Czerwony Kapturek)
5.Łatwo mnie poznacie,
Gdy bajkę wspomnicie
chodziłem tam w butach,
Miałem lżejsze życie.( Kot w butach)
6.Jakie to maluchy
Zawsze są brodate
I ciężko pracują
I zimą i latem?(krasnoludki „Królewna Śnieżka”)
7.jakie imiona mają
braciszek i siostrzyczka,
którzy w lesie spotykają
chatkę zrobioną z piernika(Jaś i Małgosia)
8.Każda królewna
A tym bardziej ona,
Uważać winna
na wrzeciona(Śpiąca królewna)
9.Zgadniesz treść zagadki,
Gdy pomyślisz nieco:
Jakie srebrne gwiazdki
Zimą z nieba lecą?(śnieg „Królowa Śniegu”)
ZADANIE II – TEST
(dzieci razem z rodzicami odpowiadają na pytania podnosząc lizak z numerem prawidłowej
odpowiedzi )
Przeczytam wam pytania, jak również trzy odpowiedzi. Waszym zadaniem jest wybrać
prawidłowe odpowiedzi, zapamiętać ich numer, który pokażecie za pomocą lizaka.
Uważajcie, bo czasami będzie to jedna dobra odpowiedź, czasem dwie, a czasami nawet trzy.
Jeżeli uznacie , że odpowiedź pierwsza jest dobra, podnosicie lizak z cyfrą 1, jeżeli uznacie ,
że druga odpowiedź jest właściwa, podnosicie lizak z cyfrą 2, Jeżeli będą dwie dobre
odpowiedzi, wtedy podnosicie ich numery.
Pytanie 1
Jak wyjaśnić imię Królewna Śnieżka?
1.lubiła bawić się na śniegu,
2.piła dużo mleka białego jak śnieg,
3.miała skórę jasną jak śnieg
Pytanie 2
Jak mieli na imię bohaterowie bajki Królowa Śniegu?
1.Jaś i Małgosia,
2.Gerda i Kay,
3.Maja i Gucio
Pytanie 3
Która bajek uczy nas, że nie można ufać nieznajomym?
1.Czerwony Kapturek
2.Królowa Śniegu
3.Królewna Śnieżka
Pytanie 4
Kogo obdarzyła prawdziwą przyjaźnią Calineczka?
1.jaskółkę
2.myszkę
3.ropuchę
Pytanie 5
Jaka cecha charakteru jednej ze świnek uratowała życie pozostałym świnkom w bajce
Trzy świnki?
1.łakomstwo
2.pracowitość
3.lenistwo
Pytanie 6
Kto został ukarany za swoją chciwość?
1.Czerwony Kapturek
2.Małgosia z bajki Jaś i Małgosia
3.Starucha z bajki O rybaku i złotej rybce
Pytanie 7
Na ile lat zapadli w sen Śpiąca Królewna i jej dworzanie?
1.3 lata
2.10 lat
3.100 lat
ZADANIE III – Zabawa dydaktyczna "Czarodziejski kuferek"
Wyliczanka : „Ciemno wszędzie, głucho wszędzie
ale coś w kuferku będzie.
Ja to coś odnajdę sam
zręczne palce przecież mam.
Raz, dwa, trzy
do kuferka idziesz ty!”
Dziecko lub rodzic, na którym zatrzymały się słowa wyliczanki podchodzi do kuferka,
wybiera jeden przedmiot i odgaduje z jakiej bajki pochodzi ten rekwizyt.
Rekwizyty do zabawy: lusterko, jabłko, zegar, ziarnko groch, zapałki, pantofelek, pierniki lub
ciasteczka, lampa, muszelka, but i inne.
5. „ Hej, Jabłuszko”- zabawa ruchowa z rodzicami
6. „ Jabłuszkowe konkurencje” ( mycie, obieranie,
tarcie, degustacja)
7. Poczęstunek
8. Wspólne zabawy przy muzyce
BIBLIOGRAFIA: scenariusz opracowano w oparciu o propozycje z czasopism:
„Wiadomości przedszkolaka”. „Wychowanie w przedszkolu”. „Twórczy nauczyciel”.
Propozycje z Internetu.

Podobne dokumenty