Moja Australia

Transkrypt

Moja Australia
Dział Edukacji
Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
www.nhef.pl
facebook.com/NoweHoryzontyEdukacjiFilmowej
CYKL | FILMOWE LEKCJE – KLASA 4.
GRUPA WIEKOWA | SZKOŁA PODSTAWOWA 4–6
PRZEDMIOT | GODZINA WYCHOWAWCZA
MATERIAŁY DYDAKTYCZNE DLA NAUCZYCIELA
SCENARIUSZ LEKCJI
opracowanie: Małgorzata Bazan
FILM | „PODEJMUJĄC RYZYKO”
„Patatje Oorlog”, Belgia, Holandia 2011, 87 min
reżyseria: Nicole van Kilsdonk
scenariusz: Lotte Tabb
obsada: Pippa Allen, Leny Breederveld, Lucas Adriaanse, Kes Baxter
Dziewięcioletnia Kiek jest wyjątkowo bystrą i pełną energii dziewczynką. Uwielbia przebywać ze swoim
tatą, ale najbliższe miesiące będzie musiała spędzić bez niego. Tata Kiek jest lekarzem i wyjeżdża na
kolejną wojenną wyprawę, by pomagać rannym. Dziewczynka obawia się, że tacie może stać się coś
złego i postanawia zrobić wszystko, by pomóc mu wrócić szczęśliwie do domu. Niektóre z jej pomysłów
są zaskakujące i nietypowe, chociaż bohaterka jest przekonana o ich słuszności. Jej starania, by
zmniejszyć ryzyko, że tacie stanie się coś złego, nie spotykają się ze zrozumieniem dorosłych i bywają
źródłem wielu śmiesznych sytuacji.
Film jest adaptacją książki autorstwa Marjolijn Hof.
CC BY-NC-ND: uznanie autorstwa – użycie niekomercyjne – bez utworów zależnych 3.0 Polska
Licencja ta zezwala na rozpowszechnianie, przedstawianie i wykonywanie utworu jedynie w celach niekomercyjnych oraz
pod warunkiem zachowania go w oryginalnej postaci (nie tworzenia utworów zależnych).
ŚWIAT JEST CIEKAWY
Temat lekcji
Świat jest ciekawy.
Czas trwania lekcji
45 min
Cele lekcji
Podczas lekcji uczeń:
→
→
→
→
doskonali umiejętność analizy filmu;
dostrzega problematykę moralną w filmie;
potrafi zrozumieć trudną sytuację bohaterki filmowej;
rozmawia o tym, jak wspierać innych.
Metody i formy pracy
Podczas lekcji nauczyciel wykorzystuje następujące metody i formy pracy z uczniem:
→
→
→
→
„gorące krzesło”;
karty pracy;
rozmowa;
praca z klasą, w grupach oraz indywidualna.
Środki dydaktyczne
Podczas lekcji nauczyciel wykorzystuje następujące środki dydaktyczne:
→
→
film „Podejmując ryzyko”;
karty pracy.
Przygotowanie do lekcji
Lekcja powinna się odbyć po obejrzeniu filmu „Podejmując ryzyko”. Przed zajęciami nauczyciel drukuje
karty pracy (patrz s. 4–6).
PRZEBIEG LEKCJI
Wprowadzenie
Nauczyciel podaje temat lekcji, a następnie wspólnie z uczniami przypomina fabułę filmu „Podejmując
ryzyko”. Siada na „gorącym krześle” i wciela się w rolę Kiek. Uczniowie zadają mu pytania na temat życia
głównej bohaterki filmu, formułując je w ten sposób, by można było na nie odpowiedzieć „tak” lub
„nie”. Na koniec prowadzący przedstawia główne wątki w filmie w postaci mapy myśli.
Przewidywane odpowiedzi
→
→
→
→
→
→
strach o tatę, który wyjechał na wojnę, by leczyć rannych;
niedorzeczne plany zabicia myszy i psa, by zmniejszyć ryzyko śmierci ojca;
przyjaźń z mamą;
przyjaźń z dziewczynką w szkole;
sztuka teatralna „Piotruś Pan”;
jazda na deskorolce.
CC BY-NC-ND: uznanie autorstwa – użycie niekomercyjne – bez utworów zależnych 3.0 Polska
Licencja ta zezwala na rozpowszechnianie, przedstawianie i wykonywanie utworu jedynie w celach niekomercyjnych oraz
pod warunkiem zachowania go w oryginalnej postaci (nie tworzenia utworów zależnych).
2
Realizacja tematu
Nauczyciel rozdaje karty pracy indywidualnej (patrz s. 4) i zwraca uwagę, że główna bohaterka filmu ma
wiele zainteresowań oraz talentów. Zadaniem dzieci jest wpisanie ich do „słoneczka”. Po zakończeniu
ćwiczenia chętni odczytują swoje odpowiedzi.
Przewidywane odpowiedzi
→
→
→
→
→
→
→
→
jest bardzo ciekawa świata
dużo czyta
jeździ na deskorolce
jest utalentowaną aktorką
pomaga mamie wybierać ładne przedmioty do sklepu
potrafi się przyjaźnić
ma bardzo bujną wyobraźnię, choć ta podsuwa jej absurdalne rozwiązania
potrafi ładnie opowiadać historie
Nauczyciel mówi, że świat jest bardzo ciekawy, a zamieszkują go różni ludzie: jedni np. pasjonują się
nauką, inni sztuką, jeszcze inni uprawianiem sportu. Pyta dzieci, czy ich zdaniem Kiek jest interesującym
człowiekiem, czy może jest też dziwna i nietypowa. Nauczyciel tak kieruje rozmową, aby zwrócić uwagę
na fakt, że intencje Kiek są czyste i dobre, natomiast metody jej działania nie są moralnie słuszne. Kiek
dochodzi do wniosku, że mało prawdopodobne jest, by jedno dziecko mogło stracić i mysz, i psa i tatę,
więc jeśli wcześniej spotka ją śmierć pupila, to jej ukochany tato, szczęśliwie wróci z wojny. Nauczyciel
podkreśla trudną sytuację bohaterki, stara się zaznaczyć, że przez kilka miesięcy nie ma ona wiadomości
od taty, nie wie, czy zginął, czy żyje. Bardzo to przeżywa i mimo że jest dzieckiem, musi sobie jakoś z tym
ciężarem poradzić. Kiek dopiero pod koniec filmu przekonuje się, jak bardzo kocha psa, a rozmowa
z mamą uświadamia jej, że krzywdzenie innych, nawet zwierząt, nie przynosi nam ulgi.
Nauczyciel podkreśla, że świat dzięki temu, iż jest tak ciekawy, daje nam wiele możliwości. Dzieli klasę na
cztery grupy, rozdaje karty pracy (patrz s. 5–6) i prosi uczniów, by dokonali oceny postawy danej osoby
oraz odpowiedzieli na pytanie. Po wyznaczonym czasie zespoły prezentują efekty swojej pracy.
Uczniowie oceniający postawę mamy i babci dziewczynki powinni zauważyć, że obie kobiety starają się
wspierać Kiek, ale same też znajdują się w trudnej sytuacji. Wśród form pomocy mogą znaleźć się:
→
→
→
→
→
→
→
→
rozmowa (mama, babcia, nauczyciel, koledzy);
okazywanie troski i empatii (mama, babcia, nauczyciel, koledzy);
wspólne spędzanie czasu (mama, babcia, koledzy);
wspólne odrabianie lekcji (koledzy);
wspólne rozwijanie jakiejś pasji (mama, babcia, koledzy);
zabawa albo konkretne propozycje zabaw (koledzy);
uprawianie sportu albo konkretne propozycje aktywności (koledzy);
pomaganie innym, również zwierzętom (koledzy).
Podsumowanie tematu
Podsumowując zajęcia, nauczyciel zauważa, że nie powinniśmy zostawiać ludzi w potrzebie, że warto
pomagać, spędzać czas z innymi. Może zaznaczyć, że następna lekcja poświęcona zostanie pomocy
zwierzętom oraz zagadnieniu wolontariatu.
CC BY-NC-ND: uznanie autorstwa – użycie niekomercyjne – bez utworów zależnych 3.0 Polska
Licencja ta zezwala na rozpowszechnianie, przedstawianie i wykonywanie utworu jedynie w celach niekomercyjnych oraz
pod warunkiem zachowania go w oryginalnej postaci (nie tworzenia utworów zależnych).
3
KARTA PRACY INDYWIDUALNEJ
Kiek ma wiele zainteresowań oraz talentów – wpisz je do „słoneczka”.
CC BY-NC-ND: uznanie autorstwa – użycie niekomercyjne – bez utworów zależnych 3.0 Polska
Licencja ta zezwala na rozpowszechnianie, przedstawianie i wykonywanie utworu jedynie w celach niekomercyjnych oraz
pod warunkiem zachowania go w oryginalnej postaci (nie tworzenia utworów zależnych).
4
KARTY PRACY W GRUPIE
Wydrukuj strony 5–6, a następnie rozetnij paski z poleceniami dla grup.
GRUPA 1
Zastanówcie się, czy postawa mamy Kiek wobec niej jest właściwa. Oceńcie ją.
Co mama Kiek mogłaby zrobić, żeby pomóc córce poradzić sobie z trudną sytuacją?
GRUPA 2
Zastanówcie się, czy postawa babci Kiek wobec niej jest właściwa. Oceńcie ją.
Co babcia Kiek mogłaby zrobić, żeby pomóc wnuczce poradzić sobie z trudną sytuacją?
CC BY-NC-ND: uznanie autorstwa – użycie niekomercyjne – bez utworów zależnych 3.0 Polska
Licencja ta zezwala na rozpowszechnianie, przedstawianie i wykonywanie utworu jedynie w celach niekomercyjnych oraz
pod warunkiem zachowania go w oryginalnej postaci (nie tworzenia utworów zależnych).
5
GRUPA 3
Zastanówcie się, czy postawa nauczyciela Kiek wobec niej jest właściwa. Oceńcie ją.
Co nauczyciel mógłby zrobić, żeby pomóc uczennicy poradzić sobie z trudną sytuacją?
GRUPA 4
Zastanówcie się, czy postawa kolegów z klasy Kiek wobec niej jest właściwa. Oceńcie ją.
Co dzieci mogłyby zrobić, żeby pomóc koleżance poradzić sobie z trudną sytuacją?
CC BY-NC-ND: uznanie autorstwa – użycie niekomercyjne – bez utworów zależnych 3.0 Polska
Licencja ta zezwala na rozpowszechnianie, przedstawianie i wykonywanie utworu jedynie w celach niekomercyjnych oraz
pod warunkiem zachowania go w oryginalnej postaci (nie tworzenia utworów zależnych).
6

Podobne dokumenty