SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOLEŻEŃSKICH
Transkrypt
SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOLEŻEŃSKICH
SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOLEŻEŃSKICH OPRACOWŁY: Kamila Hodurek-Kiebzak, Małgorzata Skałka DATA: 25 marca 2014 r. GRUPA DZIECI: 4 - latki TEMAT ZAJĘĆ: Wykorzystanie Metody Ruchu Rozwijającego w zajęciach przedszkolnych. CEL Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ: troska o zdrowie dzieci i ich sprawność fizyczną; zachęcanie do uczestnictwa w zabawach i grach sportowych; (PP 6) CEL OGÓLNY: Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej dzieci. uczestniczy w zajęciach ruchowych, w zabawach i grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej (PP 5/4) CELE SZCZEGÓŁOWE: potrafi koncentrować uwagę, posiada świadomość własnego ciała i przestrzeni, nabywa i utrwala wiedzę o częściach ciała, potrafi się relaksować, ma poczucie więzi z współćwiczącym i grupą, ma poczucie odpowiedzialności za współćwiczącą oraz inne dzieci, dostosowuje ruchy we współpracy w parze i grupie, METODY: aktywizująca, czynna, FORMY PRACY: indywidualna, zespołowa, grupowa, zbiorowa, ŚRODKI DYDAKTYCZNE: kolorowe prześcieradła, kolorowe piórka, paski bibuły, maty do ćwiczeń, muzyka klasyczna, tekst wiersza, Strona 1 z 4 PRZEBIEG ZAJĘĆ: Przedstawienie autorki metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne i podstawowych informacji dotyczących pracy tą metodą z dziećmi w wieku przedszkolnym. Weronika Sherborne była angielską terapeutką, nauczycielką wychowania fizycznego. W latach 60-tych wypracowała własny system ćwiczeń. Ma on zastosowanie we wspomaganiu prawidłowego rozwoju dzieci i w korygowaniu jego zaburzeń. Ćwiczenia te wywodzą się ze szkoły Rudolfa Labana i z doświadczeń własnych, a znane są pod nazwą Ruchu Rozwijającego. Nazwa ruchu rozwijającego wyraża główną ideę metody: - posługiwanie się ruchem jako narzędziem wspomagania rozwoju psychoruchowego dziecka i terapii zaburzeń tego rozwoju. Opracowany przez Sherborne system ćwiczeń wywodzi się z naturalnych potrzeb dziecka, zaspakajanych w kontakcie z dorosłymi. 1) Ćwiczenia prowadzące do poznania własnego ciała: Powitanie: paluszków, łokci, stóp, kolan, pięt… Witają się łokcie z kolanami, łokcie z piętami i dalej z uszami, palce z szyją, i czołem, i policzkami, i nosem, i kolanami… W kręgu witają się palce z palcami sąsiadów, dłonie, ramiona, stopy… Spacer na siedząco do przodu i do tyłu Spacer na siedząco tylko za pomocą nóg lub tylko za pomocą rąk Odpoczynek – plażowanie, leżenie przodem i wymachiwanie nogami 2) Ćwiczenia ułatwiające nawiązanie kontaktu oraz współpracę z partnerem i grupą: Przykłady ćwiczeń: do muzyki Spacer na siedząco lub na stojąco i na hasło spotykamy się w parach i witamy palcami, głowami, szyjami, ramionami, stopami, dłońmi… - /prowadzący podaje hasło: ,, spotykamy się w parach i witamy…”, dziecko szuka sobie pary z dorosłym i wita się z nim podaną częścią ciała/ Moje – twoje - mapa naszych ciał w parze /w parach jedna z osób mówi i pokazuje np. moje kolano i dotyka swojego kolana - twoje kolano i dotyka ręką kolana drugiej osoby, mój brzuch-twój brzuch, mój palec wskazujący twój palec wskazujący – osoba z pary powtarza dokładnie to co powiedział i pokazał partner, następnie zmiana/ Lustro min i lustro gestów /pokazujemy miny: radosną, smutna, zdziwioną, partner naśladuję tak jak odbicie w lustrze, następnie zmiana w parze/ Lustrzany koncert / jedna osoba wystukuje rytm o kolana, druga naśladuje, następnie zmiana/ Koncert na plecach i na podłodze /jedna osoba wystukuje rytm drugiej na plecach, ta stuka ten sam rytm na podłodze/ Obrysowanie sylwetki /dorosły ,,smaruje klejem” głowę, plecy i nogi dziecka, ,,przykleja” do podłogi, sprawdza czy każda część się przykleiła, obrysowuje, wycina nożyczkami cały kontur, zmiana ról/ Przyklejeni do podłogi / jedna osoba „przykleja się” do podłogi, druga próbuje ją odkleić, zamiana ról/ Spacer przez przeszkodę / leżącą nogę, rękę, tułów – dziecko przechodzi/ Domek, w domku i na zewnątrz /jedna osoba robi domek – klęk podparty, druga spaceruje na czworakach/ Spacer między domkami – na czworakach / dorośli tworzą ze swojego ciała domki, dzieci spacerują na czworakach miedzy nimi/ Jak najwyżej /w leżeniu tyłem unosimy ręce i nogi w górę/ Jak najszerzej / w leżeniu rozciągamy się/ Strona 2 z 4 Masażyk na plecach – i zmiana – dorosły może zgadywać Ruchomy dach 3 osobowy / trzy osoby w klęku podpartym, czwarta kładzie się na nich, osoby w klęku wykonują delikatne ruchy w tę samą stronę huśtając osobę „na dachu” (do pokazania) / Spychacz / w siadzie plecami do siebie próba przepychania, mocno zapierając się plecami, głową/ Spychacz „głowo-nogowy” / próba przepchnięcia siedzącej osoby głową, następnie nogami, w parach/ W potrzasku /jedna osoba w siadzie ugiętym mocno łączy kolana, druga próbuje je rozdzielić, podobnie ręce/ Skała /jedna osoba próbuje przesunąć drugą – skałę/ Piłowanie drewna /w siadzie naprzeciwko siebie chwyt na ręce, raz jedna raz druga osoba wykonuje leżenie tyłem i skłon w przód/ Rowerek / w leżeniu tyłem, złączone stopy osoby wspólnie pedałują/ Przyklejeni robią przysiad /przyklejeni plecami/ Tunel / kilka osób w klęku podpartym tworzy tunel, pozostałe przechodzą/ Razem zmieńmy krąg /zmiana pozycji, cały czas trzymając się za ręce, np. kucamy, stoimy na jednej nodze itd./ Masaż grupowy /siedzimy jedna osoba za drugą, każda robi masaż na plecach osobie siedzącej przed sobą/ 3) Propozycje zajęć z rekwizytem KOC (PRZEŚCIERDAŁO) Powitania pod kocykiem (prześcieradłem) – witają się palce, pięty, całe stopy, kolana Kto zniknął? – /grupy odgadują nawzajem kto jest pod kocem (prześcieradłem)/ Rzeźba pod kocem (prześcieradłem) /grupa ustawia się tak jak stoi osoba pod kocem(prześcieradłem)/ Podróże na kocu (prześcieradle) - ciągnięcie jednej osoby na kocu Kładka – zrulowane koce (prześcieradła) – przejście po kładce Tunel z prześcieradeł /dorośli tworzą tunel, przez który przechodzą dzieci/ Zręczne stopy zwijają koc (-prześcieradło) /wszyscy w grupie zwijają stopami prześcieradło i próbują unieść koc (prześcieradło) do góry/ PIÓRKO Marsz z piórkiem na dłoni, na głowie, na ramieniu… Spadamy jak piórka Przekładanie piórka z ręki do ręki Podrzucanie piórka – wydychanie powietrza Podrzucanie piórka ,obracanie się dookoła Malowanie twarzy piórkiem osobie ze swojej pary, Podnoszenie piórka w parach – paluszkami, dłońmi, stopami, łokciami 4) Propozycje zajęć z fabułą ROZTAŃCZONE ELFY – zabawa do wiersza Elfy mają złote włosy i długie nosy, Szpiczaste uszy i taniec w duszy. Strona 3 z 4 Tańczą obrotami oraz podskokami Tańczą wesoło w koło i w koło. Tańczą wysoko i bardzo nisko Tańczą daleko i bardzo blisko. A gdy się zmęczą leżą na łące i przyglądają się pięknej biedronce. Powitanie elfów – mruganiem, uśmiechem, machaniem ręką, machaniem dwoma rekami, Mini taniec – tańczą tylko wskazane części ciała Przechadzka elfów – skradają się na czworakach, potem wstają, poruszają się szybko wolno, obrotami, na palcach… Dziwne kroki – dzieci poruszają się do muzyki w taki sposób, by eksponować jedną z wymienionych części ciała: radosne dłonie, giętka szyja, obrotowa noga Balonik – dzieci w parze trzymają się za końce bibułowej wstążki, jedno dziecko jest balonikiem drugie go prowadzi, zmiana roli Domki elfów – z bibuły robimy domki mogą być malutkie lub duże dla większej grupy Elfy tańczą wszędzie… na lodowisku, w wodzie po kolana, parasolem pod wiatr – gdy cichnie muzyka wracają powolutku do swoich domków i zasypiają Strona 4 z 4