Czym kierować się w życiu?

Transkrypt

Czym kierować się w życiu?
Scenariusz zajęć
biblioterapeutycznych
z wykorzystaniem książki „Mały Książę” Saint-Exupery’ego
(do wykorzystania na języku polskim, lekcji wychowawczej
lub innych zajęciach z młodzieżą)
Temat: Czym kierować się w życiu?
Miejsce zajęć: biblioteka lub sala lekcyjna
Cele:
-
uświadomienie potrzeby zawierania przyjaźni,
-
wzmocnienie poczucia własnej wartości,
-
kształtowanie poczucia odpowiedzialności za drugą osobę.
Metody:
-
drama,
-
dyskusja,
-
metoda zajęć plastycznych,
-
czytanie, słuchanie, pisanie.
Formy: zajęcia indywidualne i grupowe
Czas trwania: 2 godz. lekcyjne
Uczestnicy: młodzież gimnazjalna i ponadgimnazjalna
Pomoce dydaktyczne: kaseta z nagraniem piosenki „Mały Książę”
w wykonaniu K. Sobczyk, tekst „Małego Księcia”, szablon samolotu
(ewentualnie szablony planet).
Przebieg zajęć
1) Zajęcia integrujące, np.
a) Przedstawienie się terapeuty i uczestników zajęć (wszyscy siadają
w kole; następnie podają sobie maskotkę. Osoba, która trzyma
maskotkę w ręku, mówi swoje imię oraz kilka słów o sobie, np. czym
się interesuje, gdzie mieszka, jaka jest jej ulubiona potrawa).
b) Zabawa: IMIĘ I GEST (Wszyscy siedzą w kole. Każdy z uczestników
wypowiada głośno swoje imię, dołączając do tego dowolnie przez
siebie wybrany gest. Reszta grupy powtarza to imię i gest.
W następnej rundce grupa sama próbuje powtórzyć wszystkie
imiona i gesty. „Wywołane” osoby pomagają w razie potrzeby.
Wykonane gesty mogą mieć też wcześniej ustaloną tematykę.
2) Wprowadzenie do tematu
•
Wysłuchanie piosenki „Mały Książę” w wykonaniu K. Sobczyk
(wytworzenie nastroju skupienia).
•
Rozmawiamy
z
uczestnikami
zajęć
o
uczuciach,
jakie
im
towarzyszyły podczas słuchania tego tekstu.
•
Młodzież rysuje (lub odrysowuje od szablonu) samolot.
3) Praca z tekstem
•
Podział uczestników zajęć na grupy 3-4-osobowe (metodą: 1 do
1, 2 do 2 itd.).
•
Rozdanie
fragmentów
otrzymuje
fragment
książki
„Mały
poświęcony
Książę”
spotkaniu
(każda
Księcia
grupa
z
inną
postacią).
•
Prowadzący objaśnia uczestnikom, jakie mają zadanie: np.
Razem z Małym Księciem wyruszyliśmy na poszczególne planety.
Ustalcie, co Mały Książę wyniósł ze spotkania z daną osobą.
Złotą myśl grupy zapisują na wykonanych samolotach.
•
Przykładowe efekty pracy grup
I grupa: spotkanie z KRÓLEM
i ZŁOTA MYŚL: Należy wymagać tego, co można otrzymać.
II grupa: spotkanie z BANKIEREM
ZŁOTA MYŚL: Wykonujemy jakąś pracę po to, aby inni mogli z
niej także korzystać.
III grupa: spotkanie z GEOGRAFEM
ZŁOTA MYŚL: Dbajmy o rzeczy ulotne, efemeryczne, marzenia.
IV grupa: spotkanie z PRÓŻNYM
2
ZŁOTA
MYŚL:
Człowiek
zbyt
wielką
wagę
przywiązuje
do
pozorów.
V grupa: spotkanie z LATARNIKIEM
ZŁOTA MYŚL: Nie można zajmować się tylko własną osobą.
VI grupa: spotkanie ze ŻMIJĄ
ZŁOTA MYŚL: Samotność wśród ludzi
VII grupa: spotkanie z PIJAKIEM
ZŁOTA MYŚL: Człowiek ucieka od rzeczywistości, nie mogąc sobie
poradzić.
VIII grupa: spotkanie z LISEM
ZŁOTA MYŚL: Przyjaźń na dobre i złe
lub: DOBRZE widzi się tylko serce itp.
•
Grupy prezentują efekty swoich prac.
•
Prowadzący przykleja do tablicy okrągłe żółte koło (słońce),
a
promyki
rozdaje
uczestnikom
zajęć.
Ich
zadaniem
jest
wypisanie na promykach określeń dotyczących przyjaźni (promyki
przyczepiamy do koła – słońca).
•
Dyskusja na temat różnic między przyjaźnią a koleżeństwem
(uświadomienie uczestnikom, że przyjaciela się wybiera, że
przyjaciela najpierw trzeba poznać, „sprawdzić” – z koleżeństwem
jest inaczej).
•
Drama – uczniowie zamykają oczy i wyobrażają sobie, jak Mały
Książę opiekował się różą, chronił ją przed zimnem, chłodem. Na
klaśnięcie stają w wymyślonej przez siebie pozie.
4) Zakończenie zajęć
•
Oceniamy pracę swoich kolegów i koleżanek (na ścianie płachta
z napisem: OCENA PRACY NA ZAJĘCIACH; uczestnicy przyklejają
do niej słoneczka, słoneczka z chmurką lub chmurki) – to sygnał
dla prowadzącego zajęcia nt. przebiegu prac w grupach.
•
Podziękowanie wszystkim uczestnikom zajęć za aktywność.
3
Drugie spotkanie z „Małym Księciem” można poświęcić jednej
z
postaci
(wybranej),
którą
spotkał
tytułowy
bohater
książki
Exupery’ego, np. Pijakowi.
1. Zajęcia rozpoczynamy zabawą wstępną, np. „mapą pogody”
(sprawdzamy
nastrój
uczestników
zajęć).
W
zależności
od
wyników, albo uaktywniamy, albo wyciszamy grupę.
2. Czytamy fragment tekstu dotyczący spotkania Małego Księcia
z Pijakiem (zasygnalizowanie problemu uzależnień).
3. Przygotowujemy arkusz z pytaniem: Dlaczego młodzież sięga
po używki? (arkusz kładziemy na środku sali: na podłodze, stole).
Uczestnicy (kolejno) dopisują odpowiedzi.
4. Odczytujemy efekty prac i arkusz wieszamy na ścianie/tablicy.
Dyskusja nt. problemu uzależnień.
5. Następnie młodzież pisze na karteczkach, jaką radę daliby
Pijakowi. Karteczki przyklejają do drugiego arkusza z napisem:
Rady dla Pijaka.
6. Kolejnym etapem będzie dyskusja nt. celów życiowych.
•
Możemy zapytać młodzież o znaczenie RÓŻY w życiu Małego
Księcia.
•
Uczestnicy zajęć piszą krótkie pożegnalne życzenia dla Róży
(odczytujemy je głośno lub przyklejamy na arkusz).
5) Podsumowanie zajęć
•
Uczestnicy kończą zdanie: Wędrówka Małego Księcia uświadomiła
mi, że:
•
—
…………………………………………………………………
—
…………………………………………………………………
Powtarzamy zabawę w „mapę pogody”. Sprawdzamy nastroje grupy
po zajęciach.
Opracowała dr Anna Stachurska
4
(wykorzystano
bibliotekarzy”
materiały
z
kursu:
organizowanego
„Biblioterapia
przez
nie
gdański
tylko
dla
Ośrodek
Biblioterapeutyczny, którym kieruje dr Iwona Zachciał)
Bibliografia:
•
I. Borecka, Biblioterapia w szkole. Poradnik dla bibliotekarzy,
Legnica WODN 1993.
•
I. Borecka, Biblioterapia - warto spróbować, „Biblioteka w Szkole”
1998, nr 8, s. 11.
•
L. Ippoldt, Wartości terapeutyczne lektur szkolnych, „Poradnik
Bibliotekarza”1994, nr 9, s. 1-3.
5