SCENARIUSZ ZAJĘCIA DLA NAUCZYCIELI STAŻYSTÓW Temat
Transkrypt
SCENARIUSZ ZAJĘCIA DLA NAUCZYCIELI STAŻYSTÓW Temat
SCENARIUSZ ZAJĘCIA DLA NAUCZYCIELI STAŻYSTÓW GRUPA: 5 latki „Mrówki” DATA: 28.01.2014r. PROWADZĄCA: Lidia Studzińska CZAS: 30 minut MIEJSCE: sala „Mrówki” TEMAT TYGODNIA: Karnawał. TEMAT DNIA: Nasze emocje Temat zajęć: „Indianie na polowaniu”. Opowieść ruchowa z wykorzystaniem metody K. Orffa. Cel główny: Rozwijanie ekspresji ruchowej, płynności ruchu, siły, zwinności i umiejętności reagowania na sygnał. Inicjowanie ruchów do poznania własnego ciała oraz kształtujących związek jednostki z otoczeniem fizycznym Wspomaganie rozwoju emocjonalnego. PODSTAWA PROGRAMOWA: OBSZAR 5. 4) uczestniczy w zajęciach ruchowych, w zabawach i grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej. OBSZAR 1. 2) przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać w zabawach i w sytuacjach zadaniowych) oraz w świecie dorosłych; TEŚCI PROGRAMOWE: 5.2.2 rozwijanie sprawności ruchowej 5.2.2.8. - uczestniczy w zajęciach ruchowych organizowanych przez nauczyciela – ustawia się sprawnie w określony sposób i potrafi zmienić miejsce i układ ustawienia, wykonuje poprawnie ćwiczenia według pokazu i instrukcji słownej 1.2.2. budowanie pozytywnych relacji w kontaktach społecznych 1.2.2.1. - potrafi organizować zabawy i współdziałać z dziećmi, np. ustala rolę i spełnia ją w toku zabawy tematycznej 1.2.2.5. - podejmuje działania na rzecz innych, np. pomaga młodszym dzieciom w czynnościach samoobsługowych 1.2.4. rozpoznawanie i wyrażanie emocji 1.2.4.4. - próbuje interpretować sytuacje z różnego punktu widzenia - wczuwa się w określone sytuacje. Cele operacyjne: Dziecko: - potrafi manipulować przyborem gimnastycznym - podejmuje inicjatywę podczas zabaw ruchowych - współdziała z partnerem i w grupie - wczuwa się w powierzoną mu rolę - potrafi grać rytmicznie na instrumentach perkusyjnych - mówi o swoich emocjach; Metody: metoda K. Orffa. - oglądowa - pokaz - słowna - słuchanie muzyki i opowiadania nauczyciela - czynna - zadania do wykonania Forma pracy: grupowa, indywidualna Środki dydaktyczne: wstążki gimnastyczne, muzyka z filmu „Król Lew”-, piosenka „ Płonie ognisko”, instrumenty perkusyjne, muzyka „Carnewalito” z płyty CD KLANZA. PRZEBIEG ZAJĘĆ: CZYNNOŚCI ORGANIZACYJNE: Przebieranie się w stroje gimnastyczne przy stolikach, zawieszenie rzeczy na oparciu krzesła. 1. ZBIÓRKA DZIECI. Dzieci ustawiają się w dwuszeregu i kolejno odliczają . 2. ZABAWA ORIENTACYJNO – PORZĄDKOWA. Marsz w parach po obwodzie koła z muzyką na palcach, na piętach, z wysokim unoszeniem kolan. Podczas przerwy w muzyce dzieci w dowolny sposób kłaniają się (skłon, dyg itp.) 3. TAJEMNICZA WYPRAWA - OPOWIADANIE NAUCZYCIELKI. Nauczyciel zaprasza dzieci na wyprawę w nieznane, dzieci patrzą w dal przez „lornetkę” ułożoną z pięści, wybierają kierunek wędrówki. Dzieci poruszają się do muzyki z filmu „Król Lew”- mają za zadanie : iść pod wiatr, w gąszczu drzew, po piasku (następują zmiany tempa poruszania się). Nauczyciel wywołuje zainteresowanie u dzieci patyczkami leżącymi w głębi sali. Dzieci manipulują w dowolny sposób, wg własnej wyobraźni patyczkami z przywiązaną do nich wstążką (uderzają nimi o ziemię, o podłogę, poruszają w górę, w dół, falują itp.). Dzieci swobodnie tańczą ze wstążkami gimnastycznymi do odpowiedniej muzyki ze zmiennym tempem. Dzieci wykorzystując wstążki gimnastyczne i własne ciało tworzą różne figury gimnastyczne w poziomie i w pionie. Ułożenie z patyczków ogniska, dzieci naśladują czynności ogrzewania się przy ognisku. Dzieci siedzą w kole na dywanie , w siadzie skrzyżnym, śpiewają wspólnie z nauczycielką piosenkę „ Płonie ognisko” Dzieci wczuwają się w role Indian siedzących przy ognisku, wybierają spośród siebie wodza...Indianie planują wyprawę na polowanie (wódz- nauczyciel pokazuje czynności a dzieci powtarzają): wódz przekazuje informacje o wyprawie.... stuka palcami o brzuch i wydaje dźwięk „bara, bara” Indianie cicho udają się do stajni.... uderzają palcami o podłogę Indianie czeszą konia.... przebierają palcami w powietrzu Wyruszają na polowanie, siadają na konia.... uderzamy rękami o kolana Jadą galopem... uderzamy dłońmi o podłogę Jadą przez most.... uderzamy dłońmi o klatkę piersiową Jadą przez szuwary, trawy.... pocieramy dłońmi Zsiadają z konia.... uderzamy dłońmi o kolana Idą pieszo..... przebieramy palcami po podłodze Uwaga, stado dzikich lwów, trzeba uciekać....... wszystkie czynności powtarzamy w odwrotnej kolejności Głodni Indianie wybierają ziemniaki z ogniska...... dzieci naśladują te czynności. PO SKOŃCZONEJ OPOWIEŚCI WÓDZ ZBIERA PATYKI I CHOWA JE DO WORKA 4. INDIAŃSKI TANIEC . Dzieci tańczą do muzyki „Carnewalito” z płyty CD KLANZA 5. INDIAŃSKA MUZYKA. Rozdanie instrumentów perkusyjnych dzieci grają do w/w muzyki. Po sygnale ( uderzenie w bębenek) dzieci odkładają instrumenty do kosza. 6. INDIANIE IDĄ SPAĆ- zabawa z chustą animacyjną. Dzieci tworzą koło, chwytają się za dłonie, nauczyciel rozkłada chustę animacyjną, dzieci chwytają ją brzegi i wolno chodzą dookoła . na sygnał dzwonków wolno kładą się spać pod chustą ( w namiocie). 7. ZAKOŃCZENIE. Do rytmu spokojnej muzyki dzieci wstają powoli i siadają na chuście animacyjnej. 8. OMÓWIENIE ZAJĘĆ, OCENA AKTYWNOŚCI I INICJATYWY TWÓRCZEJ DZIECI. Pytania skierowane do dzieci: W jaką postać dzisiaj się wcieliliście? Jakie przedmioty były nam potrzebne podczas zabawy? Jakie zabawy zapamiętaliście? Nauczyciel przypomina cele zajęć. Dzieci dokonują oceny swojej aktywności podczas zajęć. Nauczyciel ustawia podium – kartki z numeracją I, II, III miejsce. Dzieci oceniają swoje zaangażowanie poprzez zajęcie miejsca na „podium” tj. I – jestem mistrzem, byłem bardzo aktywny na zajęciach, słuchałem Pani. II – niektóre ćwiczenia wykonywałam niechętnie, trochę przeszkadzałam, III – niechętnie wykonywałam ćwiczenia, przeszkadzałem na zajęciach. 9. ZBIÓRKA DZIECI. Dzieci ustawiają się w dwuszeregu i kolejno odliczają . CZYNNOŚCI ORGANIZACYJNE: Przebieranie się ze stroju gimnastycznego. Wkładanie strojów do worków i zawieszenie ich w szatni.