SCENARIUSZ ZAJĘĆ „WIOSENNE LATAWCE” DZIECI 3 – LETNIE

Transkrypt

SCENARIUSZ ZAJĘĆ „WIOSENNE LATAWCE” DZIECI 3 – LETNIE
SCENARIUSZ ZAJĘĆ „WIOSENNE LATAWCE”
DZIECI 3 – LETNIE
TEMAT KOMPLEKSOWY – Podróżować każdy może, na rowerze i motorze
TEMAT DNIA – Wiosenne latawce
Cele ogólne:
 wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosują w
poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia (p.p. IV);
 wdrażanie dzieci do dbania o bezpieczeństwo własne oraz innych (p.p. VI);
 wychowanie przez sztukę – muzyka i śpiew, pląsy i taniec (p.p. VIII);
Cele szczegółowe – dziecko:
 poznaje słowa piosenki;
 obserwuje poruszanie się baloników;
 rytmicznie wypowiada wierszyk;
 kształtuje orientację w schemacie ciała i przestrzeni;
 samodzielnie wykonuje pracę plastyczną;
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1) Spłoszone wróbelki – zabawa orientacyjno – naśladowcza; Dzieci kucają i w rytm
tamburyna stukają paluszkami w podłogę – wróbelki szukają ziarenek. Kiedy
muzyka przyspiesza, „wróbelki” zrywają się do lotu, dzieci wstają, uginają ręce w
łokciach, machają dłońmi, naśladując ruch skrzydeł, i na palcach biegają po sali;
2) Gawron – nauka piosenki; Pierwsza zwrotka, na słowa:
Chociaż gawron trochę siwy, ale jeszcze urodziwy.
Stąpa dzielnie, pierś wypina, jeszcze go się humor trzyma. (dzieci maszerują w kole)
Refren, na słowa:
Gawron, gawron, gawronie, (klaszczą)
drepczesz ładnie koło mnie! (podnoszą wysoko kolana)
Ja cię lubię, a ty mnie, (pokazują na siebie i na gawrona)
gawron, gawron, gawronie. (obracają się dokoła siebie)
Druga zwrotka, na słowa:
A gdy wraca z pól szerokich, (machają rękami jak gawron)
stuka dziobem w szyby okien. (pukają w podłogę lub na niby w okno)
„Nalatałem się po świecie, (machają rękami)
wpuśćcie mnie do domu, dzieci!”. (rozkładają ręce).
Refren jak poprzednio;
3) Do góry! – zabawa z balonikami; podrzucanie i obserwacja spadania, próby
nadmuchiwania. Nauczyciel rozdaje dzieciom nadmuchane balony. Dzieci
podrzucają je wysoko, próbują łapać, podbijać ręką, obserwują ich spadanie. Mogą
spróbować określać położenie swojego balonu – wysoko, nisko. Chętne dzieci
dostają
balony
do
nadmuchania
–
nauczyciel
demonstruje
sposób
nadmuchiwania;
4) Samoloty – ćwiczenia logarytmiczne; Dzieci klaszczą, tupią i uderzają na zmianę
rękami o kolana, wymawiając słowa rymowanki:
Narysuję samoloty, (rytm ćwierćnutowy)
a w nich będą latać koty. (rytm ósemkowy)
5) Helikoptery i śmigłowce – rozmowa kierowana, praca z obrazkiem; Nauczyciel
prezentuje dzieciom ilustracje i zabawki przedstawiające śmigłowce. Pyta, co to za
pojazdy, czym różnią się od samolotów (sposób startowania, wielkość, liczba miejsc
dla pasażerów). Zwraca uwagę na duże śmigło umieszczone na dachu i mniejsze
6)
7)
8)
9)
na ogonie. Opowiada o wykorzystywaniu helikopterów do akcji ratunkowych w
trudno dostępnym terenie – góry, morze;
Startujące i lądujące samoloty – zabawa ruchowa; Dzieci naśladują nauczyciela
– siedzą na piętach, ręce trzymają na kolanach. Zaczynają bardzo niskim głosem
„uuuuu” do coraz wyższego pisku „iiii” – jednocześnie podnoszą ręce do góry.
Następnie obniżają głos, jednocześnie opuszczając ręce na kolana;
Latawce – praca plastyczna, wykonanie latawców;
Na lotnisku – zabawa muzyczna; Dzieci na sygnał nauczyciela naśladują samoloty
lub śmigłowce. Na hasło: Samoloty – dzieci rozkładają szeroko ramiona, poruszają
się najpierw powoli, później biegną. Na hasło: Śmigłowce – dzieci unoszą się z
siadu kucznego, obracają kilka razy dokoła, a następnie biegną przez salę;
Wiosenne latawce – dzieci wraz z latawcami udają się na otwarty teren
(odpowiednio bezpieczny); tam obserwują poruszanie się latawców na wietrze;
nauczyciel organizuje zawody latawców – który latawiec leci najwyżej?.