Scenariusz lekcji j. polskiego w klasie V na

Transkrypt

Scenariusz lekcji j. polskiego w klasie V na
Scenariusz lekcji j. polskiego w klasie V na podstawie mitu "Tułaczka
Odyseusza" Jana Parandowskiego
opracowała Małgorzata Knafel
Temat lekcji: Czy każdy skutek ma przyczynę?
Co ma wspólnego nitka i wątek?
Cele:
•
zapoznanie uczniów z pojęciem WĄTEK .
•
wyodrębnianie wydarzeń stanowiących wątek
•
wskazywanie kilku przyczyn i skutków na schemacie wątku.
Dotychczasowa wiedza i umiejętności uczniów:
odczytanie tekstu z podręcznika, mitu "Tułaczka Odyseusza" Jana
Parandowskiego
i praca z kartą zadaniową. Uczniowie uporządkowali punkty planu ramowego w
odpowiedniej kolejności. Wskazywali na schemacie /mapie miejsca, w których
rozgrywają się przedstawione wydarzenia. Nanosili na mapę
nazwy miejsc i imiona bohaterów związanych z danym miejscem.
Narzędzia TIK oraz cel zastosowania:
Multimedia dla ilustracji bohatera. Wyświetlenie rzutnikiem celów lekcji w
języku ucznia/nacobezu.
Pomoce:
metodniki OK, materiały papiernicze, plastelina, nici, nożyce.
Metody: przekład intersemiotyczny, praca z tekstem, drama, skojarzenia,
ocena koleżeńska ,samoocena.
Formy pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa.
Przebieg lekcji:
1.
Zabawa na powitanie:(Multimedialna prezentacja dla ilustracji
ukazujących bohatera, rysunków na greckich wazach) .
-Czuję się dziś jak Odyseusz , bo ...
-Lubię podróże, ponieważ...
Zabawa na rozgrzewkę: Nauczyciel pyta uczniów:-Z czym wam się
kojarzy: Wstążka, sznurek, ciąg, nitka, wątek(wyjaśniając znaczenie wątku jako
nitki w przyniesionym kłębku wełny)?
3.
Zapisanie tematu lekcji i skojarzeń na tablicy.
4.
Uświadomienie uczniom celów lekcji: wyświetlenie rzutnikiem celów
lekcji w języku ucznia/nacobezu. Rozdanie metodników
2.
5.
Dyżurny rozwiesza wstążkę lub sznurek, grubą nitkę wełnianą na
szerokość klasy.
6. Zawieszanie na nitce znaku sygnalizującego wydarzenie, pytając:
-Jaki to znak początkowego wydarzenia w micie o Odyseuszu?
7.Przygotowanie ilustracji do kolejnych wydarzeń w grupach:
-rozdanie poleceń i proponowanie dowolnej techniki wykonania ilustracji do
kolejnych wydarzeń planu ramowego
-propozycja dla chętnych: dodaj w dymku wypowiedź bohatera.
8.Umieszczenie kolejnych ilustracji , ponumerowanie i zawieszenie
spinaczami do bielizny na nitce przez grupy.
9. Nazwanie powstałego ciągu wydarzeń wątkiem.
Pytania nauczyciela:
Które wydarzenie było przyczyną 3 wydarzenia...?
Które wydarzenie jest skutkiem 4 wydarzenia?
10. Podsumowanie lekcji z uwzględnieniem celów:
Samoocena. Zasygnalizuj światłem zielonym , że potrafisz:
• zdefiniować wątek
•
wyodrębnić wydarzenia stanowiące wątek
• wskazać przyczynę i skutki na schemacie wątku.
• Jeśli uważasz, że musisz sie poprawić, włącz żółte światło.
11. Prośba do chętnego ucznia:
Odgadnij zagadki z tematu lekcji: Czy każdy skutek ma przyczynę?
Co ma wspólnego nitka i wątek?
12. Ocena koleżeńska.
13. Polecenie pracy domowej do wyboru :
1.
Zaprojektuj plakat filmowy do filmu o podróży Odyseusza. Wymyśl tytuł
i pracuj dowolną techniką lub użyj wybranych narzędzi TIK.
2.
Przygotuj konkurs wiedzy o wątku Odyseusza.
3.
Ułóż 10 pytań i zapisz przeprowadzony wywiad z Odyseuszem albo
przeprowadź go w parze.
4.
Zaprojektuj okładkę do komiksu „Tułaczka Odyseusza” (technika
dowolna, na papierze, brystolu lub z zastosowaniem TIK).
5.
Ułóż krzyżówkę, w której wykorzystasz wiedzę o przyczynach i skutkach
wydarzeń, które przeżył Odyseusz.
6.
Ułóż i zapisz horoskop dla Odyseusza w imieniu Ateny, nastawionej
przychylnie do bohatera. Usłyszał go po zakończeniu wojny trojańskiej.
7.
Stwórz krótkie przedstawienie teatrzyku kukiełek lub teatru cieni,
przekształcając wybrany fragment tekstu mitu o Odyseuszu.
8.
Napisz sprawozdanie z lekcji jako własną indywidualną ocenę pracy.
Koniecznie oceń realizację celów lekcji.
9.
W parze lub grupie wykonaj grę dydaktyczną na podstawie poznanych
wydarzeń w tekście „Tułaczka Odyseusza”.