Metadane scenariusza

Transkrypt

Metadane scenariusza
1)
2)Problem „pięknego ciała” w przekazie społecznym
a)1. Cele lekcji
i)a) Wiadomości
Uczeń:
•
zna sposoby wizualizacji ciała w przekazie społecznym,
•
zna poglądy na kwestię ciała w przekazie społecznym,
•
zna powody i konsekwencje deformacji ciała.
ii)b) Umiejętności
Uczeń:
•
uczy się wrażliwości na patologie społeczne związane z traktowaniem ciała ludzkiego w
kontekście społecznym,
•
uczy się dbania o siebie i swoje ciało,
•
nabiera umiejętności dyskutowania o problemie ciała,
•
uczy się wykraczać poza potoczne sposoby rozumienia problemu cielesności,
•
potrafi odnieść filozoficzną wiedzę do problemu praktycznego.
c) Podstawy
Lekcja realizuje podstawę programową w zakresie:
•
celów edukacyjnych – uczy rozpoznawać podstawowe wartości moralne i dokonywać
właściwej ich hierarchizacji.
•
zadań szkoły – uświadamia ważny problem moralny, jakim jest cielesność i pozwala na
rozwijanie umiejętności prezentacji własnego stanowiska w dialogu z innymi,
•
treści – należy do bloku tematycznego „człowiek jako osoba; natura i godność człowieka”,
•
osiągnięć – uczy dokonywania wyboru wartości i tworzenia ich hierarchii.
b)2. Metoda i forma pracy
Wykład, dyskusja wokół problemu.
c)3. Środki dydaktyczne
Reklamy ośrodków chirurgii plastycznej oraz reklamy i zdjęcia prasowe z wizerunkami ciała.
d)4. Przebieg lekcji
i)a) Faza przygotowawcza
Przed zajęciami nauczyciel zbiera materiały potrzebne do ćwiczeń: Reklamy ośrodków chirurgii
plastycznej oraz reklamy i zdjęcia prasowe z wizerunkami ciała. Reklamy powinny być tak dobrane,
aby w różnorodny sposób pokazywały podejścia do ciała kobiecego i męskiego w przekazie
społecznym. Na zajęciach zapoznaje uczniów z tematem lekcji i informuje o celu zajęć.
ii)b) Faza realizacyjna
1. Nauczyciel pokazuje zdjęcia reklamowe z wykorzystaniem męskiego i kobiecego ciała. Prosi
uczniów o opisanie tych zdjęć i opinie, czy zdjęcia im się podobają i dlaczego oraz żeby określili
najczęstsze sposoby prezentacji ciała w reklamie ogólnie.
2. Nauczyciel prosi uczniów o skomentowanie następujących zagadnień:
•
reklamy wykorzystujące ciała kobiet pokazują brak szacunku dla kobiet,
•
w naszym społeczeństwie ważniejsze jest, kto jak wygląda niż to, kim jest,
•
sprzedaż magazynów i gazet pokazujących półnagie i nagie kobiety powinna zostać zakazana
3. Nauczyciel prosi aby uczniowie w parach przedyskutowali odpowiedzi na następujące pytania:
•
Czy wybierasz przyjaciela ze względu na to, jak wygląda?
•
Czy chciałbyś wyglądać jak ktoś inny? Dlaczego tak/nie?
•
W jaki sposób zmieniające się kanony mody wpływają na okaleczanie lub deformowanie ciała?
Podaj przykłady takiego okaleczania.
•
Czy zgadzasz się z powiedzeniem „jak cię widzą, tak cię piszą”?
Następnie uczniowie wspólnie w klasie dzielą się swoimi wnioskami i przemyśleniami.
4. Nauczyciel prosi, aby uczniowie podali przykłady związku problemu „pięknego ciała” z pojęciami
wyzysk, eksploatacja, seksizm.
iii)c) Faza podsumowująca
Nauczyciel rozdaje reklamówki ośrodków operacji plastycznej (z informacjami o przeprowadzanych
zabiegach). Prosi uczniów o odpowiedzenie na związane z nimi pytania:
•
Dlaczego ludzie decydują się na tego typu zabiegi?
•
Czy uważacie, że takie zabiegi są bolesne?
•
Jakie indywidualne i społeczne konsekwencje może mieć poddawanie się takim zabiegom?
•
Czy uważasz, że nakłanianie w szczególności kobiet do utrzymywania odpowiedniego wyglądu
w naszym społeczeństwie jest moralnie poprawne?
e)5. Bibliografia
1. Hyży E., Kobieta, ciało, tożsamość, Universitas, Kraków 2003.
2. Jakubowska A., Ciało żeńskie-męskie-nijakie, Katedra 1/2001.
3. Jenkins J., Contemporary Moral Issues, Heinemann, Oxford 1994.
4. Jenkins J., Introducing Moral Issues, Heinemann, Oxford 1994.
f)6. Załączniki
Brak.
g)7. Czas trwania lekcji
45 minut
h)8. Uwagi do scenariusza
Jest to lekcja, którą należy poprzedzić zajęciami ze „znaczenia ciała w naszym życiu” (zob. odrębny
konspekt).

Podobne dokumenty