Scenariusz lekcja POL

Transkrypt

Scenariusz lekcja POL
Multilingual lesson – „Parlez l’europeen - Cours de langues étrangères pour tous”
Opracowanie: Anna Musiałowska, Magdalena Szymańska, Agata Lewandowska
Data: 17 kwietnia 2013
9.45 – 11.15
Cele ogólne: ukazanie bogactwa językowego Unii Europejskiej poprzez zestawienie i
porównanie wybranych zagadnień językowych.
Cele szczegółowe:
Uczeń zna:
-
Formy powitań w Polsce, Niemczech, Anglii, Francji, Hiszpanii,
Nazwy kolorów po francusku, angielsku, polsku, niemiecku, hiszpańsku,
Łamańce językowe z Polski, Francji, Hiszpanii, Niemiec,
Liczby w języku niemieckim.
Uczeń potrafi:
-
Przywitać się i przedstawić po francusku, angielsku, polsku, niemiecku, hiszpańsku,
Dopasować nazwy kolorów do właściwych języków,
Przeczytać łamańce językowe w różnych językach,
Policzyć do 100 po niemiecku,
Prowadzić proste dialogi w języku niemieckim,
Powiedzieć po hiszpańsku co lubi, a czego nie.
Metody nauczania: objaśnienie, aktywizująca, eksponująca.
Środki dydaktyczne: tablica interaktywna, fotokopie ćwiczeń, gra dydaktyczna, internet.
Formy pracy:
indywidualna, grupowa.
Czynności nauczyciela:
Wita się z uczniami i krótko przedstawia cele lekcji.
Prosi uczniów o zapisanie na tablicy powitań i zdania „nazywam się...” w językach
określonych przez narodowości osób ze zdjęć. Uczniowie zadają pytania innym, w języku w
którym pisali.
Dzieli uczniów na 5-6 osobowe grupy, rozdaje kserokopie ćwiczenia i prosi o dopasowanie
nazw kolorów do poszczególnych języków oraz o ułożenie ich w kolejności.
Rozdaje uczniom w grupach kserokopie z łamańcami językowymi. Prosi uczniów o
odczytanie łamańców.
Nauczyciel języka niemieckiego prosi uczniów o wskazanie niemieckojęzycznych nazw
państw.
Prezentuje liczby od 1-10, odtwarza nagranie i prosi o powtórzenie liczb.
Prezentuje zdjęcia i prosi o podanie ilości rzeczy znajdujących się na nich.
Rozdaje uczniom kserokopie, prosi o ułożenie zdjęć samochodów w kolejności w jakiej
podawane są ich numery rejestracyjne. Odtwarza nagranie.
Prosi uczniów o odtworzenie scenki na podstawie nagrań z poprzedniego zadania.
Prezentuje liczby od 11-100, odtwarza nagranie, prosi o powtórzenie.
Prosi uczniów o zaznaczenie usłyszanych liczb.
Uczniowie podzieleni na dwie grupy czytają liczby dwu i trzycyfrowe. Zmiana grupy
następuje po popełnieniu błędu. Wygrywa drużyna, która odczyta ostatnią liczbę.
Prosi o połączenie liczb zapisanych cyframi z ich słownymi odpowiednikami.
Zabawa językowa w „Lotto”.
Nauczyciel języka hiszpańskiego prezentuje czasownik „gustar” i wybrane nazwy potraw w
języku hiszpańskim.
Dzieli uczniów na cztery grupy i rozdaje karty z nazwami potraw. Uczniowie utrwalają
zwroty związane z upodobaniami żywieniowymi w formie gry językowej. Prowadzą krótkie
dialogi zgodnie z poleceniem wyrzuconym kostką.
Nauczyciel języka angielskiego prezentuje poprzez krótki film wyrazy dźwiękonaśladowcze.
Utrwalenie poznanego słownictwa w ćwiczeniach i krótkich dialogach.
Prezentacja wybranych idiomów w języku angielskim.
Praca w grupach. Uczniowie wykonują ćwiczenia utrwalające poznane zwroty i słownictwo.
Uczniowie żegnają się używając zwrotów w różnych językach.