scenariusz zajec radzenia sobie z agresja

Transkrypt

scenariusz zajec radzenia sobie z agresja
INFORMACJE DLA TRENERÓW
SCENARIUSZE ZAJĘĆ RADZENIA SOBIE Z AGRESJĄ I PROFILAKTYKI
WYSTĘPOWANIA AGRESJI ZWIĄZANEJ Z OBECNOŚCIĄ DZIECI UCHODŹCÓW W
GRUPIE, DO PROJEKTU „SZKOŁA – POCZĄTEK INTEGRACJI” STOWARZYSZENIA VOX
HUMANA.
Celem zajęć jest wyeliminowanie lub ograniczenie w stopniu znacznym
występowania agresji w grupach dzieci i młodzieży złożonych z Polaków
i uchodźców. Sposobem osiągnięcia zamierzonego celu jest między innymi
zrozumienie przyczyn pojawiania się niepożądanych zachowań oraz nauczenie
dzieci zarówno polskich jak i uchodźczych zachowań obniżających poziom agresji lub
ją eliminujących.
Podstawa pracy: Wśród czynników wyzwalających agresję u dzieci
uchodźczych należy zwrócić uwagę na ich wcześniejsze doświadczenia i przeżycia w
kraju pochodzenia. Często są to dzieci, które były w swoich ojczyznach świadkami
przemocy, łamania obowiązujących zasad. Tego rodzaju doświadczenia powodują,
że dzieci nie mają właściwych modeli zachowania, funkcjonują zgodnie z tym czego
same doświadczały. Wydaje im się, że świat właśnie tak jest skonstruowany, że
opiera się on na przemocy a prawem powszechnie obowiązującym jest „prawo
silniejszego”.
Następnym czynnikiem kształtującym zachowania dzieci jest sytuacja, w której
znajdują się po opuszczeniu swojego kraju. Często jest tak, że nie pozostają one
w jednym miejscu a wędrują z rodzinami po różnych krajach w poszukiwaniu
lepszego
życia.
Chodzą
w różnych
miejscach
do
różnych
szkół,
muszą
dostosowywać się do różnych modeli zachowania i obyczajów panujących w grupie.
Nie sprzyja to wytworzeniu spójnego i bezpiecznego systemu wartości. Jego brak
powoduje frustrację potrzeby bezpieczeństwa, frustracja zaś jest czynnikiem
generującym zachowania agresywne.
Projekt „Szkoła – początek integracji jest współfinansowany przez Europejski Fundusz na
rzecz Uchodźców i Budżet Państwa.
Należy również pamiętać o różnicach kulturowych między Polską a krajami
pochodzenia dzieci uchodźców. Poza europejskim kręgiem kultury przemoc i agresja
nie jest tak piętnowana społecznie jak w naszym kraju. Na przykład w krajach
kaukaskich stosowanie pewnej przemocy przez starszych wobec młodszych jest
przyjętą metodą wychowawczą. Odzwierciedlają ją dzieci w swoich zachowaniach
również wobec rówieśników czy młodszych kolegów. Również uzyskiwanie pozycji
wśród chłopców, w grupie rówieśniczej bardziej bezpośrednio związane jest
z zachowaniem, w naszej kulturze traktowanym już jako agresywne takimi jak bójki
na niby, przepychanie i inne formy demonstrowania dominacji fizycznej.
Jednym z istotnych czynników generujących zachowania agresywne są
integralne błędy zawarte w systemie przyjmowania uchodźców w naszym kraju.
Dzieci uchodźców, kiedy tylko przyjadą do Polski mają obowiązek rozpocząć naukę
w szkołach. Nie ma znaczenia stopień znajomości języka polskiego. Nie trudno
domyślić się, że jest on najczęściej zerowy. Niektóre z dzieci znają język rosyjski co
ułatwia porozumiewanie się z niektórymi spośród nauczycieli, ale nie daje to
możliwości swobodnego uczestnictwa w grupie klasowej i szkolnej. Dzieci, nawet
zdolne i pracowite (a oczywiście nie wszystkie takie są) siedzą na lekcjach nie mając
stosownych, a w wielu przypadkach żadnych podręczników, nie rozumiejąc co mówi
nauczyciel i w końcu nie mogąc zaprezentować swoich wiadomości i uzyskać
pochwały nauczyciela i szacunku grupy. Poza tym po prostu nudzą się podczas
lekcji. Taka sytuacja również wywołuje frustrację i – zwłaszcza u chłopców – chęć
uzyskania szacunku i sympatii grupy w inny sposób. M.in. poprzez zachowania
agresywne.
Dopiero mając to wszystko co powyżej w pamięci, można poszukiwać form
pracy ograniczającej zachowania agresywne.
Projekt „Szkoła – początek integracji jest współfinansowany przez Europejski Fundusz na
rzecz Uchodźców i Budżet Państwa.
Ćwiczenie 1
Cel:
Przybliżenie
dzieciom
polskim
kraju
pochodzenia
ich
kolegów uchodźców.
Podniesienie rangi dzieci uchodźców wobec ich rówieśników – obniżenie poziomu
frustracji, tym samym profilaktyka zachowań agresywnych.
Potrzebne:
Pokaz slajdów (prezentacja multimedialna) przedstawiająca kraj, z którego pochodzą
dzieci uchodźców, w grupie z którą pracujemy.
Przebieg:
Prowadzący prezentuje pokaz uzupełniając go informacjami na temat tego co dzieci
oglądają. Opowiada ciekawostki, to co dla dzieci może być atrakcyjne w obcej
kulturze. Stara się to robić w sposób ciekawy i zachęcający. Odwołuje się do pamięci
i doświadczeń dzieci pochodzących z danego kraju. Np. mówiąc o regionalnych
potrawach pyta dzieci czy jadły to w domu, czy mama to przygotowuje, czy to lubią,
jeśli nie to jaka regionalna potrawa im smakuje. Można zaproponować, żeby dzieci
coś przyniosły do szkoły (jeśli wykonanie potrawy byłoby możliwe np. w ośrodku dla
uchodźców) i poczęstowały kolegów, albo żeby przekazały przepis.
Prezentacja ma pokazać, że kraj z którego pochodzą uchodźcy jest fajny i normalny,
że są tam różne atrakcje, których my nie mamy, a którymi można się pochwalić.
Ćwiczenie 2
Potrzebne:
kartki do rysowania, kredki, flamastry, wcześniejsze obejrzenie prezentacji o danym
kraju.
Przebieg:
Na podstawie wcześniej obejrzanej prezentacji dzieci rysują to co im się w niej
najbardziej podobało. Po skończeniu pracy każdy pokazuje swój rysunek grupie i
opowiada co na nim jest i dlaczego wybrał właśnie to do narysowania.
Projekt „Szkoła – początek integracji jest współfinansowany przez Europejski Fundusz na
rzecz Uchodźców i Budżet Państwa.
Ćwiczenie 3
Cel:
Jasne zaprezentowanie norm, które obowiązują w polskiej szkole.
Potrzebne:
Kartki, długopisy, flamastry, tablica do pisania i rysowania.
Przebieg:
Prowadzący, w rozmowie z dziećmi, ustala normy obowiązujące w polskiej szkole.
Dzieci muszą współuczestniczyć w dyskusji i mieć poczucie, że one te normy
opisują, zadaniem prowadzącego jest tak pokierować dyskusją, żeby normy, których
chce dzieci nauczyć zostały uwzględnione.
Prowadzący spisuje normy na tablicy. Następnie dzieci na kartkach rysują,
wymyślone przez siebie symbole dla każdej z norm. Prowadzący zbiera wszystkie
propozycje i odbywa się głosowanie, który symbol przyjąć jako obrazujący daną
normę.
Dobrze jest dyskutować o normach, dlaczego są takie a nie inne, omówić różnice
w normach obowiązujących w polskiej szkole a tymi, które poznały dzieci uchodźców
w swoim kraju lub w krajach, w których uczęszczały do szkół. Dzieci mogą normy
krytykować, jednak konieczność ich przestrzegania, nie może podlegać dyskusji.
Lepiej jest wybrać tylko kilka najważniejszych i niepodważalnych norm niż dać ich
wiele nieważnych i często nie przestrzeganych.
Można też przeprowadzić rozmowę o konieczności stosowania norm w ogóle
i pokazać dzieciom, że ich brak doprowadziłby do totalnego chaosu i niemożności
porozumienia się i zaufania drugiemu człowiekowi.
Konieczne jest aby w tej zabawie uczestniczyły na równych prawach dzieci nie
znające języka polskiego, dlatego dobrze gdyby prowadzącemu towarzyszył asystent
kulturowy który dbałby o to aby wszystkie dzieci wszystko rozumiały i wiedziały
o jakich normach jest mowa oraz co oznaczają symbole.
Projekt „Szkoła – początek integracji jest współfinansowany przez Europejski Fundusz na
rzecz Uchodźców i Budżet Państwa.
Ćwiczenie 4
Potrzebne:
Wydrukowane kartki z symbolami z poprzedniego ćwiczenia określającymi daną
normę np. „w szkole nie biegamy”, „w szkole nie bawimy się w bójki”, „mówimy dzień
dobry”, „zmieniamy obuwie” itp. poza symbolem na kartce powinien być bardzo krotki
opis normy w języku polskim i w językach dzieci uchodźców z danej szkoły. taśma
klejąca, lub coś za pomocą czego rozwiesimy kartki na ścianach, drzwiach itp.
w klasie i szkole.
Przebieg:
Dzieci, z pomocą prowadzącego jeszcze raz przypominają znaczenie norm i sposób
ich przestrzegania. Następnie grupa wraz z prowadzącym zastanawia się gdzie
najlepiej byłoby rozmieścić
kartki z symbolami, aby dobrze
przypominały
o konieczności pilnowania norm. Wszyscy razem idą i rozmieszczają kartki
w wybranych miejscach.
To ćwiczenie nie tylko uczy norm, ale także pozwala dzieciom uchodźców poczuć się
w szkole bardziej „u siebie”. Przestrzeganie norm „u siebie” jest bardziej naturalne
niż w miejscu, które nie jest „moje”, na które nie mam wpływu, które ode mnie nie
zależy.
Ćwiczenie 5
Cel:
Rozładowanie napięcia i upuszczenie energii, której pełne są dzieci po siedzeniu
w ławkach (zwłaszcza na nudnej lekcji, o czym było wyżej). Możliwość pokazania
pewnych umiejętności, w których nie ma znaczenia język, kraj pochodzenia a jedynie
własna sprawność i wyćwiczenie. Ćwiczenie, szczególnie chłopcom, daje możliwość
ustalenia hierarchii w grupie, bez konieczności prowadzenia „bójek korytarzowych”
Potrzebne:
Materace gimnastyczne, duża sala – sala gimnastyczna, korytarz, duża klasa.
Przebieg:
Projekt „Szkoła – początek integracji jest współfinansowany przez Europejski Fundusz na
rzecz Uchodźców i Budżet Państwa.
Organizujemy zawody sportowe. Dzieci mogą wybrać sobie dyscyplinę albo może
ją wybrać prowadzący. Dobre by były np. zapasy przeprowadzane w zgodzie ze
ściśle narzuconymi regułami mającymi na względzie bezpieczeństwo uczestników.
Jest to sport namiętnie uprawiany w krajach Kaukazu (a stamtąd pochodzi większość
uchodźców). W ten sposób chłopcy obcokrajowcy nie tylko pokazują własną
sprawność, ale mogą poczuć dumę narodową związaną ze sportem. Można także
przeprowadzić zawody jedynie w grupie chętnych (tych, którzy czują, że potrafią coś
pokazać), reszta grupy może kibicować.
Ćwiczenie 6
Cel:
Uzmysłowienie polskim dzieciom, jak bardzo trudno jest nauczyć się ich kolegom
z innych krajów języka polskiego, ile muszą włożyć w to pracy i wysiłku, uszanowanie
ich nawet niewielkich sukcesów w tym zakresie. Możliwość pokazania kompetencji
językowych uchodźców, tym samym podniesienie ich rangi w grupie czyli profilaktyka
zachowań agresywnych.
Potrzebne:
Kartki, długopisy, tablica do pisania lub wydrukowane na dużych planszach alfabety
polski i języków, którymi posługują się uchodźcy. Może też być alfabet rosyjski bo
wygląda zupełnie inaczej niż polski a wielu uchodźców zna ten język. Alfabety
piszemy na tablicy (lub rozmieszczamy plansze z literami) tak aby pod polską literą
znajdował się jej odpowiednik z alfabetu rosyjskiego czy np. gruzińskiego.
Przebieg:
Prowadzący tłumaczy co robi, że są to różne alfabety. Zwraca uwagę, jak odmienne
są litery, sposób czytania itp.. Dzieci na kartkach piszą drukowanymi litrami swoje
imię i nazwisko. Następnie korzystając z alfabetów z tablicy piszą je używając liter
z innych alfabetów. Dobrze żeby w prowadzeniu tego ćwiczenia uczestniczyła osoba
znająca język polski i języki uchodźców (asystent kulturowy), wówczas można
rozszerzyć zabawę w poznawanie i zapisywanie rożnymi alfabetami takich zwrotów
jak dzień dobry czy dziękuję.
Projekt „Szkoła – początek integracji jest współfinansowany przez Europejski Fundusz na
rzecz Uchodźców i Budżet Państwa.
Wiele innych zabaw językowych można znaleźć w naszych wcześniejszych
scenariuszach.
Profilaktyka zachowań agresywnych ze strony dzieci uchodźców to przede
wszystkim pomoc w ich adaptacji w nowym środowisku. Dbanie o to aby czuli się we
właściwym miejscu i właściwie docenieni. Wiele zależy od podejścia poszczególnych
nauczycieli podczas lekcji, ale nie jest to już obszar ćwiczeń przeprowadzanych
z dziećmi. Trenerzy dzięki swojej wiedzy i znajomości specyfiki funkcjonowania dzieci
uchodźców,
dzięki
zrozumieniu
różnic
kulturowych,
mogą
podpowiadać
nauczycielom rozwiązania, z których nauczyciele wedle własnej chęci i możliwości
mogą korzystać. Powyższe ćwiczenia są możliwe do wykonywania w klasach także
przez nauczycieli.
Projekt „Szkoła – początek integracji jest współfinansowany przez Europejski Fundusz na
rzecz Uchodźców i Budżet Państwa.

Podobne dokumenty