Scenariusz zajęć przeprowadzonych 26.01.2011 w grupie 4

Transkrypt

Scenariusz zajęć przeprowadzonych 26.01.2011 w grupie 4
Scenariusz zajęć
przeprowadzonych 26.01.2011
w grupie 4- latków
Prowadząca: Katarzyna Jajszczak
Temat kompleksowy: Bal karnawałowy
Temat zajęcia: Słuchanie wiersza B. Szelągowskiej „Bal przebierańców”
Cele ogólne:
Poznawczy: Zapoznanie ze zwyczajem przebierania się na bal karnawałowy
Kształcący: Rozwijanie umiejętności określania połoŜenia przedmiotu w przestrzeni.
Wychowawczy: Zachęcanie dzieci do wspólnej, zgodnej zabawy podczas balu
karnawałowego.
Metody:
słowna
oglądowa
praktyczna
metoda „Pedagogiki zabawy"
metoda Rudolfa von Labana
Formy pracy:
grupowa
indywidualna
Środki dydaktyczne: balony, serpentyny, maski, obrazki, stroje, napisy do globalnego
czytania(balon, maska, serpentyna, bal przebierańców, bal karnawałowy)
Przebieg:
I. Część wstępna
1.Zabawa na powitanie „Podajmy sobie rączki”- metoda według „Pedagogiki zabawy”
2.Rozmowa wstępna
Co to jest karnawał?
3. Wiersz B. Szelągowskiej „Bal przebierańców”
1.Zatańczmy krakowiaka!
Zatańczmy raz i dwa…
Dziś wielki dzień w przedszkolu!
Zabawa huczna trwa!
2.Migają, błyszczą stroje.
Król tańczy i królowa,
KsięŜniczki, królewicze…
Korony lśnią na głowach.
3.Konkursy i zabawy!
Wesoła gra muzyka!
A pani-jak czarodziej:
Tu zjawia się, tam znika!
4Raz! Dzieci robią kółko!
Dwa! szybko tworzą łańcuch!
To nie jest zwykły bal.
To bal jest przebierańców
Rozmowa inspirowana wierszem
N:O jakim balu była mowa w wierszu?
Dz: O Balu Przebierańców
N:Co to jest bal przebierańców?
Dz: To jest taki bal na którym dzieci, ludzie przebierają się w róŜne stroje.
N:Po co ludzie dzieci przebierają się na bal?
Dz: Propozycje dzieci
Wyjaśnienie przez N:Od bardzo dawna panuje taki zwyczaj Ŝe w karnawale ludzie przebierają
się w róŜne postacie. Postacie które mają rozweselać ludzi, rozśmieszać, bawić ich.
Przedstawienie kilku ciekawostek, obrazków.
N:Pamiętacie za kogo przebrane były dzieci w naszym wierszu?
N: Co robią dzieci na balu?
Dz: Bawią się , tańczą
N:Jaką muzykę moŜna usłyszeć na balu?
N:Jak powinny bawić się dzieci na balu?
N: Nauczyciel zapowiada, Ŝe w przedszkolu odbędzie się bal przebierańców
Cel wychowawczy :Zachęcanie dzieci do wspólnej, zgodnej zabawy podczas balu
karnawałowego.
4.Przerwa śródlekcyjna: Piosenka „W karnawale” Doroty Gellner
W karnawale, w karnawale
Nie siedzimy w domu wcale.
Przymierzamy wstąŜki, szale,
Wybieramy się na bale.
Ref: Kolorową maskę bierz,
Baw się z nami, jeśli chcesz.
W karnawale, w karnawale,
Przystrojone wszystkie sale.
Dookoła przebierańcy,
kaŜdy skacze, kaŜdy tańczy.
5. Zabawa „Zaczarowane pudełko”. Poznanie rzeczy, które potrzebne są do
zorganizowania balu karnawałowego.
Nauczycielka oznajmia dzieciom, Ŝe tajemniczy gość przyniósł ze sobą dla nas
zaczarowane pudełko, w którym są róŜne rzeczy. Na pudełku znajduje się napis- „Co
to za przedmioty, które w karnawale dzieci chętnie biorą ze sobą na bale?”
Wybrane dzieci wyciągają z pudełka po jednej rzeczy. (balon, maska, serpentyna,)
Określają, co to jest i do czego słuŜy?
N:*Podskocz tyle razy ile jest serpentyn
*Analiza i synteza słuchowa wyrazów
-balon,
- Dzieci wypowiadają wyrazy z podziałem na sylaby.
-Dzieci podejmują próbę wyodrębnienia głoski „B” w nagłosie.
N:Klaśnij tyle razy, ile jest balonów
-maska,
Dzieci wypowiadają wyraz z podziałem na sylaby.
N: Tupnij tyle razy, ile jest masek
Na koniec nauczycielka znajduje na dnie pudełka niespodziankę. Nauczycielka oznajmia, Ŝe
w pudełku znajduje się czarodziejska róŜdŜka .
N:Sprawdzimy czy ona potrafi czarować, Ŝeby się przekonać dzieci muszą zamknąć oczy
( zwrócenie uwagi dzieciom ,gdy ktoś nie zamknie oczu czary nie zadziałają)
6.Zabawa z KLAUNEM-rozwijanie umiejętności wspólnej zabawy
Nauczyciel zamienia się w KLAUNA
(Dzieci otwierają oczy)
-Dzień dobry dzieci jestem klaunem
Przybiegłem do was w odwiedziny!
Mam wstąŜeczki , serpentyny
Nut wesołych dwie kieszenie
Do zabawy i do tańca zaproszenie.
Mam dla was drobny upominek, który przyda się nam do zorganizowania balu w naszej
grupie .KaŜde dziecko dostaje maskę.
7.Zabawa integracyjna „Rozruszanka”
Sprawdzimy czy wszystkie dzieci zabrały ze sobą do zabawy
Ręce? (machamy)
Nogi? (tupiemy)
Głowy (potrząsamy)
Bioderka (kręcimy)
8.Zabawa „Bal”- z zastosowaniem metody twórczej R. Labana.
N:Wyobraźcie sobie jesteśmy na wielkim balu.
Tańczymy tak, jak podpowiada nam muzyka.
(N: Puszcza fragmenty utworów)
To nie koniec naszej zabawy: Przygotowałem dla was kolejną niespodziankę-Klaun
wręcza dzieciom balony.
9.Zabawa: Balonik słucha naszych poleceń – ćwiczenie umiejętności określania
połoŜenia przedmiotów w przestrzeni.
Dzieci wykonują polecenia nauczycielki kładąc balonik względem własnego ciała:
PołóŜcie balonik przed sobą, za sobą, obok siebie?(z prawej strony , z lewej strony,)
Podnieście balonik do góry, opuście na dół .
Wasz balonik zasypia a wy razem z nim.
Nauczyciel dzwoni dzwoneczkiem , budzi dzieci. Prosi dzieci aby odłoŜyły balony, bo
ma bardzo ciekawe zadanie dla nich.
10. Działalność indywidualna dzieci (praca przy stolikach)-ćwiczenia sprawności
manualnej
N: Kto odwiedził dzieci dzisiaj w przedszkolu? Co przyniósł im w prezencie?
Pokoloruj guziki klauna w następujący sposób:
Z dwiema dziurkami na niebiesko, a czterema- na Ŝółto. Pokoloruj balony
Zwrócenie uwagi dzieciom Ŝe są róŜne karty pracy, kaŜdy wykonuje według polecenia
nauczyciela.
11.Zabawa o-p „Sprzątamy balony”. Przy dźwięku tamburyna, dzieci biegają po sali
miedzy rozrzuconymi nadmuchanymi balonami. Na dźwięk trójkąta kaŜde dziecko
podnosi wybrany balon i podrzuca nim do momentu, gdy ucichnie dźwięk instrumentu.
Zabawę powtarzamy.
Zakończenie zajęć: Przekazanie Ŝyczenia miłej, radosnej, zabawy na naszym balu.
Zagadnienia programowe
-Uczestniczenie we wspólnych zabawach str 18
- Śpiewanie piosenek razem z osobą dorosłą (str. 48)
-Uczestniczenie w zabawach organizowanych przez nauczyciela, dających dziecku satysfakcję i
radość. (str 34)
-Powtarzanie z pamięci wierszy, rymowanek, piosenek w połączeniu z ruchem (str 35)
-Określanie połoŜenia przedmiotów w przestrzeni (str 38)
Zagadnienia z Podstawy Programowej Wychowania przedszkolnego
Obszar 1.- 1), 2)
Obszar 3. -3)
Obszar 5-3)
Obszar 7.-1,2)
Obszar 8-1)
Obszar 13-4)

Podobne dokumenty