zobacz

Transkrypt

zobacz
Scenariusz zajęć przeprowadzonych przez Paulinę Dębiec w świetlicy w Zespole
Szkół w Niewiadowie
Temat zajęć: Być optymistą – cóż to znaczy?
• Cel ogólny:
- uświadomienie uczniom znaczenia optymizmu w życiu człowieka
Cele operacyjne:
Uczeń potrafi:
− wymienić cechy i zachowania optymisty
− po wysłuchaniu tekstu „Paulinka” określić wpływ uśmiechu na zachowania
bohatera utworu
− wymienić reguły z opracowanego w grupie kodeksu dobrego dowcipu
• Metody:
- pogadanka, opowiadanie, obserwacja, muzyczna ekspresja ruchowa, rundka,
swobodne wypowiedzi dzieci
• Formy pracy: zbiorowa, grupowa, indywidualna
• Środki dydaktyczne:
Tekst opowiadania „Pogodynka Paulinka”, teksty wybranych pląsów muzyczno –
ruchowych, tekst piosenki Majki Jeżowskiej „Od rana mam dobry humor”, makiety
słoneczek, ulubiona maskotka lub poduszka, markery, mazaki, kolorowy oraz biały
blok techniczny formatu A – 3, rozdział „Szczęście, optymizm, humor” [w:] I.
Koźmińskiej, E. Olszewskiej „Z dzieckiem w świat wartości”, żelazko, sok z
cytryny, pędzelek, chusta animacyjna
•
Przebieg zajęć:
1. Powitanie dzieci przez nauczyciela
„Witam Was! Wszyscy są? To cudownie! Zaczynamy!”
2. Doświadczenie z cytryną
Na jednej z białych kartek, pędzelkiem zanurzonym w soku z cytryny, rysujemy
uśmiechniętą twarz, na drugiej – smutną. Wyjaśniamy, że kartki symbolizują dwie
osoby – podobne do siebie, mogą one np. dostawać takie same stopnie, mieć tych
samych przyjaciół, być miłe, cenione w klasie itd. W tym momencie przykładamy
nagrzane
żelazko
(symbolizujące
nasze
trudności,
smutki
i niepowodzenia). Pokazujemy dzieciom kartki, na których widać rysunki
i wyjaśniamy, że w przypadku trudności ujawnia się nasza prawdziwa postawa, która
decyduje o tym, czy łatwo pokonujemy wszelkie życiowe przeszkody.
3. „Powiedz, co miłego przydarzyło ci się w ostatnim czasie” - rundka.
1
Dzieci, podając sobie poduszkę, bądź też ulubioną maskotkę mówią o tym, co miłego
przydarzyło im się w ostatnim czasie? Opowiadają o tym, jak się wtedy czuły?
4. „Misie dwa”
Uczniowie dobierają się w pary. Następuje wspólne wykonują pląs „Misie dwa” (zał.
nr 1). Wykorzystujemy przy tym ustalony wcześniej układ choreograficzny.
5. „Pogodynka Paulinka” - Odczytanie przez nauczyciela opowiadania (zał. nr 2).
Rozmowa kierowana na temat w/w tekstu:
−
Kto występuje w tekście?
−
Jak zmieniło się zachowanie Filipa?
−
Kto pomógł chłopcu w tej zmianie?
−
Co to znaczy, że uśmiechem umiemy czarować?
6. „Od rana mam dobry humor”
−
nauka piosenki Majki Jeżowskiej (zał. nr 3). Śpiew w wykonaniu nauczyciela,
zapoznanie dzieci z tekstem oraz melodią w/w utworu.
−
wspólny taniec do w/w piosenki (proponowany taniec z żółtymi oraz różowymi
balonami symbolizującymi radość).
8. „Jak zachowuje się optymista i co może powiedzieć?” - burza mózgów
Dzieci podzielone na grupy zapisują swoje pomysły na promyczkach słońca. Po
zapisaniu dzieci ozdabiają buzię słoneczka swojej grupy, tworząc przy tym
świetlicową galerię „optymistycznych słoneczek”.
9. „Sałatka dobrego humoru”.
Siad skrzyżny (do zabawy można wykorzystać również chustę animacyjną).
Zamieniają się miejscami te dzieci, które np.: często się uśmiechają, mają dzisiaj
dobry humor, nie lubią się kłócić, złościć się na innych itd. itp.
10. „Pokaż swoją radość” - zabawa dramowa. Każde z dzieci pokazuje koleżankom
i kolegom, w jaki sposób okazuje na co dzień swoją radość.
11. „Kodeks dobrego dowcipu” – burza mózgów
Dzieci podają swoje pomysły - reguły, następnie same, bądź też przy pomocy
nauczyciela zapisują je na specjalnie wyeksponowanej planszy.
12. Zakończenie:
− Ewaluacja zajęć, rundka: Każdy z uczniów kończy następujące zdanie:
„Dzisiejsze zajęcia...”
− Oklaski, podziękowanie za wspólną zabawę, wspólnie spędzony czas,
wymiana uśmiechów, pożegnanie śpiewaną rymowanką „Słoneczko” (zał. nr
4).
2
Załączniki:
Zał. nr 1 – tekst pląsu „Misie dwa”
Misie dwa – x 3
Misie szare, misie bure, obydwa.
I kochają się te misie.
I podają sobie pysie.
Misie dwa – x 3
Zał. nr 2 – tekst opowiadania ”Pogodynka Paulinka”
Nie tak dawno, nie tak daleko od nas, mieszkał sobie chłopiec imieniem Filip. Niby
nic w tym dziwnego, ale wyobraźcie sobie, że nasz Filip niczym nie umiał się cieszyć!
Jego buzia każdego dnia przypominała gradową chmurę, dlatego też z Filipem tak
naprawdę nikt nie chciał się bawić oraz spędzać wolnego czasu. Koledzy i koleżanki
nie lubili, jak chłopiec swoimi kaprysami, marudzeniem, narzekaniem oraz wiecznym
niezadowoleniem z tego, co dzieje się dookoła, potrafił zepsuć nawet najciekawszą i
najfajniejszą pod słońcem zabawę! Nic pewnie nie zmieniłoby się, gdyby nie jedna
sytuacja, jaka miała miejsce w klasie, do której uczęszczał nasz bohater...Otóż w
marcu, wraz z nadejściem wiosny do klasy dołączyła nowa uczennica – Paulinka,
która właśnie się przeprowadziła. Dziewczynka szybko dała się poznać jako osoba
niezwykle miła, sympatyczna, chętna do pomocy, a co najważniejsze – zawsze
uśmiechnięta! Klasa szybko obdarzyła nową koleżankę przydomkiem „Pogodynka”,
który doskonale do niej pasował...Dziewczynka była jednak nie tylko pogodna, ale też
mądra, bystra, miała w sobie wielki skarb - złote serduszko....Szybko zauważyła, jak
zachowuje się Filip, niewiele myśląc, pobiegła do pani wychowawczyni, aby wspólnie
ustalić plan, jak skutecznie poprawić chłopcu humor. Nauczycielka chętnie
przystąpiła na taką propozycję. Już następnego dnia w klasie nastąpiło wielkie
poruszenie! Na ławce Filipa czekało namalowane specjalnie dla niego wielkie,
roześmiane słoneczko. Tuż obok biurka pani, smacznie zajadała marchewkę śliczna,
mała, puszysta świnka morska, która była ulubionym zwierzątkiem naszego bohatera.
Żadna zabawa nie odbyła się już bez udziału Filipa, a każdego ranka chłopiec mógł
liczyć na piękne uśmiechy swoich koleżanek oraz kolegów! W tym momencie zaczęły
działać czary! Pochmurna dotąd twarz Filipa okryła się pięknym uśmiechem.
Chłopiec przestał marudzić, krzywić się i narzekać, a pozostałe dzieci tak jak
„Pogodynka Paulinka” poznały się na tym, że Filip to znakomity kolega! I Wy
Kochani również możecie zaczarować świat wokół siebie – wystarczy tylko się
uśmiechnąć, to naprawdę nic nie kosztuje!
Zał. nr 3 - tekst piosenki Majki Jeżowskiej „Od rana mam dobry humor”
E - jo, e - jo
Jupi – ja - jej, jupi – ja - jej
E - jo, e - jo
Jupi – ja - jej, jupi – ja - jej!
Od rana mam dobry humor
Do przechodniów na ulicy śmieję się
3
I choćby deszcz z nieba lunął
To radości nie przesłoni żaden cień
Od rana mam dobry humor
Z równowagi nic dziś nie wyprowadzi mnie
Nie martwi mnie byle głupstwo
Wszystko mówi mi, że to będzie dobry dzień
Pewna jestem że
Nie najgorszy idzie dzień
Nie najgorszy idzie dzień pełen nadziei
Pewna jestem że
To przeczucie spełni się
Dobry sen zawodzi rzadko mnie
Od rana mam dobry humor
Sympatycznych nieznajomych mijam w drzwiach
Chcę cieszyć się tak jak umiem
Tym, dniem, który mógłby cały tydzień trwać
Pewna jestem że ...
E - jo, e - jo...
Pewna jestem że...
Od rana mam dobry humor...(tak jak w pierwszej zwrotce)
E - jo, e -jo...
Zał. nr 4 – tekst rymowanki „Słoneczko”
Słoneczko nasze rozchmurz buzię,
Bo nie do twarzy Ci w tej chmurze!
Słoneczko nasze rozchmurz się – maszerować z Tobą będzie lżej!
Słoneczko nasze rozchmurz pyska,
bo nie do twarzy Ci w chmurzyskach!
Słoneczko nasze rozchmurz się,
maszerować z Tobą będzie lżej!
4

Podobne dokumenty