"Od obrazu do kolażu" - obróbka zdjęć z wykorzystaniem edytora

Transkrypt

"Od obrazu do kolażu" - obróbka zdjęć z wykorzystaniem edytora
"Od obrazu do kolażu"
- obróbka zdjęć z wykorzystaniem edytora grafiki
AUTOR
SCENARIUSZA:
Marian Kuczara; Ewa Szafranowicz-Stefanowska
TYTUŁ
SCENARIUSZA:
"Od obrazu do kolażu" - Obróbka zdjęć z wykorzystaniem edytora grafiki
Gimp do edycji własnych zdjęć. Wykonanie kolażu klasy pod hasłem
„Jesteśmy NAJ…!”
UCZESTNICY:
uczniowie szkoły specjalnej
CZAS TRWANIA:
120 minut z przerwą 2 x 5 minut
MATERIAŁY:
aparaty fotograficzne, czytniki kart, komputery, rzutnik, edytor grafiki Gimp,
książki W.Gajda „Gimp. Rysuj i retuszuj w Gimpie", gazety „Digital-FotoVideo, strona internetowa prezentująca zastosowanie programu Gimp http://www.lo4.resman.pl/arek/gimp.htm , strona dotycząca zasad
kadrowania http://www.scholaris.pl/zasob/106696 , brystol, bloki
kolorowe i białe, nożyczki, bibuły, krepiny, teczki, magnesy, ołówki,
markery, kredki, klej biurowy, stemple, instrukcje dla grup, nagrody dla
uczestników – dyplomy, albumy fotograficzne, książki, poczęstunek ciasto, napoje, słodycze, talerzyki papierowe, serwetki
CEL ZAJĘĆ:
podniesienie kompetencji cyfrowych dzieci – uczniów niepełnosprawnych
intelektualnie w stopniu umiarkowanym w szkole specjalnej,
rozwijanie kreatywności, poznanie podstawowych zasad kadrowania
zdjęć, poznanie możliwości retuszowania zdjęć w edytorze grafiki Gimp,
poszerzenie treści zajęć edukacyjnych, wskazanie sposobów twórczego
spędzania czasu wolnego, przekazanie nowych trudnych treści w
atrakcyjny sposób,
zwrócenie uwagi na indywidualizację, różny sposób osiągania celów przez
osoby z niepełnosprawnością intelektualną.
METODY:
instruktaż, ćwiczenie praktyczne z komputerem i aparatem fotograficznym
(ćwiczenia wykonywane pod kierunkiem wolontariuszy/nauczycieli metodą
krok po kroku), pokaz, dyskusja, prezentacja, rozmowa kierowana, analiza
kolaży, pokaz prac, praca w grupach i praca indywidualna.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
WSTĘP
1. Powitanie uczestników zajęć i zajęcie miejsc – przedstawienie się
nawzajem, przedstawienie nauczycieli, lidera i wolontariuszy
„Orange".
2. Wprowadzenie do zajęć. Zapoznanie z jej głównymi celami.
/uczestnicy siadają razem przy wspólnym stole/. Nauczyciel
przedstawia cele w formie prezentacji multimedialnej.
3. Rozdanie uczniom gazet „Digital-Foto-Video". Przeglądanie,
wspólne omawianie fotografii. Rozróżnianie zdjęć portretowych od
architektury, martwej natury, panoramy. /Na wykonanie zadań ze
wstępu 10 min/.
ZAJĘCIA WŁAŚCIWE
1. Podział na grupy – uczniowie losują cukierki z koszyczka. Dobierają
się w pary wg koloru wylosowanego cukierka.
2. Wybór liderów poszczególnych grup.
3. Przedstawienie za pomocą strony internetowej
http://www.scholaris.pl/zasob/106696 podstawowych zasad
kadrowania zdjęć, zasad wykonywania zdjęć portretowych w
zależności od typu oświetlenia – z boku, z góry, z dołu. Omówienie
przedstawionych efektów.
4. Losowanie instrukcji wykonania zdjęć. Instrukcje zawierają krótkie
informacje przedstawienia się na zdjęciach, np. Jesteś właścicielem
strasznego zamku – twój autoportret musi wyglądać groźnie, jesteś
klownem - twój autoportret musi wyglądać zabawnie, jesteś
księżniczką - twój autoportret musi wyglądać romantycznie, itp.
5. Praca w grupach wg wylosowanej instrukcji. Uczniowie ustawiają
się pod ścianą, odgrywają scenki i przyjmują wylosowane w
instrukcji pozy. Wykonują kilka ujęć portretowych.
6. Uczniowie siadają do komputerów. Przerzucają zdjęcia z aparatu
na komputer. Na rzutniku zostaną pokazane krok po kroku
czynności do wykonania, korzystając ze źródła
http://www.lo4.resman.pl/arek/gimp.htm. Dodatkowym wsparciem
i instruktażem służy książka W. Gajda „Gimp. Rysuj i retuszuj w
Gimpie", z której uczniowie mogą w każdej chwili korzystać.
7. Uczniowie wybierają najlepsze zdjęcie.
8. Praca z edytorem grafiki Gimp – redukcja ewentualnych
czerwonych oczu, dodawanie wyrazistości zdjęciom, zabawa z
filtrami (typu Gaussa), dodawanie efektów specjalnych. Na rzutniku
będą pokazane krok po kroku czynności do wykonania.
9. Drukowanie prac. /Na wykonanie zadań 1-9 z zajęć właściwych 60
min/.
10. Uczniowie siadają do wspólnego dużego stolika. Otrzymują
materiały papiernicze, potrzebne przybory. Pracując w dalszym
ciągu w grupach, przystępują do projektowania kolażu z
wydrukowanych zdjęć. Wycinają litery, tną papier, układają, kleją,
piszą, naklejają wylosowane hasła z instrukcji. Naklejają na karton i
powstają kolaże.
11. Przedstawienie przez lidera grupy przygotowanych kolaży./Na
wykonanie zadań 10-11 z zajęć właściwych 30 min/.
ZAKOŃCZENIE
1. Wyeksponowanie kolaży na korytarzu szkolnym na tablicach
ściennych.
2. Podsumowanie pracy.
3. Nagrodzenie pracy uczniów przez zaproszonego Dyrektora Szkoły.
Wręczenie okolicznościowych nagród.
4. Podziękowanie i pożegnanie uczestników.
Na wykonanie zadania 20 min/