Scenariusz zajęć - Przedszkole 306

Transkrypt

Scenariusz zajęć - Przedszkole 306
Scenariusz zajęć
Grupa wiekowa: 3-latki
Prowadząca: Lidia Różycka
Miejsce: sala przedszkolna
Temat zajęcia: „Aktywność fizyczna i zdrowie”
Metody: pogadanka, czynna (zadania stawiane do wykonania)
Formy pracy: grupowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: wiersz I. Salach pt. „Sportowiec”, obrazki przedstawiające sylwetki
chłopców ( gruby, chudy), obrazki przedstawiające osoby: uprawiające różnego rodzaju
formy aktywności fizycznej, prowadzące siedzący tryb życia, pokarmy zdrowe (owoce,
warzywa, ryby, pieczywo) i pokarmy źle wpływające na rozwój dziecka (np. słodycze, frytki),
piosenka pt. „Tak się bawią dzisiaj dzieci” z CD pt. „Hopsasanki”, emblematy owoców
(jabłka, gruszki, śliwki).
Cele ogólne:
- troska o zdrowie dzieci i ich sprawność fizyczną
- nabywanie wiadomości dotyczących zasad zdrowego żywienia
- uświadomienie konieczności przebywania na świeżym powietrzu, codziennie niezależnie od
pory roku.
Cele operacyjne (dziecko):
- potrafi dokonać porównania na podstawie dwóch obrazków
- słucha wiersza i opowiada jego treść
- wie, o konieczności jedzenia potraw niezbędnych dla zdrowia
- rozróżnia produkty zdrowe i nie zdrowe
- segreguje obrazki według ustalonej zasady
- chętnie i poprawnie na miarę swoich możliwości uczestniczy w proponowanych zabawach i
ćwiczeniach
- odczuwa radość z podejmowanych działań.
Przebieg zajęć:
1. Ćwiczenia organizacyjno – porządkowe:
- zbiórka przez ustawienie się w kole na dywanie
- wspólne powitanie piosenką
Wszyscy są, witam was
Zaczynajmy, już czas.
Jestem ja, jesteś ty
Raz, dwa, trzy.
2. „Sportowiec” – zapoznanie się z koniecznością uprawiania gimnastyki w celu zachowania
dobrej kondycji fizycznej i zdrowia na podstawie wiersz I. Salach.
Dziś u Grzesia tęga mina
gimnastykę rozpoczyna:
skłon i przysiad, biegi, skoki,
wokół stołu cztery kroki.
Co dzień Grzesiu się hartuje,
zdrowie chłopcu dopisuje.
Wie też każdy mały zuch:
W zdrowym ciele zdrowy duch!
3. „Który chłopiec to Grześ?” – prezentacja dwóch ilustracji przedstawiających sylwetki
chłopców (gruby, chudy).
Dzieci określają różnice w wyglądzie chłopców.
Nauczyciel zadaje pytania pomocnicze podczas rozmowy:
- Jak myślicie dlaczego chłopiec tak wygląda?
- Czy lubi ćwiczyć, jeździć na rowerze?
- Jak wam się wydaje, co on najbardziej lubi jeść?
- Czy nie je za dużo słodyczy?
4. „Co wpływa na nasze zdrowie” – segregowanie ilustracji według ustalonych zasad.
- obrazki przedstawiające różne sytuacje, czynności które sprzyjają utrzymaniu zgrabnej
sylwetki (różne ćwiczenia gimnastyczne, spacery na świeżym powietrzu), prowadzenie
siedzącego trybu życia
- obrazki przedstawiające różne produkty (słodycze, warzywa, owoce, woda, ciemne
pieczywo, ryby).
5. Zabawa ruchowa z wykorzystaniem tekstu piosenki
Głowa, ramiona, brzuszek, plecy
tak się bawią dzisiaj dzieci.
Pajacyki hop do siebie
i nożyce w przód i w tył.
A teraz szukamy pary.
Tańczysz ty, tańczę ja
raz i dwa hopsasa.
Klaszczesz ty, klaszczę ja
raz i dwa hopsasa.
Skaczesz ty, skaczę ja
raz i dwa hopsasa.
6. Zabawa ruchowa przy muzyce „Znajdź swój owoc”
W takt muzyki dzieci tańczą pojedynczo. Na określony sygnał, np. dźwięk trójkąta.
– szukają innego dziecka, które ma taki sam owoc (jedno uderzenie)
– dobierają się, tworząc pary z innym owocem (dwa uderzenia w trójkąt)
– dobierają się, tworząc koło z tymi samymi owocami (trzy uderzenia)
– tworzą koło ze wszystkich owoców (wiele uderzeń).
7. „Co trzeba robić, aby być silnym i zdrowym?” – podsumowanie zajęć.