Czy polska prezydencja ożywiła Unię Europejską?

Transkrypt

Czy polska prezydencja ożywiła Unię Europejską?
SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO NA TEMAT PREZYDENCJI POLSKI W
RADZIE UNII EUROPEJSKIEJ
TEMAT: Has the Polish Presidency invigorated the EU? – reading and listening comprehension.
(Czy polska prezydencja ożywiła Unię Europejską? – czytanie i słuchanie ze zrozumieniem.)
PROWADZĄCY: nauczyciel kontraktowy Katarzyna Jacak
POZIOM ZAAWANSOWANIA: średniozaawansowany (intermediate)
I.
GŁÓWNE ZAGADNIENIA LEKCJI:
Lekcja dotyczy doskonalenia sprawności językowych w kontekście ćwiczeń przygotowujących do
egzaminu maturalnego: rozumienie tekstu czytanego, rozumienie tekstu słuchanego, napisanie
dłuższej formy użytkowej, argumentowanie własnych wypowiedzi. Uczniowie doskonalą
umiejętności rozumienia tekstu czytanego i słuchanego w toku wybranych ćwiczeń: odpowiedzi
na pytania ogólne i szczegółowe, zdania typu prawda/fałsz, pytania wielokrotnego wyboru.
Uczniowie logicznie argumentują własne wypowiedzi dotyczące prezydencji Polski w Radzie Unii
Europejskiej. Ćwiczenia te będą stanowiły podstawę do wykonania zadania domowego: napisania
dłuższej formy użytkowej – list do przyjaciela.
Lekcja jest zgodna z podstawą programową (Podstawa Programowa z komentarzami, Tom 3,
Języki obce w szkole podstawowej, gimnazjum i liceum, str. 36-41) .
Lekcję jest najlepiej przeprowadzić w klasie maturalnej w szkole ponadgimnazjalnej. Na tym
etapie nauczania uczniowie posiadają już jakąś wiedzę na temat Unii Europejskiej, którą zdobyli
na innych przedmiotach w szkole, usłyszeli z mediów lub posiadają ją od innych osób. Lekcja
może więc być wspaniałym elementem weryfikacji tej wiedzy. Uczniowie tacy to osoby już
pełnoletnie, które świadomie, poprzez głosowanie w wyborach państwowych, mogą brać udział w
życiu społecznych kraju, formułować swoje opinie na temat sytuacji w Polsce, a przez to wpływać
również na losy naszej ojczyzny. Dlatego lekcja ta ma charakter nie tylko teoretyczny, ale również
praktyczny. Uczniowie są na tyle rozwinięci intelektualnie, że mogą logicznie wypowiadać się na
tematy trudne i abstrakcyjne jakim jest Unia Europejska. W klasie maturalnej uczniowie mają
również duży zasób słownictwa języka obcego i posiadają świadomość językową dlatego łatwo
jest im formułować swoje myśli w obcym języku.
II.
CELE LEKCJI:
Po zakończeniu lekcji uczeń zna:
-
nowe słownictwo i wyrażenia: aim (v), enhance, vocational training, peers, Member States,
neighbouring countries, highlight, cultural diversity, initiate
-
techniki pracy z tekstem czytanym i słuchanym: odpowiedzi na pytania ogólne i szczegółowe,
zdania typu prawda/fałsz, pytania wielokrotnego wyboru
-
strukturę napisania dłuższej formy użytkowej – list do przyjaciela
Po zakończeniu lekcji uczeń potrafi:
-
poprawnie stosować nowe słownictwo i wyrażenia
-
pracować z tekstem czytanym i słuchanym w toku ćwiczeń przygotowujących do matury
pisemnej: odpowiedzi na pytania ogólne i szczegółowe, zdania typu prawda/fałsz, pytania
wielokrotnego wyboru
-
napisać dłuższą formę użytkową – list do przyjaciela
-
wypowiadać się na temat prezydencji polski w Radzie Unii Europejskiej
-
korzystać z Internetu
III.
METODY PRACY:
Lekcje te dobrze jest przeprowadzić według podejścia komunikacyjnego, a więc połączenia
różnych metod: metody konwersacyjnej – włączanie ucznia do uczestnictwa w rozmowach
toczących się w języku obcym, metody kognitywnej – przyswajanie języka przez ucznia ma
charakter innowacyjny, twórczy, prawo do błędów, metody naturalnej – nauczanie zbliżonej do
naturalnej formy komunikacji, wyeliminowanie stresu.
IV.
-
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
kserokopia fragmentu Programu polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej wraz z
autorskimi
ćwiczeniami
zaczerpnięta
ze
strony
http://pl2011.eu/sites/default/files/users/shared/o_prezydencja/programme_of_the_polish_pres
idency_of_the_council_of_the_eu.pdf
-
film wideo zaczerpnięty ze strony
http://tvnewsroom.consilium.europa.eu/event/polish-eu-presidency/inauguration-of-the-polishpresidency-celebrations-part-7/
-
CD z fragmentem Ody do radości
-
karta pracy przygotowana przez nauczyciela – dłuższa forma użytkowa (list do przyjaciela
-
strona internetowa nauczyciela (www.kjacak.u2.pl)
-
strony
internetowe
słowników
www.ldoceonline.pl)
-
tablica interaktywna/rzutnik
językowych
(www.ling.pl,
www.megaslownik.pl,
V.
PRZEBIEG LEKCJI:
a) WPROWADZENIE:
- nauczyciel puszcza uczniom płytę CD z fragmentem Ody do radości i prosi uczniów o
rozpoznanie melodii (nauczyciel - uczniowie). Uczniowie odgadują tytuł słyszanej melodii.
Nauczyciel podaje uczniom angielski odpowiednik Ody do radości (Ode to Joy). Następnie
nauczyciel zadaje uczniom pytania (nauczyciel - uczniowie):
1. Who composed Ode to Joy?
2. How old is it?
3. What organization does it symbolise?
- uczeń zapisuje temat lekcji na tablicy. Nauczyciel omawia problematykę lekcji oraz jej cel.
- uczniowie wykonują test interaktywny na temat podstawowych informacji o polskiej prezydencji
w Radzie Unii Europejskiej (praca indywidualna) (www.kjacak.u2.pl, zakładka test ze słownictwa
→ test 1). Następnie uczniowie porównują swoje odpowiedzi (praca w parach).
- uczniowie sprawdzają ćwiczenie z kluczem, analiza ćwiczenia. Nauczyciel nagradza uczniów,
którzy wykonali ćwiczenie poprawnie. Uczniowie otrzymują oceny za aktywność.
b) ROZWINIĘCIE: ROZUMIENIE TEKSTU CZYTANEGO
- nauczyciel rozdaje uczniom fragmenty Programu polskiej prezydencji w Radzie Unii
Europejskiej wraz z ćwiczeniami (KARTA PRACY 1). Następnie podaje uczniom podstawowe
informacje na temat tego programu..
- uczniowie przez minutę analizują otrzymany tekst. Nauczyciel zadaje ogólne pytania dotyczące
tekstu (nauczyciel - uczniowie):
1. How is the text divided?
2. What section is it about?
3. What documents are mentioned in the article?
4. Are there any non-EU countries mentioned in the article?
5. What is the name of the programme that functioned in 2007-2013?
- nauczyciel przypomina uczniom techniki pracy z tekstem czytanym – zadanie typu prawda/fałsz
(nauczyciel – uczniowie)
- uczniowie wykonują zadanie typu prawda/fałsz (praca indywidualna). Podkreślają w tekście
fragmenty, które potwierdzają wybrana przez nich odpowiedź. Następnie porównują swoje
odpowiedzi (praca w parach)
- uczniowie sprawdzają ćwiczenie z kluczem podanym przez nauczyciela, analiza ćwiczenia
- nauczyciel wypisuje na tablicy nowe słownictwo i wyrażenia: aim (v), enhance, vocational
training, peers, Member States, neighbouring countries, highlight, cultural diversity, initiate, które
pojawiły się w przeczytanym tekście. Uczniowie na podstawie kontekstu (praca w grupach)
odgadują znaczenie nowych wyrazów i wyrażeń, analiza ćwiczenia.
c) ROZWINIĘCIE: ROZUMIENIE TEKSTU SŁUCHANEGO
- nauczyciel rozdaje uczniom ćwiczenie do zadania ze słuchu (KARTA PRACY 2). Uczniowie
analizują polecenie i czytają zdania do zadania. Nauczyciel przypomina uczniom techniki pracy z
tekstem słuchanym – test wielokrotnego wyboru.
- na tablicy interaktywnej nauczyciel włącza plik wideo z przemówieniem Manuela Barroso na
temat inauguracji prezydencji polskiej w Radzie Unii Europejskiej. Uczniowie śledzą wideo,
słuchają przemówienia i wykonują ćwiczenie (praca indywidualna). Uczniowie słuchają
przemówienia dwa razy.
- uczniowie porównują swoje odpowiedzi (praca w parach).
- uczniowie sprawdzają ćwiczenie z kluczem podanym przez nauczyciela, analiza ćwiczenia
d) ZAKOŃCZENIE
- uczniowie odpowiadają na pytanie zamieszczone w temacie lekcji – czy polska prezydencja
ożywiła Unię Europejską? (nauczyciel - uczniowie). Uczniowie logicznie argumentują swoje
wypowiedzi.
VI.
ZADANIE DOMOWE:
- uczniowie piszą dłuższą formę użytkową – list do przyjaciela (KARTA PRACY 3),
wykorzystując informacje z lekcji.
VII.
DODATKOWE UWAGI DOTYCZĄCE REALIZACJI LEKCJI:
W przypadku wolniejszego tempa pracy uczniów nauczyciel może poprosić uczniów o
przetłumaczenie nowych słów z kontekstu na zadanie domowe i sprawdzenie ćwiczenia ze
słownikiem językowym (www.ling.pl, www.ldoceonline.pl). Ważne jest aby na lekcji pojawiły się
ćwiczenia, w których uczniowie mogą rozwijać sprawności rozumienia tekstu czytanego i
słuchanego w toku różnych ćwiczeń maturalnych.
W przypadku szybszego wykonania zadań przewidzianych na jednostkę lekcyjną nauczyciel może
poprowadzić dyskusję na temat wad i zalet przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.
Opracowała: Katarzyna Jacak
KARTA PRACY 1
Przeczytaj poniższy tekst na temat Programu polskiej prezydencji w Radzie Unii
Europejskiej. Na podstawie informacji w nim zawartych zdecyduj, które zdania (1-8) są
zgodne z treścią tekstu (TRUE), a które nie (FALSE). Za każdą poprawną odpowiedź
otrzymasz 1 punkt.
EDUCATION, YOUTH, CULTURE AND SPORT COUNCIL
COMPETENCIES FOR EUROPE
EDUCATION (SCHOOL AND HIGHER ADUCATION)
In the field of education, the Presidency’s priorities will be education for mobility and the
modernization of universities. The context for the implementation of the above priorities will
include the following EU strategic documents: Europe 2020 Strategy and its flagship initiatives –
Youth on the Move, Agenda for New Skills and New Jobs and the Strategic Framework for
European Cooperation in Education and Training (ET 2020), as well as the European Commission
communication on the modernization of universities expected in the third quarter of 2011.
The Presidency will aim to advance work on developing competencies among young people and
adults in the context of lifelong learning, including language competencies, thereby helping to
make studying or working abroad more widespread. Enhancing cooperation between vocational
training, higher education and employers, as well as other institutions in the social and economic
environment, and helping to raise the quality of education and to create flexible lifelong learning
paths are all important aspects of this work.
YOUTH
The main objective of the Presidency will be to promote and increase cooperation between young
people from the EU and their peers from Eastern European and the Caucasus countries (Eastern
Partnership countries and Russia). This priority will be implemented through structured dialogue
with young people (consultations and youth conferences), the exchange of good practices in this
area between Member States, and a discussion on the strategic priorities of youth policy in the
coming years (meetings of Directors General for Youth). A discussion will also be launched on the
future of programmes that support mobility, including opening them up to neighbouring countries.
The Presidency recognizes the importance of the Eastern dimension of youth mobility.
CULTURE
In the area of culture, the Presidency will continue working to promote a better understanding of
the role of culture, using the potential of culture to enhance European integration and the EU’s
social and economic development, including in the implementation of the Europe 2020 strategy
goals. In this context, the Presidency will work on measures highlighting the important roles
played by the development of key cultural competencies and individual and community creativity
in building Europe’s intellectual capital (including its social and human capital). In the second half
of 2011, work will begin to identify the most effective creative partnerships that contribute to the
development of cultural competencies, and the role of NGOs in the process.
The Presidency will support the continuation of discussions on the assumptions underlying the EU
instruments that will support culture after 2013.
AUDIOVISUAL POLICY
The Presidency recognizes the importance of the MEDIA 2007 – 2013 Programme, which has
made a positive contribution to the development of the European film and audiovisual industry,
and has enhanced European cultural diversity and supports the flow of film and audiovisual works
in Europe. In addition, the Presidency will draw attention to the need to advance the process of
digitalization of European cinemas in the context of the challenges of the digital era.
The Presidency will also aim to initiate and advance measures to improve the protection of minors
in the digital environment, media literacy, on-line access to audiovisual content and the legal
protection of services based on or consisting of conditional access.
SPORT
The Polish Presidency will have a key role in developing EU cooperation in the field of sport, as it
will be the first Presidency working in the context of the new EU work-plan for sport adopted in
May 2011. The Presidency will initiate a discussion on risks to the integrity of sport, focusing
mainly on those caused by corruption.
The Programme:
1. develops universities and higher education.
2. doesn’t support students’ exchanges.
3. supports the cooperation of young people from different countries.
4. defines culture as entertainment.
5. wants to develop culture only in 2011.
6. talks about MEDIA Programme, which has negative effects on culture
development.
7.underlines the role of the Internet.
8. talks about corruption in sport.
KLUCZ ODPOWIEDZI: 1. T 2. F
3. T
4. F
5. F
6. F
7. T
TRUE
8. T
FALSE
KARTA PRACY 2
film wideo zaczerpnięty ze strony:
http://tvnewsroom.consilium.europa.eu/story/index/story_id/16338/media_id/41494
Zapoznaj się z treścią zadania. Usłyszysz dwukrotnie fragment przemówienia Manuela
Barroso związanego z inauguracją polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Z
podanych możliwości odpowiedzi wybierz właściwą, zgodną z treścią tekstu. Zakreśl literę A,
B lub C. Za każdą poprawną odpowiedź otrzymasz 1 punkt.
1. Which person Emanuel Barroso didn’t welcome at the beginning of his speech?
A.
Prime Minister’s wife
B.
Jerzy Buzek
C.
Bronisław Komorowski
2. What is Emanuel Barroso’s hobby?
A.
sport
B.
high culture
C.
nature
3. Where does the inauguration of the Polish presidency take place?
A.
National Orthodox House
B.
National Ornitology House
C.
National Opera House
4. Who did Manuel Barroso talk to about the EU priorities?
A.
President of the European Parliament
B.
Minister of Foreign Affairs
C.
Polish Prime Minister
5. What is the general tone of Barroso’s speech?
A.
encouraging
B.
indifferent
C.
discouraging
KLUCZ ODPOWIEDZI:
.1 A
2. B
3. C
4. C
5. A
KARTA PRACY 3
Oglądałaś ciekawy program dokumentalny na temat polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Napisz list do koleżanki z Anglii. Napisz:




kiedy ten program oglądałaś i z kim go oglądałaś
co nowego dowiedziałaś się na temat polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej
która informacja wywarła na tobie największe wrażenie i dlaczego
zachęć koleżankę do oglądania takiego typu programów i napisz dlaczego mogą być one
atrakcyjne dla młodych ludzi.
Pamiętaj o zachowaniu odpowiedniej formy listu. Nie umieszczaj żadnych adresów. Podpisz się jako
XYZ. Długość listu powinna wynosić od 120 do 150 słów. Oceniana jest umiejętność pełnego
przekazania informacji (4 punkty), forma (2 punkty), bogactwo językowe (2 punkty) oraz poprawność
językowa (2 punkty).

Podobne dokumenty