Prawo do rozwoju

Transkrypt

Prawo do rozwoju
Materiały opracowane w ramach projektu „Prawa człowieka – perspektywa globalna.
Scenariusze zajęć dla dzieci i młodzieży” dofinansowanego przez Ministerstwo
Edukacji Narodowej
Rozwój i prawo do rozwoju
Autor: Marcin Wojtalik
Odkrywamy prawo do rozwoju
Scenariusz zajęć dla szkoły ponadgimnazjalnej
Czas: 90 minut
Główne zagadnienia zajęć
– prawo do rozwoju
– międzynarodowa współpraca na rzecz rozwoju
– realizacja zobowiązań międzynarodowych Polski dotyczących współpracy
rozwojowej
Cele zajęćPo zakończeniu zajęć uczeń powinien:
– analizować genezę i postęp w realizacji prawa do rozwoju
– przedstawiać własne zdanie w sprawie sprawiedliwości globalnej
– objaśniać rolę Polski w zapewnieniu prawa do rozwoju ludziom w krajach Południa
– tłumaczyć rolę obywateli w debacie publicznej o rozwoju
Metody i techniki pracy
– zbieranie wiedzy w grupach
– wczuwanie się w sytuację ludzi w krajach ubogich
– dyskusja
Kluczowe pojęcia
– prawo do rozwoju
– kraje Północy, kraje Południa
– pomoc rozwojowa
Środki dydaktyczne
– po jednej małej karteczce dla każdego ucznia
– 5-6 dużych arkuszy papieru
– kopie materiałów pomocniczych
Literatura:
– Amartya Sen, Rozwój i wolność, Zysk i S-ka, Poznań 2002
– Marek Marczyński,Od prawa do rozwoju do pomocy rozwojowej, w: Globalna Północ
– Globalne Południe, Instytut Globalnej Odpowiedzialności, Warszawa 2007
– Deklaracja Prawa do Rozwoju, ONZ 1986
– Deklaracja i Program Działań Międzynarodowej Konferencji Praw Człowieka
w Wiedniu, 1993
– Human Development Indices: A statistical update 2008, UNDP,
http://hdr.undp.org/en/media/HDI_2008_EN_Tables.pdf
Za Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 grudnia 2008 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego
oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół. Dostępne na http://bip.men.gov.pl/akty_projekty.php#20081223.
1
Copyright Polska Akcja Humanitarna
Rozwój i prawo do rozwoju
Przebieg zajęć
Czas
Co trzeba zrobić?
Materiały
Uwagi
5 min.
Od początku lekcji krzesełka w sali powinny być ułożone w okrąg.
Mapa świata
W razie potrzeby wskaż na
mapie świata kraje Północy
i powiedz, że wszystkie pozostałe kraje – czyli większość
świata – to kraje Południa.
Materiał pomocniczy nr 1
– Karta wiedzy
o krajach
Południa
W tym ćwiczeniu premiowana jest wiedza o krajach
najsłabiej rozwiniętych, gdyż
liczba punktów za prawdziwą
informację o danym kraju
odpowiada miejscu tego
państwa w rankingu krajów
uszeregowanych według
wskaźnika HDI (wskaźnik
rozwoju społecznego).
Powiedz uczniom, że na dzisiejszej lekcji będziecie odkrywać ciekawe informacje o współczesnym świecie.
Wyjaśnij uczniom pojęcia globalna Północ i globalne Południe. Zwróć uwagę
na to, że pojęcie to jest mniej wartościujące i bardziej aktualne niż terminy
Trzeci Świat i kraje rozwijające się.
Podziel uczniów na grupy, starając się równomiernie rozdzielić uczniów
o różnym poziomie wyników nauki w szkole.
10 min.
Zapowiedz, że uczniowie będą teraz uczestniczyć w konkursie wiedzy o krajach Południa. Zadaniem każdej grupy jest zebranie jak największej ilości
informacji o dowolnych krajach Południa. Za każdą prawidłową informację
grupa otrzyma od 1 do 179 punktów. Premiowane będą informacje o tych
krajach, które są biedniejsze. Za te informacje można dostać najwięcej punktów. Każda grupa może przedstawić w sumie do 30 informacji dotyczących
dowolnej liczby krajów Południa.
Uczniowie mogą sięgać do własnej wiedzy pochodzącej zarówno z nauki
w szkole jak i z innych źródeł. Przypomnij, że największe szanse na wygraną
będą miały te grupy, które wykorzystają wiedzę wszystkich swoich członków.
Grupy kończą pracę, gdy wymienią już wszystkie znane im fakty o krajach
Południa.
10 min.
Rozdaj uczniom alfabetyczną listę krajów. Wyjaśnij klucz, według którego
przyznawane punkty: za każdą prawdziwą informację grupa otrzymuje tyle
punktów, ile znajduje się przy nazwie danego kraju na rozdanej liście.
Pełna lista 179 krajów
uszeregowanych według
HDI, uaktualniona w grudniu
2008 roku, znajduje się na
stronie internetowej UNDP
– dokładny adres – patrz:
Literatura.
Materiał pomocniczy nr 2
– Alfabetyczna
lista krajów
Poproś kolejno każdą z grup o zaprezentowanie informacji o krajach Południa. Za każdą prawdziwą informację grupa otrzymuje odpowiednią liczbę
punktów.
Podsumujcie wyniki. Pogratuluj zwycięskiej grupie i zachęć uczniów do
pogłębiania wiedzy o krajach Południa. Powiedz, że warto poznać nie tylko
dane statystyczne, ale też kulturę różnych krajów i życie codzienne ludzi
w nich mieszkających.
Powiedz, że różnice w rozwoju poszczególnych krajów nie są jedynie informacją statystyczną. Przepaść pomiędzy krajami bogatymi a biednymi znajduje odzwierciedlenie w różnicy szans życiowych konkretnych ludzi. Powiedz,
że zaraz uczniowie poznają ilustrację tego faktu.
15 min.
Poproś uczniów, aby dobrali się w pary. każda para siada koło siebie w okręgu.
W każdej parze będzie jedna osoba, która będzie literą „N” i jedna, która
będzie „S”. Rozdaj każdemu uczniowi czystą karteczkę i poproś, aby napisał
na niej wybraną przez siebie literę („N” lub „S”).
Gdy już wszyscy będą gotowi, powiedz, że litera „N” to Norwegia, a „S” to
Sierra Leone. Każdy uczeń powinien dopisać na swojej karteczce pełną nazwę
kraju. Możesz pokazać na mapie świata, gdzie znajdują się obydwa kraje.
W razie wątpliwości co
do trafności informacji
przekazanych przez uczniów,
zapisz na tablicy fakty do
sprawdzenia przez uczniów
w domu. Na następnej lekcji
poproś uczniów o przedstawienie wyników tej pracy
domowej.
Jeśli uczniowie mieli
trudność w przywołaniu
wiedzy o krajach Południa,
poradź im przystępne źródła
informacji, np. polski portal
internetowy Afryka.org.
Materiał
pomocniczy
nr 3 – Różnice
w szansach
życiowych
Małe czyste
karteczki
Ten fragment zajęć wymaga
od nauczyciela szczególnej
wrażliwości. Upewnij się, że
każdy z uczniów, którego poruszyły podane informacje,
może wyrazić swoje emocje
i spotka się to z odpowiednią
troską z Twojej strony i szacunkiem ze strony pozostałych uczniów.
Zapowiedz, że za chwilę przeczytasz ważną informację o tym, jak w praktyce
przejawia się przepaść w bogactwie pomiędzy krajami Północy i Południa.
Poproś uczniów o skupienie.
Rozwój i prawo do rozwoju
Copyright Polska Akcja Humanitarna
Odczytaj na głos tekst z materiału pomocniczego nr 3 – Różnice w szansach
życiowych.
Poproś uczniów, aby porozmawiali w parach, co poczuli, gdy usłyszeli podane informacje. Jak odbierają je z perspektywy Norwegów i obywateli Sierra
Leone.
Gdy uczniowie skończą, powiedz, że chętni mogą powiedzieć na forum, co
jest dla nich ważne w związku z tym, o czym rozmawiali. Poświęć wystarczającą ilość czasu na omówienie emocji uczniów.
Poproś, aby uczniowie odłożyli karteczki w środku okręgu.
W ten sposób symbolicznie wychodzą ze swoich ról.
5 minut
Przypomnij uczniom, że wyjście z ubóstwa jest możliwe, wymaga jednak silnego zaangażowania krajów bogatszych na rzecz biedniejszych. Przytocz dwa
przykłady: odbudowę Europy po Drugiej Wojnie Światowej (dzięki planowi
Marshalla) i pomoc międzynarodową dla Polski w ciągu ostatnich dwudziestu lat. Przypomnij, że w latach 1995-2003 (czyli jeszcze przed przystąpieniem naszego kraju do UE) Polska otrzymała kilkanaście miliardów dolarów
pomocy od krajów bogatszych. Była to jedna z przyczyn znacznego wzrostu
średniego poziomu życia w ostatniej dekadzie.
W razie potrzeby omów
z uczniami problemy rozwojowe Polski. Jeśli to zrobisz,
porównaj je z sytuacją
krajów Południa.
Nauczycielu! Jeśli to konieczne, w tym miejscu możesz zrobić krótką przerwę w prowadzeniu zajęć.
30 min.
Powiedz, że zapewnienie godnego poziomu życia dla wszystkich ludzi na
świecie to nie tylko wyraz naszego poczucia sprawiedliwości lecz także
międzynarodowe zobowiązanie wynikające z prawa do rozwoju i wielu dokumentów międzynarodowych.
Wyjaśnij uczniom, na czym polega prawo do rozwoju.
Materiał
pomocniczy
nr 4 – Droga
do prawa do
rozwoju
Poproś uczniów, aby przywołali dotychczasową wiedzę o prawach człowieka. Po jednym dużym arkuszu
Podziel uczniów na grupy. Każda grupa otrzymuje komplet wyciętych
papieru dla
karteczek z materiału pomocniczego nr 4 – Droga do prawa do rozwoju.
każdej grupy.
Poproś uczniów, aby narysowali na niej oś czasu obejmującą lata
1948-2010. Zadaniem każdej grupy jest przyporządkowanie poszczególnych
karteczek z datami do odpowiadających im opisów wydarzeń. Poproś, aby
uczniowie przedyskutowali, jak wygląda droga do realizacji prawa do rozwoju
na całym świecie.
Podczas dyskusji podsumowującej możesz wykorzystać
informacje dotyczące wyniku
badań opinii publicznej nt.
poparcia Polaków dla pomocy krajom rozwijającym się.
Według badań TNS OBOP
z grudnia 2008 roku 84%
Polaków uważa, że nasz kraj
powinien pomagać krajom
ubogim. Według 54% respondentów pomoc powinna
trafiać przede wszystkim do
krajów Afryki.
Po zakończeniu pracy przedstawiciele grup prezentują wyniki pracy całej
klasie.
Zapytaj uczniów, co sądzą o roli Polski w zapewnieniu prawa do rozwoju
wszystkim ludziom na świecie. Wspólnie stwórzcie listę postulatów
kierowaną do naszego rządu, władz samorządowych, wszystkich dorosłych
Polaków i do społeczności Waszej szkoły.
15 min.
Porozmawiaj z uczniami o tym, co mogą zrobić w najbliższym czasie, aby
przyczynić się do realizacji prawa do rozwoju w krajach Południa (np. w Sierra Leone).
Rozważcie co najmniej następujące możliwości:
– wspierajmy działania polskich organizacji pozarządowych na rzecz krajów
Południa
– zorganizujmy akcję pomocową w naszej szkole
– powiedzmy innym, czego się nauczyliśmy – że współpraca rozwojowa jest
obowiązkiem każdego z nas
– skontaktujmy się z politykami z naszego regionu czy województwa
i poprośmy ich, aby przyczynili się do tego, aby polski rząd wywiązał się
z obietnicy przekazywania 0,7% dochodu narodowego brutto na pomoc
krajom rozwijającym się, szczególnie krajom Afryki Subsaharyjskiej.
Copyright Polska Akcja Humanitarna
Informacje o danych kontaktowych do decydentów
znajdują się w scenariuszu
lekcji dla gimnazjum.
Rozwój i prawo do rozwoju
Materiały pomocnicze dla nauczyciela
Materiał pomocniczy nr 1 – Karta wiedzy o krajach Południa
Kraj
Informacje o tym kraju
Punkty
(do wypełnienia później)
z
z
z
z
z
z
z
z
z
z
z
z
z
z
z
z
z
z
z
z
z
Materiał pomocniczy nr 2 – Alfabetyczna lista krajów
Albania 69
Algieria 100
Angola 157
Antigua i Barbuda 59
Arabia Saudyjska 55
Argentyna 46
Armenia 83
Australia 4
Austria 14
Autonomia Palestyńska 106
Azerbejdżan 97
Bahamy 49
Bahrajn 32
Bangladesz 147
Barbados 37
Belgia 17
Belize 88
Benin 161
Bhutan 131
Białoruś 67
Boliwia 111
Bośnia i Hercegowina 75
Botswana 126
Brazylia 70
Brunei 27
Bułgaria 56
Burkina Faso 173
Burundi 172
Chile 40
Chiny 94
Rozwój i prawo do rozwoju
Chorwacja 45
Cypr 30
Czad 170
Czarnogóra 64
Czechy 35
Dania 13
Demokratyczna Republika Konga
177
Dominika 77
Dominikana 91
Dżibuti 151
Egipt 116
Ekwador 72
Erytrea 164
Estonia 42
Etiopia 169
Fidżi 103
Filipiny 102
Finlandia 12
Francja 11
Gabon 107
Gambia 160
Ghana 142
Grecja 18
Grenada 86
Gruzja 93
Gujana 110
Gwatemala 121
Gwinea 167
Gwinea Bissau 171
Gwinea Równikowa 115
Haiti 148
Hiszpania 16
Holandia 6
Honduras 117
Hong Kong (Chiny) 22
Indie 132
Indonezja 109
Iran 84
Irlandia 5
Islandia 1
Izrael 24
Jamajka 87
Japonia 8
Jemen 138
Jordania 90
Kambodża 136
Kamerun 150
Kanada 3
Katar 34
Kazachstan 71
Kenia 144
Kirgistan 122
Kolumbia 80
Komory 137
Kongo 130
Korea (Republika) 25
Kostaryka 50
Kuba 48
Kuwejt 29
Copyright Polska Akcja Humanitarna
Laos 133
Lesotho 155
Liban 78
Liberia 176
Libia 52
Litwa 43
Luksemburg 9
Łotwa 44
Macedonia 68
Madagaskar 143
Malawi 162
Malediwy 99
Malezja 63
Mali 168
Malta 36
Maroko 127
Mauretania 140
Mauritius 74
Meksyk 51
Mołdowa 113
Mongolia 112
Mozambik 175
Myanmar 135
Namibia 129
Nepal 145
Niemcy 23
Niger 174
Nigeria 154
Nikaragua 120
Norwegia 2
Nowa Zelandia 20
Oman 53
Pakistan 139
Panama 58
Papua-Nowa Gwinea 149
Paragwaj 98
Peru 79
Polska 39
Portugalia 33
Republika Południowej Afryki 125
Republika Środkowoafrykańska 178
Republika Zielonego Przylądka 118
Rosja 73
Rumunia 62
Rwanda 165
Saint Kitts i Nevis 60
Saint Lucia 66
Saint Vincent i Grenadyny 92
Salwador 101
Samoa 96
Sao Tome i Principe 128
Senegal 153
Serbia 65
Seszele 54
Sierra Leone 179
Singapur 28
Słowacja 41
Słowenia 26
Sri Lanka 104
Stany Zjednoczone 15
Suazi 141
Sudan 146
Surinam 89
Syria 105
Szwajcaria 10
Szwecja 7
Tadżykistan 124
Tajlandia 81
Tanzania 152
Timor-Leste 158
Togo 159
Tonga 85
Trynidad i Tobago 57
Tunezja 95
Turcja 76
Turkmenistan 108
Uganda 156
Ukraina 82
Urugwaj 47
Uzbekistan 119
Vanuatu 123
Wenezuela 61
Węgry 38
Wielka Brytania 21
Wietnam 114
Włochy 19
Wybrzeże Kości Słoniowej 166
Wyspy Salomona 134
Zambia 163
Zjednoczone Emiraty Arabskie 31
Dane z grudnia 2008 r.
Materiał pomocniczy nr 3 – Różnice w szansach życiowych
Od kołyski do grobu, szanse życiowe człowieka są zdominowane przez nadzwyczajne poziomy nierówności, którymi charakteryzuje się świat współczesny. Dziewczynka urodzona w Norwegii prawie na pewno dożyje starości.
Jednak jeśli urodziłaby się w Sierra Leone, byłaby zagrożona jak jeden do pięciu, że umrze przed swoimi piątymi
urodzinami. Dziewczynka z Norwegii może spodziewać się, że będzie chodzić do dobrej szkoły, potem pójdzie na
uniwersytet, będzie na ogół zdrowa i otoczona opieką socjalną aż do starości. W Sierra Leone tylko dwie z każdych
trzech dziewczynek w ogóle chodzą do szkoły, a wiele z nich odpada z edukacji, gdyż muszą uiszczać opłaty wymagane przez szkołę, z powodu niskiego poziomu oświaty lub dlatego, że muszą zostać w domu, aby opiekować się
siostrami i braćmi albo iść do pracy, by wyżywić rodzinę. Tylko co czwarta kobieta umie czytać i pisać. Uniwersytet
jest marzeniem nierealnym.
Źródło: Duncan Green, From poverty to power. How citizens and effective states can change the world, Oxfam International, Oxford 2008
Copyright Polska Akcja Humanitarna
Rozwój i prawo do rozwoju
Materiał pomocniczy nr 4 – Droga do prawa do rozwoju
Należy pociąć poniższą tabelę wzdłuż linii tak, aby każda komórka była oddzielnie. Zadaniem uczniów będzie dopasowanie dat do wydarzeń i ułożenie ich w kolejności chronologicznej.
1948
Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) proklamuje Powszechną Deklarację Praw Człowieka.
W deklaracji tej władze wszystkich państw potwierdzają, że każdy człowiek na świecie ma prawa przysługujące mu
niezależnie od tego, w jakim kraju się urodził.
lata 1960.
Większość krajów afrykańskich odzyskuje niepodległość.
1970
Podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ kraje bogate zobowiązują się do tego, że będą przeznaczać 0,7% swojego
dochodu narodowego brutto na pomoc dla krajów ubogich.
1986
ONZ proklamuje Deklarację Prawa do Rozwoju.
Prawo do rozwoju to nienaruszalne prawo człowieka, na mocy którego każda osoba i wszystkie ludy są uprawnione do
uczestnictwa w, przyczyniania się do i korzystania z rozwoju gospodarczego, społecznego, kulturalnego i politycznego,
w którym wszystkie prawa człowieka i podstawowe wolności mogą być w pełni realizowane.
Wszystkie państwa są zobowiązane do zapewnienia prawa do rozwoju. Kraje bogatsze powinny pomóc w realizacji tego
prawa poprzez dostarczenie niezbędnych środków krajom rozwijającym się.
....
W tym roku większość uczniów w naszej klasie przychodzi na świat.
1993
Światowa Konferencja Praw Człowieka potwierdza prawo do rozwoju
Państwa powinny ze sobą współpracować, aby zapewnić rozwój i usunąć bariery w jego osiąganiu. Społeczność
międzynarodowa powinna promować skuteczną współpracę międzynarodową na rzecz realizacji prawa do rozwoju
i eliminacji barier dla rozwoju.
lata 1995-2003 Polska otrzymuje od krajów bogatszych i instytucji międzynarodowych kilkanaście miliardów dolarów pomocy.
2000
Głowy państw zebranych na forum ONZ uchwalają Deklarację Milenijną i Milenijne Cele Rozwoju. Jest to zbiór ośmiu
celów, do których realizacji się wspólnie zobowiązały.
Pierwszy cel milenijny to eliminacja głodu i skrajnej nędzy o połowę do roku 2015.
2005
Unia Europejska potwierdza swoje zobowiązanie, że do 2015 roku będzie przekazywać 0,7% produktu narodowego
brutto (PKB) na pomoc dla krajów rozwijających się.
Polska, jako jedno z biedniejszych państw członkowskich UE zobowiązała się do tego, że do 2015 roku będzie
przekazywała na pomoc krajom uboższym 0,33% swojego PKB.
UE zadeklarowała, że przynajmniej połowę ze wzrostu środków na pomoc rozwojową będzie kierować do krajów Afryki
Subsaharyjskiej.
2007
Polska pomoc rozwojowa wynosiła ok. miliarda złotych czyli 0,09% produktu narodowego brutto.
Wartość pomocy rośnie od kilku lat, lecz tempo wzrostu jest zbyt małe, aby wywiązać się z międzynarodowych
zobowiązań.
2010
Zgodnie ze wcześniejszymi zobowiązaniami Polska pomoc powinna przeznaczać w tym roku 0,17% produktu
narodowego brutto na pomoc krajom rozwijającym się.
Rozwój i prawo do rozwoju
Copyright Polska Akcja Humanitarna