Scenariusz zajęć dla grupy 4-5-latków z obszarów: wspomaganie

Transkrypt

Scenariusz zajęć dla grupy 4-5-latków z obszarów: wspomaganie
Scenariusz zajęć dla grupy 5-latków z obszarów: wspomaganie rozwoju intelektualnego
dzieci wraz z edukacją matematyczną. – 22.12.2010
Temat zajęcia - „Leśna choinka” – aktywność matematyczna; określanie położenia
przedmiotów w przestrzeni, zwierzęta zamieszkujące las zimą i ich przysmaki, rozwijanie
spostrzegawczości wzrokowej i logicznego myślenia
Cel ogólny:
5-latki:




Doskonalenie umiejętności określania położenia przedmiotów w przestrzeni z
użyciem przyimków: „na”, „pod”, „nad”, „obok”, „między”, „za”
Wdrażanie do uważnego słuchania i wyrażania swoich opinii na określony temat
Ćwiczenie szybkości reakcji na sygnał wzrokowy
Rozwijanie spostrzegawczości wzrokowej i logicznego myślenia
Cel operacyjny:
5-latki:




dziecko potrafi określić położenie przedmiotów w przestrzeni
dziecko potrafi określić jakie zwierzęta zamieszkują lasy w czasie zimy i jakie są ich
przysmaki
dziecko zgodnie współdziała w grupie
dziecko prawidłowo przelicz, rysuje kształty zgodnie z kodem: kształt i kolor
Metody pracy z dziećmi:




opowiadanie
tłumaczenie
instrukcja
aktywność ruchowa
Formy pracy:


Praca indywidualna
Praca w grupie oraz w małych zespołach
Pomoce dydaktyczne:




Duży rysunek drzewa świerkowego
Opowiadanie o choince J. Kopały
Sylwety zwierząt (zające, dzik, sarna, wiewiórka, gile) i ich przysmaków (marchew,
siano, orzeszki, jarzębina, kłosy zbóż, jabłka)
Zielona peleryna
Przebieg zajęć:
1. Zabawa orientacyjno-porządkowa „Saneczkarze”
- dzieci "saneczkarze" w siadzie, nogi w lekkim rozkroku
- każdy ma przed sobą duży klocek (przeszkoda) - Wykonują ruchy zgodnie z poleceniem
- przeszkoda z lewej strony, z prawej strony, z przodu - układają klocek na wskazanym
miejscu
- następnie klocek kładą za sobą
- saneczkarze" przechylają się w tył, na lewą stronę, na prawą stronę, przewracają się na
lewą stronę, na prawą stronę - dzieci kładą się na lewym boku, na prawym boku
2. Praca z ilustracją
- dzieci siedzą w półkolu przed tablicą
- nauczycielka umieszcza na tablicy duży rysunek przedstawiający rysunek drzewa
świerkowego i opowiada historię o leśnych zwierzętach, przypinając odpowiednie sylwety
Zbliżały się święta. Zwierzęta leśne zwołały na polanie zebranie, żeby omówić
świąteczne przygotowania. Na polanę przykicał zajączek, przybiegła sarna, wiewiórka,
przyszedł dzik i przyfrunęło stado gili. Zwierzęta długo czekały na nadejście niedźwiedzia,
jeża i borsuka, ale niestety nie przyszli. Ciekawe, czy wiecie, dlaczego te zwierzęta nie
przyszły?
Długo trwało zebranie, bo każde zwierzątko miało inny pomysł na to, co przygotować
na wspólna kolację wigilijną. Zajączek upierał się przy marchewce i kapuście, gile chciały
zaprosić wszystkich na smaczną jarzębinę, dziki zachwalały jabłka, wiewiórki orzechy,
sarna stwierdziła skromnie, że wystarczy tylko wiązka siana. Zrobiło się straszne
zamieszanie, bo każdy chciał przekonać pozostałe zwierzęta do swoich przysmaków.
Nagle dzik wpadł na świetny pomysł: „Niech każdy przyniesie to, co lubi i wspólnie zjemy
świąteczna kolację”. Pomysł wszystkim się spodobał. Zwierzę ta umówiły się za dwa dni
na polanie pod świerkiem.
W Wigilię pierwsza przykicała para zajęcy z dziećmi i koszem pełnym marchewek.
Małe zajączki zaczęły skakać wokół drzewka i radośnie wołać: „Będziemy ubierać
choinkę!”. Mama i tata popatrzyli na siebie, dziwiąc się, że nikt wcześniej o tym nie
pomyślał. Ale w co ubrać leśne drzewko? W końcu zające wymyśliły, co trzeba zrobić.
Popatrzcie.
3. Wspólne ubieranie choinki
- nauczycielka kontynuuje opowiadanie
Potem przyszły pozostałe zwierzęta i wspólnie zaczęły ubierać drzewko świerkowe, ale
trzeba im pomóc, co do pierwszej gwiazdki zostało bardzo mało czasu.
Zajączki są malutkie, dlatego ich marchewki wizą na samym dole.
Gdzie powiesimy jarzębinę i kłosy zboża dla ptaków? Ptaki latają, więc jarzębina może
wisieć na czubku choinki.
Gdzie umieścimy orzeszki dla wiewiórek? Dlaczego orzeszki mogą wisieć pod jarzębiną
Gdzie jest dobre miejsce na jabłuszka dla dzików? Jabłka można powiesić nad
marchewkami.
Jeszcze zostało siano dla sarny. Co z nim zrobimy? Siano możemy rozłożyć na gałązkach
obok marchewek i jabłek.
- dzieci wieszają przysmaki zwierząt na odpowiedniej wysokości
Choinka została już ubrana. Zwierzęta stoją na polanie i podziwiają swoją piękną i
smaczną choinkę. Wszystko zostało umieszczone tak, jak trzeba. Zobaczcie sami.
Marchewki wiszą na dole choinki. Gdzie wiszą jabłuszka?
- dzieci odpowiadają używając określeń: „na”, „pod”, „nad”, „obok”, „między”, „za”
Nagle pojawiła się na niebie pierwsza gwiazdka i zwierzęta rozpoczęły kolację.
4. Zabawa ruchowa „Przy leśnej choince”
- nauczycielka dzieli dzieci na 5 zespołów (ptaki, sarny, dziki, zające, wiewiórki)
- nauczycielka staje na środku Sali, zakłada zieloną pelerynę i jest choinką
- do choinki przylatują, przykicają bądź przybiegają te zwierzęta, których przysmaki
pokazuje nauczycielka – choinka
- po ukryciu przysmaków dzieci wracają na swoje miejsca
5. Zadanie przy stoliku
- zadaniem dzieci jest odszukanie i pokolorowanie bombek na choince (na karcie pracy)
- następnie dzieci mają narysować bombki w pudełku zgodnie z podanymi kształtami i
kolorami
6. Zakończenie
- podziękowanie dzieciom za aktywny udział