Konspekt lekcji

Transkrypt

Konspekt lekcji
Konspekt lekcji
I.
II.
Metryczka konspektu:
Autor: Sebastian Gajos .
Wiek uczniów: trzecia klasa gimnazjum.
Temat: Cieplny przepływ energii.
Cel ogólny: zapoznanie uczniów ze sposobami przekazywania ciepła.
Cele szczegółowe:
Uczeń wie w jaki sposób zapobiegać utracie ciepła.
o Uczeń zna sposoby cieplnego przepływu energii.
o Uczeń potrafi podzielić ciała ze względu na ich właściwości cieplne.
o Uczeń potrafi podać przykłady praktycznego wykorzystania przewodników i
izolatorów cieplnych.
Czas realizacji: ok. 40 min.
Metody i techniki: pogadanka, pokaz, wykład.
Formy pracy: praca z całą klasą.
Środki dydaktyczne: pręty metalowe, szklane, listewki drewniane, palnik spirytusowy.
Interakcja z innymi przedmiotami: brak.
Plan lekcji:
1. Faza przygotowawcza:
a) Sprawdzenie listy obecności uczniów;
b) Omówienie wiadomości z ostatniej lekcji :
• pojęcie energii wewnętrznej – energią wewnętrzną ciała nazywamy sumę energii
potencjalnych i kinetycznych wszystkich cząsteczek substancji, z której zbudowane jest
ciało.
• zasada zachowania energii – określona ilość energii jednego rodzaju zostaje
zamieniona w równą jej ilość energii innego rodzaju.
c) Sprawdzenie pracy domowej;
2. Faza realizująca:
a) Wprowadzenie do tematu lekcji – sformułowanie problemu.
b) Wykonanie doświadczeń;
c) Zanotowanie tematu lekcji;
d) Sformułowanie i zapisanie notatki będącej fizyczną interpretacją ciepła – przepływu
energii;
e) Utrwalenie wiadomości poprzez rozwiązywanie zadań z zastosowaniem poznanej
wcześniej wielkości fizycznej;
3. Faza końcowa:
a) Przypomnienie najważniejszych wiadomości, które pojawiły się w trakcie
realizowania zajęć lekcyjnych;
b) Zanotowanie pracy domowej.
III.
Szczegółowy przebieg lekcji:
Czynności nauczyciela
Doświadczenie1
Ogrzewamy palnikiem koniec pręta metalowego, na
którym znajdują się przylepione skrawki parafiny:
•
•
•
•
Co się dzieje z kawałkami parafiny? [topią się]
Dlaczego się topią? [wzrosła temperatura parafiny,
czyli zwiększyła się jej energia wewnętrzna]
W jakiej kolejności topią się kawałki parafiny ? [
im bliżej palnika tym szybciej się topią]
Co powiemy o energii wewnętrznej pręta?
[obserwujemy stopniowy wzrost temperatury
pręta, czyli przez pręt przekazywana jest energia.
Ten nowy sposób przekazywania energii
nazywamy cieplnym przepływem energii]
Proszę o zapisanie tematu lekcji: Cieplny przepływ
energii.
Teraz spróbujemy odpowiedzieć na pytanie: Jaki jest
mechanizm cieplnego przepływu energii?
•
•
Przypomnienie wiadomości dotyczących budowy
wewnętrznej ciał stałych, cieczy i gazów
Na podstawie posiadanych wiadomości oraz pytań
naprowadzających uczniowie wyjaśniają w jaki
sposób nastąpił transport energii w metalowym
pręcie.
Cieplny przepływ energii następuje na skutek
kontaktu cieplnego i zazwyczaj różnicy temperatur
między ciałami, cząsteczki substancji z której
zbudowane jest ciało o wyższej temperaturze, mają
większą średnią energię kinetyczną cząsteczek niż
cząsteczki substancji , z której zbudowane jest ciało o
Czynności ucznia
temperaturze niższej. Gdy oba ciała się zetkną
cząsteczki substancji, z której jest zbudowane ciało o
temperaturze wyższej (poruszające się z większą
prędkością) przekazują część swojej energii
kinetycznej cząsteczkom substancji, z której
zbudowane jest ciało o temperaturze niższej, zderzając
się z nimi powodują zwiększenie ich prędkości
Ten sposób przekazywania energii wewnętrznej drugiemu
ciału podczas kontaktu ciał o różnych temperaturach nosi
nazwę ciepła.
∆Ew=Q ∆Ew –przyrost energii wewnętrznej Q – ilość
przekazywanego ciepła
Czy wszystkie ciała jednakowo dobrze przewodzą
energię?
Doświadczenie2
Ogrzewanie pręta drewnianego i szklanego.
WNIOSKI:
Pręt drewniany słabiej przewodzą energię od pręta
metalowego
Substancje dobrze przewodzące energię to
przewodniki cieplne.[metale]
Substancje słabo przewodzące energię to izolatory
cieplne.[tworzywa sztuczne, drewno, tłuszcze,szkło]
Idealnym izolatorem jest próżnia.[wykorzystujemy to w
termosie, brak cząsteczek – nie następuje cieplny
przepływ energii]
Praktyczne wykorzystanie zjawiska przewodnictwa
cieplnego. [gotowanie potraw, ogrzewanie mieszkań,
rozgrzewanie metalu przy kuciu na “gorąco”]
Innymi sposobami przekazywania energii.[konwekcja,
promieniowanie]
Podsumowanie lekcji
Pytania kontrolne:
•
•
W jaki sposób można zmienić energię wewnętrzną
ciała?
Jaki sposób przekazywania energii nazywamy
•
•
•
cieplnym przepływem energii?
Jakie ciała nazywamy dobrymi przewodnikami
cieplnymi? Podaj przykłady
Jakie ciała nazywamy izolatorami cieplnymi?
Podaj przykłady.
Podaj przykłady wykorzystania zjawiska
przewodnictwa cieplnego?
Praca domowa:
Dowiedz się i opisz jakie stosuje się metody oszczędzania
energii w budynkach mieszkalnych. Jaki to ma wpływ na
ochronę środowiska?

Podobne dokumenty