Konspekt-szkolenie
Transkrypt
Konspekt-szkolenie
Projekt „Kompleksowe wsparcie procesu doskonalenia nauczycieli w Powiecie Oleckim” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Konspekt zajęć edukacyjnych z przyrody z wykorzystaniem technik aktywizujących Imię i nazwisko: Jolanta Jankowska Przedmiot: Przyroda Data: 21.01.2014 r. Miejsce: klasa lekcyjna SP Cichy Klasa: V Temat: Krajobraz Wielkomiejski Warszawy. Zabytki Warszawy. Powiązanie z wcześniejszą wiedzą: - przypomnienie wiadomości o stolicy Polski - uzupełnienie wiadomości już zdobytych Cele lekcji: rozpoznaje znane budowle zabytkowe i pomniki Warszawy, wskazuje na mapie Polski Warszawę określa położenie miasta na mapie, czyta ze zrozumieniem tekst z podręcznika dokonuje analizy, krótkich tekstów, potrafi z nich wyłonić istotne informacje, słucha wypowiedzi innych osób, współdziała w grupie, Cele lekcji sformułowane w języku ucznia: 1. wyjaśnia pojęcie stolica CZŁOWIEK - NAJLEPSZA INWESTYCJA Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego 2. wskazuje na mapie fizycznej Polski Warszawę 3. potrafi wymienić niektóre zabytki i pomniki Warszawy Co uczniowie będą potrafili po lekcji/ na co będę zwracał uwagę: - wskażę położenie Warszawy na mapie Polski - wymienię nazwę rzeki przepływającej przez Warszawę - znam ważniejsze zabytki i pomniki znajdujące się w Warszawie Pytania kluczowe do lekcji: Jakie zabytki i pomniki Warszawy znacie? (prezentacja multimedialna) (Pałac Prezydencki (Namiestnikowski) i pomnik Józefa Poniatowskiego, Łazienki Królewskie (Pałac na Wyspie), Syrenka Warszawska na tle mostu Świętokrzyskiego, Zamek Królewski, Pomnik Syrenki na rynku Starego Miasta, Pałac Kultury i Nauki, Kolumna Króla Zygmunta III Wazy na placu zamkowym) Przebieg lekcji (metody i aktywności): 1. (zawiązanie przyjaznej atmosfery w klasie zabawą) Przyszły dzieci do szkoły i zabawa jest wesoła: raz dwa trzy - przedstaw nam się ty - co dziś jadłeś Ty - jak się czujesz Ty - zaklaszcz w dłonie Ty - podskakujesz Ty - stań na jednej nodze Ty - mrugnij teraz Ty - w co się lubisz bawić Ty - stolicą Polski jest, powiedz TY Faza realizacyjna: I. Wprowadzenie to tematu: CZŁOWIEK - NAJLEPSZA INWESTYCJA Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego - na dzisiejszych zajęciach odbędziemy wycieczkę (palcem po mapie), po naszej stolicy- Warszawie. - praca z Encyklopedią – wyjaśnienie terminu: stolica (miasto, w którym znajduje się siedziba centralnych organów państwa lub główne miasto okręgu, rejonu, województwa, powiatu, krainy historycznej itp.,czyli pojęcie oznaczające miasto, w którym znajdują się najważniejsze urzędy państwowe będące siedzibą władz. ) - Pogadanka na temat zabytków Warszawy- uzupełnienie wiadomości z pomocą podręcznika - Oglądanie albumu z zabytkami - Praca z mapą- wskazanie na mapie fizycznej stolicy Polski - Podział klasy na 4 grupy- (uczniowie częstują się cukierkiem, a papierki wykorzystują do oznaczenia grup) 1. Układanie puzzli- pocięte ilustracje z zabytkami Warszawy (Pałac Prezydencki (Namiestnikowski) i pomnik Józefa Poniatowskiego, Łazienki Królewskie (Pałac na Wyspie), Syrenka Warszawska na tle mostu Świętokrzyskiego, Zamek Królewski, Pomnik Syrenki na rynku Starego Miasta, Pałac Kultury i Nauki, Kolumna Króla Zygmunta III Wazy na Placu Zamkowym). (Grupy otrzymują puzzle wybranych pomników i obiektów zabytkowych Warszawy. Po ich ułożeniu, szukają informacji ukrytej za określoną planszą. Po odczytaniu informacji układają z rozsypanki zdaniowej krótki tekst na temat danego zabytku (tekst zawiera zdania prawdziwe i fałszywe, ucz. samodzielnie określają prawdziwość zdań). 2. Właściwe podpisanie ilustracji przedstawiających zabytki Warszawy 3. Kolorowanie konturów wybranych zabytków oraz herbu stolicy 4. Wybranie zabytków Warszawy spośród wielu (Kraków, Gdańsk) i umieszczenie w odpowiednim miejscu na mapie Polski Faza podsumowująca Przedstawienie wyników pracy na forum klasy. Zabawa ruchowa przy muzyce- „Pomniki” , uczniowie losują kolejne numerki i w CZŁOWIEK - NAJLEPSZA INWESTYCJA Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego takt muzyki poruszają się po sali, kiedy muzyka milknie osoba z numerem pierwszym staje nieruchomo udając pomnik i tak kolejno dołączają do niej inne numery Notatki i dodatkowe ćwiczenia: Zdania do zabawy fałsz- prawda 1.Czy Warszawa leży nad rzeką Odrą? 2.Czy przez Warszawę przepływa Wisła? 3.Czy herbem Warszawy jest złota rybka? 4. Warszawa jest stolicą Polski. 6. Smok wawelski jest herbem Warszawy.. 7. Flaga Polski ma barwę zielono – żółtą. 8. Głową państwa polskiego jest król. 9. Hymnem polski jest piosenka żołnierska „Przybyli ułani pod okienko”. 10.Syrenka Warszawska trzyma w dłoniach tarczę i miecz? Praca domowa: 1. Obowiązkowa: Praca z zeszytem ćwiczeń. Wklejenie karteczek kosz- walizeczka (posegregowanie informacji) 2. Dodatkowa dla osób chętnych: Wykonaj album na temat 3 zabytków Warszawy Materiały i pomoce dydaktyczne: cukierki z różnymi papierkami, podręcznik, karty pracy, herb Warszawy, ilustracje z pomnikami i zabytkowymi budowlami stolicy, puzzle- pocięte ilustracje, album z zabytkami stolicy gotowe informacje do zabawy fałsz- prawda, rysunek kosza i walizeczki dla każdego ucznia CZŁOWIEK - NAJLEPSZA INWESTYCJA Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego