Tytoń, narkotyki, dopalacze, alkohol, komputer – jak się przed tym

Transkrypt

Tytoń, narkotyki, dopalacze, alkohol, komputer – jak się przed tym
Zadanie nr 5
Tytoń, narkotyki, dopalacze, alkohol, komputer – jak się przed tym bronić
W I semestrze roku szkolnego 2011/2012 odbyły się w klasach IV – VI Szkoły Podstawowej
oraz I – III Gimnazjum profilaktyczne lekcje wychowawcze na temat „Tytoń, narkotyki, dopalacze,
alkohol, komputer – jak się przed tym bronić?”. Uczniowie podczas ich trwania omówili:
- przyczyny sięgania po narkotyki, alkohol, nikotynę, nadużywania komputera,
Internetu
- poznali i wyjaśnili definicje i rodzajów uzależnień
- fazy uzależnienia
- skutki zażywania narkotyków, alkoholu, nikotyny, nadużywania komputera,
Internetu
- formy pomocy osobom eksperymentującym i uzależnionym
Załącznik: konspekt lekcji
Konspekt
zajęć z zakresu profilaktyki uzależnień
(szkoła podstawowa kl. V-VI i gimnazjum kl. I-III)
Temat: „Tytoń, narkotyki, dopalacze, alkohol, komputer – jak się przed tym bronić?”
Czas realizacji: 90 min. ( 2x45 min.)
Formy/metody: dyskusja, praca w grupach, w parach, burza mózgów, rundka, drama
Cele:
Po zakończeniu zajęć uczeń będzie:
a)
b)
c)
d)
e)
f)
g)
znał przyczyny sięgania przez młodzież po środki psychoaktywne,
znał przyczyny nadużywania komputera, Internetu,
znał definicje i rodzaje uzależnienia
posiadał wiedzę o poszczególnych fazach uzależnienia
miał świadomość skutków zażywania środków psychoaktywnych
miał świadomość skutków nadużywania komputera, internetu
wiedział na czym polega pomoc osobom uzależnionym
Treści programowe:
a) omówienie przyczyn sięgania po narkotyki, alkohol, nikotynę, nadużywania komputera,
internetu
b) wyjaśnienie definicji i rodzajów uzależnień
c) omówienie faz uzależnienia
d) omówienie skutków zażywania narkotyków, alkoholu, nikotyny, nadużywania komputera,
internetu
e) omówienie form pomocy osobom eksperymentującym i uzależnionym
Pomoce:
a)
b)
c)
d)
e)
tablica
papier, mazaki, taśma klejąca
kolorowe kartki
wykaz najbliższych placówek pomocowych zajmujących się uzależnieniami
przykładowe listy napisane przez osoby zażywające narkotyki
Przebieg zajęć:
Opis
Powitanie uczniów .
Poinformowanie, że będziecie rozmawiać o
problemie
uzależnień
wśród
dzieci
i młodzieży .
2.
Rundka.
Poproszenie
aby
każdy
z uczniów po kolei powiedział z czym mu się
kojarzy słowo profilaktyka.
3.
Burza mózgów. Zapytanie grupy „Co to
jest uzależnienie?”. Uczestnicy metodą burzy
mózgów odpowiadają. Prowadzący wszystkie
odpowiedzi zapisuje na tablicy , porządkuje i na
koniec podaje definicję uzależnienia .
4.
Podzielenie uczniów na 4 grupy ; Grupa
pierwsza ma za zadanie napisać dlaczego
młodzież sięga po narkotyki/dopalacze, druga
grupa po alkohol, trzecia po nikotynę , czwarta
dlaczego nadużywa korzystania z komputera,
internetu. Odpowiedzi uczniowie spisują na
arkuszach papieru i omawiają na forum grupy .
5.
Dyskusja na temat tego dlaczego dzieci i
młodzież najczęściej decyduje się na sięgnięcie
po jakiekolwiek zakazane używki.
6.
Miniwykład
na
temat
rodzajów
uzależnienia :psychicznego, fizycznego
społecznego
Czas
Materiały
Czynności
1.
Uczniowie nie siedzą
w ławkach ale
w kółku
Tablica do pisania,
kreda lub mazak,
duże arkusze
papieru , mazaki,
taśma klejąca
45
min.
Nie dopuszczamy do
negatywnych
komentarzy
i ocen wypowiedzi.
Każda wypowiedź
jest ważna
Arkusze wieszamy
na ścianie lub tablicy
tak aby były
widoczne
Karteczki jednego
koloru, mazaki
1.
Praca w grupach.
Skutki nadużywania . Podzielenie grupy na 4
osobowe zespoły. Rozdanie kartek na których
zadaniem grup jest napisanie jakie są skutki:
- I grupa zażywania narkotyków/dopalaczy,
- II grupa alkoholu,
- III grupa nikotyny,
- IV grupa komputera, Internetu.
Następnie grupy omawiają skutki na forum grupy
i przyklejają karteczki wokół ludzika .
2.
Ćwiczenie „listy do redakcji”. Poproszenie,
aby uczestnicy dobrali się w grupy 5-6 osobowe.
Każda z grup otrzymuje list i ma spróbować,
podobnie jak robi się to w gazecie, odpowiedzieć
na problem nadawcy. Jak można im pomóc?
Każda grupa odczytuje list na forum klasy .
3.
Ćwiczenie
Rozdanie uczniom kartki z rysunkiem okręgów
(zał. 1). Poproszenie , aby uczniowie wpisali
w poszczególne okręgi osoby lub znane im
instytucje, do których zwróciliby się o pomoc w
trudnej sytuacji. W kręgach bliższych środka
mają wpisać osoby, do których mają największe
zaufanie. Kiedy kręgi są zapisane następuje
krótka ich analiza. Następnie powieszenie na
tablicy adresy i telefony instytucji, które oferują
pomoc
młodzieży
eksperymentującej
i uzależnionej od narkotyków, alkoholu,
nikotyny, komputera, internetu .
Podziękowanie
w zajęciach.
4.
uczniom
za
udział
taśma klejąca
Narysuj na arkuszu
papieru człowieka
symbolizującego
osobę uzależnioną
gazety
z problematycznymi
listami
Tablica do pisania,
kreda lub mazak
Prowadzący
przygotowuje
wcześniej kilka
problematycznych
listów
45
min.
Kartki z rysunkami
okręgów
(zał. 1)
wykaz najbliższych
placówek
pomocowych
zajmujących się
narkomanią
Prowadzący spisuje
na tablicy
w punktach formy
pomocy o których
jest mowa w listach .
Załącznik