scenariusz cyklu zajęć z młodzieżą ponadgimnazjalną

Transkrypt

scenariusz cyklu zajęć z młodzieżą ponadgimnazjalną
1
JAK KSZTAŁTOWAĆ PEWNOŚĆ SIEBIE: scenariusz cyklu zajęć z młodzieżą ponadgimnazjalną
Iwona Bukowska, Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Pile
Opublikowano 21.06.2003
Cele lekcji:
1. Nauczenie młodzieży silnego i świadomego zachowania.
2. Nabycie umiejętności odkrywania i nazywania własnych sił i słabości.
Spodziewane efekty
•
prawidłowe radzenie sobie we współżyciu z innymi (poszanowanie siebie i innych),
•
nabycie umiejętności odkrywania w sobie pozytywnych stron,
•
stopniowe podnoszenie pewności siebie.
Przebieg zajęć:
Zajęcia 1.
1. Powitanie grupy.
2. Wyjaśnienie celu oraz warunków spotkań.
3. Co to znaczy być pewnym siebie? - krótka dyskusja.
4. Określenie zasad pracy na warsztatach.
Temat: Znaczenie silny w odniesieniu do prawidłowego współżycia z innymi.
Gry i ćwiczenia uświadamiające znaczenie i odpowiedzialność własnej siły:
•
Rundka powitalna z kamieniem.
•
ABC siły.
•
Moje mocne strony.
•
Mocny język ciała.
•
Moje zalety, moje wady.
•
Rundka na zakończenie zajęć - wszyscy, po kolei kończą zdanie: Jestem z siebie dumna, gdy...
Zajęcia 2.
1. Przypomnienie podstawowych informacji z poprzednich zajęć.
2. Wpływ braku pewności siebie i strachu na wyzwalania społecznych agresji w kontaktach
międzyludzkich.
3. Propozycje rozwiązań prowadzących do budowania wzajemnego zaufania i poczucia
bezpieczeństwa w grupie.
4. Rola obserwacji i autorefleksji jako warunku niezbędnego dla ukształtowania poczucia własnej
wartości i wynikającej stąd pewności siebie
Temat: Jak poznać własną siłę.
Gry i ćwiczenia nawiązujące do uświadomienia różnych uzdolnień jednostek i pozwalających poznać
własne możliwości:
•
Potrafię - nie potrafię.
•
Lubię u siebie.
2
•
Co w Tobie lubię.
•
Ocena siebie samego.
•
Gorące krzesło.
•
Rundka na zakończenie - wszyscy po kolei kończą zdanie: Gdy inni mówią mi coś miłego...
Zajęcia 3.
1. Krótka dyskusja na temat wrażeń i odczuć wyniesionych z poprzednich zajęć.
2. Wpływ pozytywnego poczucia własnej wartości na redukcję lęku i niepewności.
3. Umiejętność przekazywania własnych życzeń i potrzeb innym.
4. Przyjmowanie informacji negatywnych bez poczucia bezradności, lęku lub winy.
Temat: Zdobywanie i okazywanie siły.
Poniższe gry i ćwiczenia dotyczą określenia własnych wymagań, odważnego ich wyrażania i posiadania
odpowiedniej siły przebicia:
•
Odrzucanie słabości.
•
Usuwanie słabości.
•
Samowzmacnianie się.
•
Mocna dłoń.
•
Komplementy i krytyka.
•
Wytrzymanie presji grupy.
•
Trzy razy dziennie: Wierzę w siebie.
•
Rundka na zakończenie - wszyscy, po kolei kończą zdanie: Gdy inni mówią mi coś miłego...
Propozycje gier, ćwiczeń i zabaw zostały zaczerpnięte z następujących pozycji książkowych:
1. Bőhner Thorsten: Zabawy ułatwiające nawiązywanie kontaktów: dla kreatywnych grup i kółek
teatralnych. Kielce: Wydaw. "Jedność", 2002
2. "Jak żyć z ludźmi" (umiejętności interpersonalne): program profilaktyczny dla młodzieży: ćwiczenia
grupowe. Warszawa: MgN, 1wew
3. Portmann Rosemarie: Gry i zabawy kształtujące pewność siebie. Kielce: Wydaw. "Jedność", 2001
4. Portmann Rosemarie: Gry i zabawy przeciwko agresji. Kielce: Wydaw. "Jedność", 2002
5. Socjoterapia. Praca zbiorowa pod red. Katarzyny Sawickiej. Warszawa: Centrum Metodyczne
Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej MgN, 1www

Podobne dokumenty