Gorska Gdansk scenariusz lekcji WF

Transkrypt

Gorska Gdansk scenariusz lekcji WF
SCENARIUSZA ZAJĘĆ WYCHOWANIA FIZYCZNEGO
Autor (autorzy)
(imię, nazwisko, tryb
studiów, rok, grupa)
Anna Angelika Górska, stacjonarne studia pierwszego stopnia,
kierunek wychowanie fizyczne, III rok, 3 gr.
Typ szkoły: podstawowa
Miejsce zajęć: sala sportowa
Klasa: V-VI
Data:
11.12.2013
Czas trwania zajęć: 45 min
Płeć uczniów: dziewczęta
Liczba uczniów: 16
Podstawa programowa – wymagania szczegółowe w zakresie:
Diagnozy
sprawności
fizycznej
i rozwoju
fizycznego
Treningu
zdrowotnego
II.1.4
II.2.3
Sportów
całego życia
i wypoczynku
Bezpiecznej
aktywności
fizycznej
i higieny
osobistej
Sportu
Tańca
I.4.d
Temat zajęć: Zasady „prostego trzymania się”.
Cele zajęć w zakresie
Umiejętności: uczennica potrafi ocenić własną postawę ciała.
Wiadomości: uczennica wie, jakie ćwiczenia wzmacniają mm. posturalne.
Usamodzielnienia: uczennica samodzielnie dobiera ćwiczenia wzmacniające mięśnie
posturalne.
Motoryczności: kształtowanie sprawności fizycznej z akcentem na siłę mm. posturalnych.
Środki dydaktyczne: 17 krzeseł, 16 szarf, 16 woreczków, 4 gumy do ćwiczeń, 4 materace,
4 duże piłki, 4 plansze, odtwarzacz muzyczny, 16 długopisów, 12 kart pracy
( T. Frołowicz, 1999, „Karta sprawności i zdrowia”, Gdańsk, Wyd. Fokus, str. 7)
Czynności
nauczyciela
i czas zajęć
Przebieg zajęć
Czynności bezpośrednio poprzedzające zajęcia
Przygotowanie i
kontrola miejsca
zajęć wraz z
wykorzystywanymi
środkami
dydaktycznymi (5’)
Przygotowanie się
przez uczennice do
zajęć (5’)
Zgromadzenie środków dydaktycznych na sali w bezpiecznym miejscu,
w którym nie będą przeszkadzały.
Uczennice przebierają się w strój sportowy, a nauczycielka kontroluje
gotowość uczennic do zajęć oraz sprawdza liczbę ćwiczących.
Zapowiedź treści
zajęć oraz
czynności
motywacyjne
związane z
udziałem uczniów
w zajęciach (2’)
Część wstępna (16’)
Uczennice ustawione w półkolu. Nauczycielka podaje temat zajęć: na
dzisiejszych zajęciach przypomnimy sobie jak wygląda prawidłowa
postawa ciała oraz co to znaczy „trzymać się prosto”. Poznacie również
ćwiczenia wzmacniające mięśnie, które pozwalają utrzymać prawidłową
postawę ciała. Prawidłowa postawa ciała warunkuje zdrowe
funkcjonowanie organizmu przez całe życie, sprzyja sprawności fizycznej,
wysmukla sylwetkę oraz zwiększa pewność siebie.
Przygotowanie
uczniów do
realizacji celów
zajęć w zakresie
umiejętności (2’)
Omówienie prawidłowej postawy ciała w pozycji stojącej.
Przypomnienie przez nauczycielkę zasad „prostego trzymania się” i
demonstracja na jednej z uczennic, jak wygląda prawidłowa postawa ciała
w postawie stojącej. Uczennice powtarzają zasady „prostego trzymania
się”: głowa, ramiona i biodra w jednej linii, ściągnięte łopatki i lekko
napięty brzuch”.
Realizacja celów
zajęć w zakresie
umiejętności wraz
nieformalną oceną
wiedzy i
umiejętności (30”)
Realizacja celów
zajęć w zakresie
umiejętności wraz
nieformalną oceną
wiedzy i
umiejętności (2’)
Przygotowanie
uczniów do
realizacji celów
zajęć w zakresie
umiejętności (2’)
Uczennice stają w rozsypce i starają się przyjąć prawidłową postawę ciała,
a nauczycielka ew. koryguje błędy ustawienia uczennic.
Zabawa „Raz, dwa, trzy, Baba-Jaga patrzy” z elementem kształtującym
nawyk prawidłowej postawy: nauczycielka stoi na jednym końcu,
uczennice w szeregu na drugim końcu boiska. Gdy nauczycielka ma
zakryte oczy, uczennice biegną w jej kierunku. Na hasło nauczycielki: „Raz,
dwa, trzy, Baba-Jaga patrzy” uczennice nieruchomieją „trzymając się
prosto”. Jeżeli ktoś przyjmuje nieprawidłową postawę ciała lub będzie
poruszał się, musi wrócić na linię startu. Zabawa trwa do chwili, gdy któraś
z uczennic dobiegnie do nauczycielki.
Przypomnienie przez nauczycielkę zasad „prostego trzymania się” w
pozycji siedzącej i demonstracja na jednej z uczennic jak wygląda
prawidłowa postawa ciała w tej pozycji. Uczennice powtarzają zasady
„prostego trzymania się”: głowa, ramiona i biodra w jednej linii, ściągnięte
łopatki i lekko napięty brzuch, a stopy oparte o podłoże”.
Czynności
organizacyjne
związane z
przebiegiem zajęć
(30”)
Każda uczennica bierze krzesło i ustawia je na obwodzie koła w miejscu
wskazanym przez nauczycielkę. Uczennice siadają i starają się przyjąć
prawidłową postawę ciała w pozycji siedzącej oraz słuchają reguł kolejnej
zabawy.
Zabawa „Muzyczne koło”. Krzesła (o dwa mniej niż uczennic) ustawione są
na obwodzie koła i zwrócone siedziskami na zewnątrz. Uczennice
Realizacja celów
ustawione są dookoła krzeseł. Gdy gra muzyka, chodzą wokoło,. Gdy
zajęć w zakresie
muzyka zostaje wyłączona, nauczycielka określa zadanie do wykonania
umiejętności oraz
przez uczennice. Uczennice jak najszybciej wykonują zadanie, zawsze
rozwijanie
zakończone wyskokiem w górę z przysiadu podpartego i starają się usiąść
umiejętności
na najbliżej stojącym krześle. Za każdym razem odpadają dwie kolejne
rywalizowania,
ocena nieformalna uczennice, dla których zabrakło krzesła. Te które odpadły, zabierają dwa
uczennic (2’)
kolejne krzesła i siadają na nich w części końcowej sali, zachowując
prawidłową postawę. Zabawa kończy się w momencie, gdy zostaje połowa
uczennic, po czym następuje jej powtórzenie. W trakcie zabawy
nauczycielka włącza i wyłącza muzykę, określa zadanie do wykonania po
wyłączeniu muzyki i koryguje postawę ciała uczennic siedzących z boku.
Nauczycielka ew. moderuje rozwiązanie sporów między uczennicami
rywalizującymi w trakcie zabawy.
Czynności
organizacyjne
związane z
przebiegiem zajęć
(30”)
Rozgrzewka oraz
realizacja celów
zajęć w zakresie
wiadomości i
motoryczności
(4’30’’)
Czynności
organizacyjne
związane z
przebiegiem zajęć
(3’)
Każda uczennica ustawia swoje krzesło na sali w rozsypce, tak aby dobrze
widzieć nauczycielkę i mieć wystarczająco miejsca do ćwiczenia.
Uczennice siadają i starają się przyjąć prawidłową postawę ciała w pozycji
siedzącej.
Ćwiczenia przy muzyce z akcentem na wzmacnianie mięśni posturalnych.
Nauczycielka demonstruje ćwiczenia, cały czas ćwiczy z uczennicami,
wyznaczając rytm.
Ćwiczenia: bieg, „pajacyki”, przeskoki z wymachami ramion w bok, marsz,
marsz z wysokim unoszeniem kolan, wchodzenie na krzesło lewą/prawą
nogą, wykrok lewą/prawą nogą na krzesło, wykroki na krzesło z
wymachem ramion w górę/w bok, wymachy nóg nad krzesłem, marsz
dookoła krzesła z podskokami, podpór przodem-ręce na krześle- wymachy
nóg w tył, półprzysiad nad krzesłem, unoszenie prostych nóg siedzą na
krześle, przysiady z ramionami na krześle, skrętoskłony z klaśnięciem,
opad tułowia w przód, przyciąganie pięty do pośladka, wspięcia na
palcach.
Część główna (22’)
Wskazane cztery uczennice pozostawiają swoje krzesła, pozostałe odnoszą
swoje w bezpieczne miejsce i zbierają się wokół nauczycielki.
Nauczycielka dokonuje podziału uczennic na cztery zastępy poprzez
losowanie cukierków w czterech kolorach (uczennice zachowują cukierki
na przerwę po lekcji). Każdy z zastępów otrzymuje przybory oraz planszę
pomocniczą (w formacie A4) z ilustracją ćwiczeń na stacji i przygotowuje
wyznaczone przez nauczycielkę stanowisko do ćwiczeń. Na każdej stacji
jedno dziecko, w kolejności określonej przez nauczycielkę, prezentuje dwa
ćwiczenie, jedno – łatwiejsze (a) i drugie – trudniejsze (b). Nauczycielka
zwraca uwagę na częste błędy, których uczennice powinny w czasie
ćwiczeń unikać. Nauczycielka wyjaśnia, iż każda uczennica na kolejnych
stacjach wybiera, które ćwiczenie będzie wykonywać – łatwiejsze, czy
Realizacja celów
zajęć w zakresie
motoryczności i
wiadomości (15’)
Czynności
organizacyjne
związane z
przebiegiem zajęć
(30’’)
Realizacja celów
zajęć w zakresie
usamodzielnienia,
wiadomości i
motoryczności.
Czynności
motywacyjne
związane z
udziałem uczniów
w zajęciach (4’)
Czynności
organizacyjne
związane z
przebiegiem zajęć
(30”)
Realizacja celów
zajęć w zakresie
umiejętności oraz
uspokojenie
fizyczne uczennic
(2’30’’)
trudniejsze.
Ćwiczenia wzmacniające mięśnie odpowiedzialne za utrzymywanie
prawidłowej postawy ciała
Stacja 1:
- mm. ściągający łopatki ->mm. równoległoboczny (gumy do ćwiczeń w
dwóch kolorach) – a) i b) uginanie ramion w bok rozciągając gumę
(trudność ćwiczenia zależy od sprężystości gumy).
Stacja 2:
- mm. brzucha (duże piłki) – a) „brzuszki” w leżeniu tyłem na piłce ze
stopami na ziemi (łatwiejsze) i b) „brzuszki” w leżeniu tyłem z nogami na
piłce (trudniejsze).
Stacja 3:
- mm. pośladkowe (krzesła) – a) przysiad stojąc za krzesłem z dłońmi na
oparciu krzesła (łatwiejsze), b) półprzysiady na jednej nodze z biodrami
nad siedziskiem krzesła (trudniejsze).
Stacja 4:
- mm. grzbietu (maty fitness) – a) „grzbiety” w leżeniu przodem ramiona
wyprostowane w przód, unoszenie ramion nad podłoże (łatwiejsze), b) w
leżeniu przodem, ramiona wyprostowane uniesione w przód,
przeniesienie ramion bokiem w tył (trudniejsze).
Uczennice na każdej stacji wykonują w rytmie określonym przez
nauczycielkę trzy serie po piętnaście powtórzeń wybranego (a lub b)
ćwiczenia. W czasie ćwiczeń gra muzyka. Nauczycielka zwraca uwagę na
poprawne wykonywanie ćwiczeń.
Nauczycielka wyjaśnia przebieg kolejnego fragmentu lekcji.
Ćwiczenia wzmacniające mięśnie posturalne wg pomysłów uczennic z
przyborami wykorzystywanymi na wcześniejszych stacjach. Gdy muzyka
jest włączona uczennice poruszają się po sali, gdy muzyka zostaje
wyłączona, wybierają dowolny przybór z leżących na sali i wykonują
wymyślone (wybrane) przez siebie ćwiczenie wzmacniające określoną
przez nauczycielkę grupę mięśni. Wybór przyborów do ćwiczeń
powtarzamy trzy razy: mięśnie grzbietu, mięśnie brzucha i mięsnie
pośladków. Nauczycielka wskazuje uczennice, które wymyśliły (wybrały)
ćwiczenia szczególnie cenne dla mięśni posturalnych i prosi o ich
demonstracje.
Część końcowa (7’)
Uczennice odnoszą przybory i zbierają się przy nauczycielce. Nauczycielka
rozdaje uczennicom karty pracy (str. 7 „Karta sprawności i zdrowia”) i
długopisy oraz omawia kolejne zadanie.
Uczennice otrzymują kartę pracy, na której przekreślają ilustrację
nieprawidłowej postawy ciała. Na odwrocie kartki piszą, co to znaczy
„trzymać się prosto”. Nauczycielka, w czasie gdy uczennice wykonują
zadanie, zwraca im uwagę na konieczność zachowania prawidłowej
postawy ciała, również w tym czasie.
Podsumowanie
zajęć i ocena
nieformalna
osiągnięć
edukacyjnych
uczennic (2’)
Nauczycielka zbiera karty pracy. Uczennice siadają w siadzie skrzyżnym w
półkolu przed nauczycielką. Nauczycielka siada wraz uczennicami i prosi
uczennice o wyjaśnienie, na jakiej podstawie odróżniły ilustracje
prawidłowej i nieprawidłowej postawy ciała. Nauczycielka sprawdza, czy
uczennice zapamiętały, które ćwiczenia wzmacniają mięśnie posturalne i
ułatwiają utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Nauczycielka pyta się
uczennic, które ćwiczenia sprawiły im największą trudność.
Nauczycielka pyta się, które znane uczennicom ćwiczenia, można
wykonywać w domu, by wzmocnić mm. posturalne, oraz podaje zadanie
Czynności
domowe: zwróć uwagę, w jakich sytuacjach w ciągu dnia przyjmujesz
motywacyjne
najczęściej nieprawidłową postawę ciała i jak temu przeciwdziałać.
związane z
Nauczycielka zapowiada, iż w czasie kolejnych zajęć uczennice będą
aktywnością
opowiadać, w jakich sytuacjach najczęściej przyjmują nieprawidłową
pozaszkolną i
postawę i jak ją wówczas można korygować.
zapowiedź
kolejnych zajęć (2’) Pożegnanie, przybicie „piątki”. Zebrane karty pracy od uczennic pozwalają
na sprawdzenie obecności uczennic na lekcji.
Czynności po zakończeniu zajęć
Przygotowanie się
uczniów do
kolejnych zajęć.
Uzupełnienie
dokumentacji
przebiegu
kształcenia.
Uczennice przygotowują się do kolejnej lekcji.
Nauczycielka uzupełnia w dzienniku temat lekcji oraz na podstawie
zabranych kart pracy wpisuje obecności uczennic.