Fiszka Gdansk scenariusz lekcji WF

Transkrypt

Fiszka Gdansk scenariusz lekcji WF
SCENARIUSZA ZAJĘĆ WYCHOWANIA FIZYCZNEGO
Autor (autorzy)
(imię, nazwisko, tryb
studiów, rok, grupa)
Weronika Fiszka Borzyszkowska, stacjonarne studia drugiego
stopnia, kierunek wychowanie fizyczne, I rok, 2 gr.
Typ szkoły: gimnazjum
Klasa: III
Data:
Płeć uczniów: Dziewczęta
Miejsce zajęć: sala sportowa
Czas trwania zajęć: 45min
Liczba uczniów: 16
Podstawa programowa – wymagania szczegółowe w zakresie:
diagnozy
sprawności
i aktywności
fizycznej oraz
rozwoju
fizycznego
treningu
zdrowotnego
sportów
całego życia
i wypoczynku
bezpiecznej
aktywności
fizycznej
i higieny
osobistej
sportu
I. 2. b.
tańca
edukacji
zdrowotnej
III. 6.
Temat zajęć: Double Dutch i blok aerobikowy wg pomysłu uczennic.
Cele zajęć w zakresie:
umiejętności: uczennica umie skakać na Double Dutch,
wiadomości: uczennica wie, jak zbudować blok aerobikowy,
usamodzielnienia: uczennica samodzielnie układa kroki do czwartej ósemki,
motoryczności: kształtowanie sprawności z akcentem na skoczność.
Środki dydaktyczne:
Double Dutch, skakanki, gumy, odtwarzacz CD, tablica z mazakami, kartki samoprzylepne w
czterech kolorach, karta obserwacji aktywności uczennic.
Czynności
nauczyciela i
czas zajęć
Przebieg zajęć
Czynności bezpośrednio poprzedzające zajęcia
Przygotowanie i
kontrola miejsca
zajęć wraz z
wykorzystywanymi
środkami
dydaktycznymi,
kontrola
przygotowania
uczennic do zajęć
Czynności
organizacyjne
związane z
rozpoczęciem
zajęć,
zapowiedź treści
zajęć (1’ 30”)
Motywacja
uczniów związana
z udziałem w
zajęciach (1’)
Czynności
organizacyjne
związane z
przebiegiem zajęć
(30”)
Rozgrzewka (9’)
Realizacja celów
zajęć w zakresie
wiadomości (2’)
Nauczycielka sprawdza liczbę ćwiczących, przygotowuje salę do zajęć:
ustawienie tablicy, rozmieszczenie kolorowych karteczek
samoprzylepnych, przygotowanie odtwarzacza CD oraz pozostałych
przyborów potrzebnych do w trakcie lekcji.
Część wstępna (12’)
Zapoznanie uczennic z celami lekcji: „Przypomnę wam z czego składa się
blok aerobikowi, następnie z przygotowywanych w domu przez Was
kroków ułożycie swoją czwartą ósemkę, której kroki zapiszemy na tablicy.
Kontynuujemy również ćwiczenia skoków na Double Dutch, czyli
równocześnie przez dwie skakanki.”
Motywowanie uczennic do aktywnego udziału w zajęciach: „Muzyka
łagodzi obyczaje a ćwiczenia przy muzyce wyzwolą w nas endorfiny, które
wprawią nas w dobry nastrój na cały dzień.”
Przypomnienie uczennicom o tym, że w trakcie lekcji w karcie obserwacji
aktywności, będzie odnotowywana ich aktywność, zwłaszcza w trakcie
ćwiczeń z Double Dutch i układania swoich kroków aerobikowych: „Plusy
otrzymają uczennice, które będą ćwiczyć w sposób zbliżony do swoich
maksymalnych możliwości. Dziś można zdobyć dwa plusy, które na koniec
cyklu zajęć pozwolą sformułować oceny”.
Podział na grupy 4 osobowe. Na sali rozmieszczone są karteczki w
czterech kolorach; każda uczennica ma znaleźć jedną karteczkę i przykleić
sobie na koszulce, następnie ustawić się na zbiórce w czterech rzędach, w
zespołach utworzonych z uczennic oznaczonych karteczkami w tym
samym kolorze.
Uczennice ustawione w szachownicę wykonują demonstrowane przez
nauczycielkę, a w drugiej części też przez uczennice, ćwiczenia w rytm
muzyki.
Ćwiczenia z akcentem koordynacyjnym w rytm muzyki: marsz, marsz +
wymachy RR, trucht, podskoki obunóż, bieg nożycowy w przód i w tył,
step-touch podwójny z krążeniami RR, step-out, 3 kroki aerobikowe
zaproponowane przez chętne uczennice.
Część główna (29’30’’)
Prowadzący przy tablicy, z wykorzystaniem schematycznych rysunków,
przypomina budowę bloku aerobikowego, który składa się z 4 ósemek,
elementy wchodzące w skład danej ósemki oraz zasady ich łączenia.
Realizacja celów
zajęć w zakresie
wiadomości i
motoryczności (4’)
Czynności
motywacyjne
związane z
udziałem uczniów
w zajęciach
Realizacja celów
zajęć w zakresie
samodzielności i
motoryczności (6’)
Realizacja celów
zajęć w zakresie
samodzielności i
motoryczności (4’)
Czynności
organizacyjne i
motywacyjne
związane z
przebiegiem zajęć
(3’30”)
Realizacja celów
zajęć w zakresie
umiejętności i
motoryczności
(10’)
Czynności
organizacyjne
związane z
przebiegiem zajęć
(30”)
Podsumowanie
zajęć, ocena
aktywności
uczniów (2’)
Nauczycielka powtarza z uczennicami trzy bloki aerobikowe stanowiące
bazę, którą uczennice będą miały później wzbogacić dodając np. ruchy
rąk, a także ułożyć własną ósemkę, aby powstał cały blok.
Budowa bloku: promenada, step-touch, v-step, ósemka dziewcząt.
Nauczycielka przypomina, iż w trakcie ćwiczeń będzie oceniać wysiłek
(aktywność) dziewcząt. W trakcie zaznaczania w Karcie aktywności
uczennic, nauczycielka przy okazji odnotowuje obecność uczennic w czasie
ćwiczeń.
Uczennice ustawione w swoich zespołach, każdy zespół w rozsypce.
Uczennice w swoich zespołach samodzielnie układają czwartą ósemkę.
Uczennice ustawione tak jak w czasie rozgrzewki. Każdy zespół kolejno
ustawia się na czele grupy i prezentuje ułożoną przez siebie ósemkę.
Pozostałe koleżanki wraz z nauczycielką starają się wykonać ćwiczenia
naśladując uczennice ustawione z przodu. Nauczycielka krótko ocenia
każdą z ósemek i wyróżnia szczególnie aktywne uczennice.
Po prezentacjach kroków, ponowne ustawienie się uczennic na zbiórce w
swoich zespołach. Nauczycielka demonstruje i omawia ćwiczenia na
kolejnych stacjach, po czym rozdaje przybory: gumy, skakanki i dwa
komplety Double Dutch. Nauczycielka ponownie przypomina, iż w trakcie
ćwiczeń w zespołach będzie oceniać wysiłek (aktywność) dziewcząt.
Ćwiczenia uczennic w zespołach na czterech stacjach:
1) skoki przez gumy wg pomysłów uczennic,
2) skoki przez skakankę wg pomysłów uczennic
3) skoki Double Dutch,
4) skoki Double Dutch.
Zaplanowane są dwie stacje z Double Dutch, aby zwiększyć czas ćwiczenia
tej umiejętności. Początkowo uczennice skaczą przez jedną linę, a
następnie przechodzą do skoków na Double Dutch.
Uczennice w swoich zespołach wykonują ćwiczenia na wyznaczonych
stacjach. Nauczycielka kontroluje czas ćwiczeń i zmiany stacji. Czas
ćwiczeń na stanowisku – 2 minuty, czas na zmianę stanowisk – 30 sekund.
Łączny czas skoków na Double Dutch – ok. 5 minut, gdyż zespoły
wykonujące to ćwiczenie nie uczestniczą w dwóch zmianach stacji.
W trakcie ćwiczeń nauczycielka instruuje i pomaga uczennicom skaczącym
na Double Dutch oraz odnotowuje w Karcie aktywność uczennic.
Część końcowa (3’30’’)
Odłożenie przyborów w wyznaczonym miejscu i zbiórka uczennic w
zespołach.
Rozmowa na temat bloku aerobikowego. Nauczycielka kontroluje, czy
uczennice pamiętają nazwy kroków.
Analiza aktywności uczennic w trakcie zajęć z wykorzystaniem notatek w
Karcie obserwacji i poinformowanie o zdobytych plusach za aktywność.
Czynności
motywacyjne
związane z
aktywnością
pozaszkolną i
zakończenie zajęć
(1’)
Przygotowanie do
kolejnych lekcji
Dziewczęta siadają skrzyżnie w miejscu zbiórki, oglądają pokaz
umiejętności skakania na Doble Dutch w wykonaniu jednej z uczennic.
Zachęcanie do wykorzystania zdobytych umiejętności skakania na
skakankach, gumach w wolnym czasie.
Pożegnanie się nauczycielki z uczennicami i przejście do szatni.
Czynności po zakończeniu zajęć
Przebranie się uczennic.