Wykorzystanie zabaw ruchowych w korekcji wad postawy ciała

Transkrypt

Wykorzystanie zabaw ruchowych w korekcji wad postawy ciała
SCENARIUSZ LEKCJI
GIMNASTYKI KOREKCYJNO – KOMPENSACYJNEJ
W KLASIE I
TEMAT LEKCJI: Wykorzystanie zabaw ruchowych w korekcji
wad postawy ciała
Zadania:
- wzmacnianie mięśni obręczy barkowej i grzbietu,
- wzmacnianie mięśni brzucha i pośladków,
Cele wychowawcze:
- ćwiczenie poprzez zabawę
- wdrażanie do samoobrony
Miejsce ćwiczeń – sala do gimnastyki korekcyjnej
Czas trwania – 45 minut
Przybory i przyrządy – woreczki, kocyki, 3 ławeczki gimnastyczne
TOK LEKCJI
I Część wstępna
Powitanie wierszykiem : „Stopy razem, kolana razem, brzuszki wciągnięte,
pośladki napięte, łopatki ściągnięte, głowa trzymana prosto”
1. Zbiórka w szeregu z podkurczonymi palcami stóp.
2. Zabawa. Na zapowiedź „słonko świeci” – dzieci spacerują, biegają w
różnych kierunkach, a na zawołanie „deszcz pada!” biegną pod ścianę i stoją
prosto (całym ciałem przylegają do powierzchni ściany).
3. Zabawa „drzewa na wietrze” – dzieci w siadzie skrzyżnym z rękoma
uniesionymi w górę, przechylają ramiona w różne strony tak jak wiatr
przechyla gałęzie drzew.
II Część główna
1. Dzieci w siadzie podpartym – „kwiaty zwiędłe”, powolny wyprost do stania i
głęboki wdech nosem – kwiaty rosną i rozwijają się po deszczu. Kiedy dzieci
ponownie przechodzą do przysiadu podpartego, wykonują wydech.
2. Czworakowanie. Dzieci chodzą na czworakach naśladując bawiące się kotki,
które przeciągają się, dzieci robią „koci grzbiet”, miauczą, idą dalej, kładą się
na grzbiecie, przebierają „łapami” wygrzewają się w słońcu. (Wszystkie
elementy ruchowe powtarzane kilka razy).
3. Marsz z wysokim uniesieniem kolan – „bocian chodzi po łące” – stanie
jednonóż i naśladowanie klekotu boćka: kle, kle, kle.
4. Ślimak. W leżeniu przodem, broda oparta na dłoniach – „ślimak w
skorupce”. Kiedy prowadzący pokaże żółty krążek – ślimak pokazuje rogi, a
kiedy – niebieski (pada deszcz) – chowa rogi do skorupki. Podczas skłonu w
tył, kiedy ślimak pokazuje rogi (łokcie uniesione i skierowane w bok), dzieci
mówią wyuczony wierszyk „Ślimak, ślimak wystaw rogi, dam ci sera na
pierogi. Dam ci sera, ile chcesz, poczęstujesz gości też”.
5. „Rowerek”. W leżeniu tyłem naśladowanie nogami jazdy na rowerze.
6. „Gaszenie świeczki”. W siadzie skrzyżnym, ręce w skurczu pionowym,
imitują świecznik. Wdech nosem, skręt głowy w lewo (w prawo) i gaszenie
świeczki – wydech ustami.
7. Ćwiczenia w zastępach:
- Zadanie główne: poślizg na ławce w leżeniu przodem. Trzy ławki
gimnastyczne, a przed nimi dzieci z kocykami i woreczkami. Poślizg na
ławce w leżeniu przodem z woreczkami pod brodą. Ręce symetrycznie
obejmują krawędzie ławki, przy pomocy rąk należy wykonać poślizg tak
długo, aż ręce proste w łokciach znajdą się w dole.
- Zadanie dodatkowe: W siadzie na kocu, woreczek, między stopami, poślizg
na kocu przez odepchnięcie się piętami z przodu, rękami z boku. Wykonując
zadanie dodatkowe każdy udaje się na koniec swojego rzędu.
III Część końcowa
1. W rozsypce rzuty woreczkiem palcami lewej i prawej stopy na zmianę w
przód oraz dojście do woreczka we wspięciu na palcach.
2. Marsz z woreczkiem na głowie urozmaicony przejściem do siadu
skrzyżnego, do leżenia przodem (cały czas woreczek na głowie).
3. Poprawa postawy.
Pożegnanie wierszykiem : „Stopy razem, kolana razem, brzuszki wciągnięte,
pośladki napięte, łopatki ściągnięte, głowa trzymana prosto”
Opracowała: Ewa Bastecka