TEMAT: SKARBY PLAŻY KONSPEKT ZAJEĆ 1.CELE OGÓLNE: 2

Transkrypt

TEMAT: SKARBY PLAŻY KONSPEKT ZAJEĆ 1.CELE OGÓLNE: 2
Autor scenariusza: Agnieszka Cichowska
TEMAT: SKARBY PLAŻY
• Zajęcia przeprowadzone z czwartą klasą szkoły podstawowej.
• Miejsce: plaża w Mechalinkach
• czas: 45- 60 min.
KONSPEKT ZAJEĆ
1.CELE OGÓLNE:
• kształtowanie umiejętności obserwacji przyrody,
• poznanie fauny i flory występującej na wybrzeżu Zatoki Gdańskiej
• kształtowanie postaw współodpowiedzialności za stan przyrody,
• interpretowanie i porównywanie informacji oraz wyników obserwacji,
• rozwijanie samodzielności uczniów,
• zachęcanie do twórczego przekazywania wiedzy.
2. ZAGADNIENIA DO REALIZACJI:
• fauna i flora występująca w strefie brzegowej Zatoki Gdańskiej
• formy ochrony przyrody w Morzu Bałtyckim
• zagrożenia i potrzeby ochrony morza
3. CELE SZCZEGÓŁOWE:
Z zakresu wiadomości uczeń potrafi:
• wymienić gatunki fauny i flory charakterystyczne dla obszarów wybrzeży Zatoki Gdańskiej
• pisać wygląd roślin i organizmów znalezionych na plaży
Z ZAKRESU UMIEJĘTNOŚCI UCZEŃ POTRAFI:
• prowadzić samodzielne obserwacje terenowe,
• pracować z kartami obserwacji – notować, analizować wyniki i formułować wnioski,
• dostrzegać zmiany zachodzące w środowisku przyrodniczym w najbliższym otoczeniu,
• wymienić i opisać wybrane gatunki fauny i flory występujące w Zatoce Gdańskiej
Z ZAKRESU POSTAW UCZEŃ POTRAFI:
• rozwijać zainteresowania związane z ekologią i ochroną przyrody,
• wskazać sposoby rozwiązywaniu problemów związanych z ochroną przyrody i widzi
FORMY PRACY:
grupowa i indywidualna.
METODY PRACY:
pogadanka kierowana, obserwacja, analiza informacji, dyskusja, „burza mózgów”.
POMOCE DYDAKTYCZNE:
przewodnik i klucz do oznaczania flory i fauny , karty obserwacji,
przezroczysty pojemnik za niektóre zebrane materiały
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Przywitanie, krótkie omówienie tematu zajęć.
2. Wspólne poszukiwanie „skarbów” na plaży.
• Wyjaśnienie zasad pracy:
- każda osoba zbiera 4-5 rożnych eksponatów, mogą to być muszelki, żywe zwierzęta,
roślinność wyrzucona na brzeg
- po skończonych zajęciach okazy mają wrócić żywe do swojego naturalnego środowiska.
- wybrane żywe okazy prowadząca wkłada do przeźroczystego pojemnika
3. Obserwacja zdobytych materiałów.
a) Indywidualna praca dzieci z pomocą kluczy do oznaczania
b) praca zbiorowa- omówienie grupowe jakie okazy znaleziono- odpowiednie nazwanie
c) indywidualna obserwacja okazów znajdujących się w pojemniku
4. Omówienie pojęcia rezerwat na przykładzie Rezerwatu Mechelińskie łąki- krótka
pogadanka
5. Uzupełnienie karty pracy przez uczniów.
6. Odłożenie żywych materiałów do naturalnego środowiska
KARTA PRACY
TEMAT ZAJĘĆ: SKARBY PLAŻ
DATA:
MIEJSCE:
IMIĘ I NAZWISKO:
ZADANIE 1
Narysuj poniżej zebrane przez Ciebie eksponaty. Nazwij i krótko scharakteryzuj .
„Skarb” Nr.1
„Skarb” Nr.2
„Skarb” Nr.3
„Skarb” Nr.4
ZADANIE 2
Dopasuj zwierzę do odpowiedniej grupy.
Rogowiec bałtycki (Macoma balitica)
małż
Sercówka (Cerastoderma glaucum)
małż
Małgiew piaskołaz (Mya arenaria)
skorupiak
Pąkla (Balanus improvisus)
małż

Podobne dokumenty