scenariusz zajęć integralnych w klasie iii

Transkrypt

scenariusz zajęć integralnych w klasie iii
Renata Jankowska
Scenariusz zajęć integralnych w klasie III na podstawie
podręcznika „Moja Szkoła” wyd. MAC
Jest to lekcja otwarta.
Nazwa bloku: Jak rozsądnie korzystać z telewizji i gier
komputerowych?
Temat: Wypowiedzi uczniów na temat skutków nadmiernego oglądania
telewizji oraz na temat czasu spędzonego przed telewizorem na podstawie
wiersza „Mietek i telewizja”. Wprowadzenie liczebników głównych i
porządkowych. Obliczenia zegarowe. Wykonanie pracy plastycznej pt.
„Fragment ulubionego filmu lub bajki dla dzieci”.
Cel główny: umiejętne korzystanie z telewizji.
Cele operacyjne:
Uczeń potrafi:
- wypowiadać się na temat audycji telewizyjnych,
- wybierać z programu telewizyjnego audycje przeznaczone dla dzieci,
- układać odpowiedzi na pytania i uzasadnić je,
- wypowiedzieć się na temat przeczytanego tekstu,
- odczytać i napisać liczebniki główne i porządkowe,
- dokonywać obliczeń zegarowych,
- zilustrować ulubiony fragment filmu lub bajki,
- współpracować w grupie.
Metody:
- słowno-oglądowa,
- praca z tekstem,
- czynnościowa,
- działalności praktycznej.
Formy:
- praca indywidualna jednolita,
- praca zbiorowa jednolita,
- grupowa.
Środki dydaktyczne:
- krzyżówka,
- programy telewizyjne,
- kartony z liczebnikami,
- zegar,
- kredki świecowe.
Czas trwania zajęć: 3 godziny lekcyjne
Przebieg zajęć
1. Rozwiązanie krzyżówki jako wprowadzenie do lekcji.
hasło – TELEWIZJA
2. Analiza treści czytanki.
- O jakiej skrzynce jest mowa w opowiadaniu?
- Wymień skutki nadużywania przez rodzinę tajemniczej skrzynki.
- Co zmieniło się w życiu rodziny, kiedy tajemnicza skrzynka
zniknęła z domu?
3. Praca w grupach:
I i II grupa – podają trzy powody, dla których warto oglądać
telewizję
III i IV grupa – podają trzy przykłady wskazujące, co tracimy
spędzając przed telewizorem zbyt dużo czasu.
4. Analiza pracy w grupach.
Jak sami stwierdziliście telewizja jest czasami pożyteczna i
potrzebna. Nie można jednak przed telewizorem spędzać zbyt dużo
czasu i uczyć się tylko z telewizji. O wiele więcej wiedzy możemy
zdobyć z książek, a także z życia np. podczas spacerów obserwować
ciekawe zjawiska, poznawać nowych ludzi itp.
5. Odczytanie wiersza z podręcznika „Moja szkoła” wyd. MAC pt.
„Mietek i telewizja” s. 42
Analiza treści wiersza
6. Zadania matematyczne dotyczące obliczeń zegarowych.
7. Rozmowa kierowana na temat, jakie programy telewizyjne i do
której godziny mogą oglądać dzieci.
- Co nam pomoże w doborze odpowiednich programów telewizyjnych?
Program telewizyjny, który powinniśmy analizować razem z
rodzicami i ustalać, co możemy obejrzeć.
- Przy tytułach niektórych programów są specjalne znaczki.
- Kto wie, jak one wyglądają i co oznaczają?
Nauczyciel zawiesza na tablicy te znaczki i szczegółowo je omawia, a
następnie rozdaje programy telewizyjne i je analizuje razem z
dziećmi.
8. Rozwiązywanie zadań matematycznych dotyczących obliczeń
zegarowych (załącznik nr 3).
9. Wyjaśnienie pojęcia TELEMANIAK – ktoś, kto ogląda telewizję dłużej
niż dwie godziny dziennie.
10.
Wprowadzenie pojęć – liczebnik główny i liczebnik
porządkowy.
Nauczyciel zadaje szereg pytań typu:
- Ile miesięcy ma rok?
- Ile dni ma miesiąc kwiecień?
- Ile programów obejrzał Marek według zadania 3?
- Środa – który to z kolei dzień tygodnia?
- Maj – który to z kolei miesiąc roku?
Za każdym razem nauczyciel zawiesza na tablicy kartkę z
liczebnikiem w odpowiednim miejscu, a następnie wprowadza
pojęcie liczebnik główny i liczebnik porządkowy.
- Wykonanie ćwiczeń w podręczniku.
11. Wykonanie pracy plastycznej pt. „Mój ulubiony program telewizyjny
dla dzieci” – technika mieszana.
12. Podsumowanie zajęć.
13. Ocena pracy uczniów.
14. Zadanie pracy domowej.