Scenariusz zajęć zakresu edukacji zdrowotnej w grupie dzieci 5

Transkrypt

Scenariusz zajęć zakresu edukacji zdrowotnej w grupie dzieci 5
Scenariusz zajęć grupowych przeprowadzonych w ramach Ogólnopolskiej Akcji
Ministra Edukacji Narodowej „ĆWICZYĆ KAŻDY MOŻE”
organizowanej w ramach Roku Szkoły w Ruchu.
Obszar III – Edukacja zdrowotna
Scenariusz zajęć z zakresu edukacji zdrowotnej w grupie dzieci 5 – letnich
Cele ogólne:
 Poszerzenie wiedzy dzieci o owocach
 Uświadomienie dzieciom konieczności spożywania owoców jako źródła witamin
 Zachęcanie dzieci do uczestniczenia w przygotowaniu potraw z owoców oraz do
spożywania ich
 Zapewnienie wesołej zabawy przy muzyce
Cele szczegółowe:
Dziecko:






Rozpoznaje i nazywa owoce ( także egzotyczne)
Wie, że owoce zawierają witaminy niezbędne dla zdrowia
Poznaje smak różnych owoców
Uczestniczy w wykonywaniu potrawy
Zachęca innych do jedzenia owoców
Potrafi bawić się w zespole przy muzyce
Metody:
 Słowne
 Oglądowe: pokaz owoców i sposobu wykonywania sałatki owocowej
 Czynne: wykonywanie sałatki, zabawa ruchowa
Formy pracy:
 Grupowa
 Zespołowa
 Indywidualna
Pomoce dydaktyczne i materiały:
 Piosenka „Witaminki dla chłopczyka i dziewczynki”
 Piosenka „Owocowy rap”
 Świeże owoce egzotyczne
 Duże i małe miski, łyżki, plastikowe noże
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Słuchanie piosenki „Witaminki dla chłopczyka i dziewczynki”.
2. Rozmowa zainspirowana tekstem piosenki.
Co to są witaminy, gdzie się znajdują i jakie mają znaczenie dla naszego organizmu?
Zachęcanie dzieci do spożywania owoców, jako źródła witamin.
3. Prezentacja owoców egzotycznych.
Prezentacja zgromadzonych owoców, nazywanie ich, porównywanie wyglądu,
segregowanie i przeliczanie.
4. Zabawa dydaktyczna „ Zgadnij, jaki to owoc?”
Odgadywanie za pomocą dotyku, jaki owoc znajduje się w worku.
5. Zabawa ruchowa przy piosence „Owocowy rap”.
Dzieci słuchając piosenki, wykonują prosty układ taneczny.
6. Wykonanie sałatki owocowej.
Przypomnienie dzieciom o konieczności mycia owoców przed spożyciem oraz o zachowaniu
bezpieczeństwa podczas krojenia owoców. Wspólne z dziećmi przygotowanie owoców, z
których zostanie wykonana sałatka owocowa. Wykonanie sałatki (praca indywidualna i w
małych zespołach). Wymyślenie nazwy wykonanej sałatki („burza mózgów”). Degustacja.
7. Na zakończenie zajęć wspólne zaśpiewanie piosenki „Witaminki dla chłopczyka i
dziewczynki”