Scenariusz Sałatka Owocowa

Transkrypt

Scenariusz Sałatka Owocowa
Scenariusz zajęcia przeprowadzony 17.10.2013 r.
w grupie dzieci 5 letnich
„Witaminowa sałatka”
Cele ogólne:
- wpajanie dzieciom zasad zdrowego odżywiania;
- wyrabianie nawyku przezwyciężania niechęci do nieznanych owoców;
Cele operacyjne:
DZIECKO
 zna nazwy owoców, warzyw i darów lasu,
 umie klasyfikować i przyporządkować dary jesieni,
 potrafi uważnie słuchać i kojarzyć opisy z odpowiednim desygnatem –
rozwiązuje zagadki,
 rozumie zasady bezpiecznego posługiwania się nożem,
 ma świadomość pozytywnego wpływu owoców dla zdrowia,
 wie, gdzie znajdują się owoce i warzywa na piramidzie żywieniowej,
 wie, że należy dokładnie umyć ręce i produkty przed przystąpieniem do
wykonania sałatki.
Metody pracy
 podające - rozmowa
 problemowe - odkrywanie
 aktywizujące - ćwiczenia praktyczne
Formy pracy
Praca indywidualna i zespołowa.
Środki dydaktyczne
Nagrania CD, plansze z owocami, warzywami i darami jesieni, naturalne
eksponaty, fartuszki dla każdego dziecka, chusteczki lub czepki kucharskie,
noże plastikowe, deski do krojenia, duże miski, talerzyki, łyżeczki
( jednorazowego użycia ) .
Przebieg zajęcia:
1. Śpiewanie piosenki na przywitanie „Rumiane jabłuszko” ( sł. J. Hilchen,
muz. Słowacka melodia ludowa ).
2. Rozwiązywanie zagadek słownych o darach jesieni. Nauczycielka czyta
zagadkę, dziecko, które zna jej rozwiązanie podchodzi do stolika z
naturalnymi okazami i wybiera właściwy.
Przykładowe zagadki :
 Jakie warzywo, nawet niewielkie
wyciśnie z oczu słoną kropelkę? (cebula)
 Skórka fioletowa, miąższ pod nią złoty.
Smakuje wybornie, wszyscy wiemy o tym. (śliwka)
 Pyszne owoce, kto mi podpowie?
Rosną na gruszy, są bardzo zdrowe. (gruszka)
 Jaka to głowa, duża, czy mała, z zielonych liści
składa się cała? (kapusta)
 Czegoś wstydzi się szalenie, a więc chowa się pod ziemię.
I taka w nim natura, że czerwony jest jak... (burak)
 Spadłem nagle z drzewa, leżę na trawniku.
W brązowej koszulce, w zielonym płaszczyku. (kasztan)
 Dobra gotowana, dobra i surowa.
Choć nie pomarańcza, lecz pomarańczowa. (marchew)
 Każdy odgadnie tę zagadkę.
Ma biały korzeń i zieloną natkę. (pietruszka)
 Latem w ogrodzie wyrósł zielony,
a zimą w beczce leży kiszony. (ogórek)
 Kto z was owoce smaczne i soczyste zna
w których nazwie na początku znajduje się słówko „ja”? (jabłko)
3. Zabawa z kostką. Zamiast oczek na kostce są oznaczenia: jabłko,
kapusta, grzyb. Jeżeli wypadnie jabłko rzucające kostką dziecko podaje
nazwę znanego owocu, jeżeli kapusta to nazwę warzywa, jeżeli wypadnie
grzyb to dziecko wymienia jeden przykład darów lasu.
4. Improwizacja ruchowa do piosenki „Idzie jesień, idzie” ( sł. i muz. M.
Stryja ), wykorzystanie barwnych chustek.
5. Przypomnienie informacji na temat piramidy żywieniowej, wskazywanie
miejsca warzyw i owoców na szczeblach piramidy. Burza mózgów
dotycząca wartości odżywczych warzyw i owoców dla zdrowego trybu
życia dzieci i dorosłych.
6. Przygotowanie do wykonania sałatki owocowej : mycie dokładne rąk,
zakładanie fartuszków i chusteczek, podział dzieci na zespoły.
7. Objaśnienie przez nauczycielkę sposobu wykonania sałatki owocowej.
Zwrócenie uwagi na bezpieczne posługiwanie się nożem oraz na
dokładne wymycie owoców przed przystąpieniem do pracy.
8. Praca w zespołach – każdy zespół liczy 6 osób
I zespół : krojenie bananów na plasterki.
II zespół : krojenie jabłek w kostkę.
III zespół : krojenie gruszek w kostkę.
IV zespół : krojenie ananasów ( wcześniej nauczyciel obrał i pokroił w
plastry ) w ósemki
Następnie zespoły pokrojone produkty wrzucają do miski, następuje
mieszanie sałatki z pomocą nauczyciela.
9. Porządkowanie sali po skończonej pracy.
10.Zaproszenie wszystkich do wspólnej degustacji sałatki owocowej.
Należy dodać, że do wykonania sałatki użyto naturalnych owoców, nie
używano cukru i innych wspomagaczy smaku.
11.Odpoczynek na dywanie przy muzyce relaksacyjnej ( dzieci leżąc głowa
przy głowie w kręgu tworzą kolorowe słoneczko ).
Opracowała : mgr Elżbieta Bentkowska